Firmy magazynujące swoje dane w chmurze, nie troszczą się o procedury awaryjne w przypadku utraty kluczowych informacji – ostrzega firma Kroll Ontrack specjalizująca się w odzyskiwaniu danych.  Tylko co trzecie przedsiębiorstwo regularnie testuje zabezpieczenia na wypadek braku dostępu do gromadzonych w chmurze informacji, tymczasem do ich niespodziewanej utraty na przestrzeni ostatniego roku przyznała się niemal połowa firm na świecie – wynika z badań tej firmy.

Według wyników ankiety Kroll Ontrack, zaledwie 33 proc. badanych deklaruje, że regularnie testuje procedury odzyskiwania danych, aby upewnić się, że zabezpieczenia funkcjonują prawidłowo. Aż 49 proc. badanych zadeklarowało, że w ich firmach w ciągu ostatniego roku doszło do incydentu utraty kluczowych informacji. Ponad połowa tego typu przypadków związana była z utratą danych z tradycyjnych urządzeń magazynujących, takich jak dyski czy taśmy, 26 proc. przypadków wiązało się z utratą danych ze środowisk wirtualnych, 3 proc. z chmur obliczeniowych, a 16 proc. z utratą danych przechowywanych zarówno za pośrednictwem tradycyjnych środowisk wirtualnych, jak i chmur.

Uczestników badania pytano też m.in. o to, czy ich dostawca usług cloud computing w przypadku utraty danych potrafiłby zastosować skuteczne procedury. 29 proc. badanych nie było tego pewnych. Jednocześnie aż 13 proc. przyznało, że nie ma przygotowanych procedur odzyskiwania danych.