WebOS jako platforma do samochodów i lodówek?

Publikacja: 22.08.2011 12:30

Przedstawiciele komputerowego giganta HP zapewniają, że zamiar wyjścia z branży telefonów komórkowych i tabletów nie wyklucza prac nad dalszym rozwojem systemu operacyjnego webOS, przejętego od firmy Palm.

Ta wciąż dobrze oceniana platforma mogłaby zostać wykorzystana w aplikacjach dedykowanych korporacjom. Byłoby to zgodne z nową polityką zakładającą przestawienie się HP na usługi informatyczne dla firm i administracji publicznej.

Nie należy wykluczać również tego, że HP zechce szybko sprzedać system webOS, co sugeruje większość analityków. Jego największym kapitałem są patenty, a te są ostatnio w cenie na rynku nowych technologii.

– WebOS jeszcze nie umarł – zapewnia Stephen DeWitt, szef tej platformy w obrębie HP. – Mamy zamiar kontynuować rozwijanie go, aktualizowanie i wspieranie.

Firma może spożytkować webOS w aplikacjach wykorzystywanych w wielu branżach – od samochodów przez bezprzewodowe urządzenia wykorzystywane w służbie zdrowia po sprzęt gospodarstwa domowego. Maszyny takie wymagają systemu o minimalnych wymaganiach, czerpiącego dane z informatycznej chmury, a te kryteria webOS spełnia znacznie lepiej niż rozbudowane platformy wykorzystywane we współczesnych smartfonach. Podobny zwrot wykonał m.in. Intel, który przystosował system MeeGo do potrzeb przemysłu samochodowego.

DeWitt twierdzi, że webOS nie zostanie przekształcony w system obsługujący drukarki HP. Platforma wciąż ma licencje i partnerów biznesowych, dzięki którym mogłaby rozwinąć skrzydła w transporcie, finansach czy sieciach sprzedaży, a otwarty system taki jak webOS z łatwością można dostosować do tego typu rozwiązań.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu