Notatka Deutsche Banku, czyli wiemy więcej o wynikach Polkomtela

Publikacja: 03.09.2012 12:57

W notatce do inwestorów z 30 sierpnia analitycy Deutsche Banku ocenili wyniki Polkomtela operatora sieci Plus. Spodziewają się wzrostu kosztów pozyskania klienta (SAC), ale chwalą tzw. KPI, czyli kluczowe wskaźniki efektywności.

Oto, co piszą analitycy DB:

* EBITDA Polkomtela w II kw. br. okazała się o 3,6 proc. niższa od ich przewidywań, ale trzeba patrzyć na jej 4,5-proc. spadek także zestawiając wynik z osiągami konkurencji (6-proc. spadek EBITDA w Orange, 15-proc. w polskim T-Mobile).

* Spadek EBITDA bank łączy ze wzrostem kosztów pozyskania klienta o 20 proc. w porównaniu z II kw. b.r., na co złożył się wyższy SAC. Drugim elementem, który sprawił, że zysk sieci Plus był niższy od oczekiwań banku były wolniej spadające koszty usług zewnętrznych: spadły w II kw. o 5,5 proc., podczas gdy w I kw. o 11,5 proc. – podkreślają analitycy nie podając kwot. Z kolei koszty pracownicze w II kw. br. były o 21 proc. niższe niż rok wcześniej, czyli spadły silniej niż w I kw. (6,5 proc.), a to – zdaniem DB – oznacza duży postęp w kontroli kosztów.

* CAPEX (nakłady inwestycyjne) Polkomtela wyniosły w II kw. 89 mln zł, a w całym półroczu 292 mln zł. Bank spodziewa się przyspieszenia wydatków w II półroczu, choć nie zakłada, aby operator przekroczył wcześniej zakładane przez analityków 814 mln zł w całym 2012 roku.

* Przychody z połączeń wychodzących spadły i były zgodne z oczekiwaniami banku; spadek przychodów od klientów kontraktowych był niższy niż w poprzednich okresach, wyniósł 3,5 proc.

* W sumie przychody Polkomtela z usług obniżyły się w II kw. br. o 1,7 proc. , a w I półroczu o 1,4 proc. Analitycy banku spodziewają się przy tym przyspieszenia tego spadku w II połowie roku w związku z wejściem w życie 10-proc. obniżki stawek MTR od 1 lipca br. Uważają że Plusowi nie uda się zapełnić tego spadku przychodami z usług hurtowych.

* Polkomtel pozytywnie zaskoczył DB pod względem wyników sprzedażowych: jak piszą analitycy, ubyło mu „tylko 9 tys. klientów kontraktowych”, podczas gdy DB spodziewał się spadku bazy post-paid o 20 tys..

* Według DB, ARPU Polkomtela w II kw. br. w segmencie post-paid obniżyło się o 3 proc. (Polkomtel podał, że wyniosło 40,5 zł – red.). W przypadku ARPU z połączeń wychodzących spadek ten ograniczył wzrost wykorzystania usługi i wyniósł on nieco mniej, bo 2,7 proc. Średnia liczba minut wydzwoniona przez użytkowników Polkomtela wzrosła o 5 proc.

Polkomtel podał informacją prasową o wynikach za II kw. w ubiegły piątek.  Zaraportował w niej 1,807 mld zł przychodów, o 1,8 proc. mniej niż w II kw. 2011 r. oraz 744 mln zł EBITDA.  Na koniec czerwca obsługiwał 13,763 mln aktywnych kart SIM, czyli o 93 tys. mniej niż w I kw. br.

Deutsche Bank spodziewa się, że tegoroczne przychody ze sprzedaży Polkomtela wyniosą 7,2 mld zł o 1,5 proc. mniej niż w 2011 r., gdy spółka zamknęła rok 7,31 mld zł przychodów ze  sprzedaży.

EBITDA operatora sieci Plus – sądzą analitycy DB – wyniesie zaś 2,8 mld zł (o 1 proc. mniej niż w 2011 r.).

W notatce do inwestorów z 30 sierpnia analitycy Deutsche Banku ocenili wyniki Polkomtela operatora sieci Plus. Spodziewają się wzrostu kosztów pozyskania klienta (SAC), ale chwalą tzw. KPI, czyli kluczowe wskaźniki efektywności.

Oto, co piszą analitycy DB:

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu