Dekodery DVB-T od przyszłego poniedziałku na poczcie

Będzie je można odbierać w placówkach lub dostarczy je zainteresowanym listonosz. Sprzęt oferuje dwóch dostawców, ale współpracą z Pocztą interesują się też producenci anten do odbioru DVB-T

Publikacja: 12.09.2012 07:00

Cena dekoderów dostępnych na poczcie to 115 zł wraz z kosztami wysyłki. Ostatecznie w ich produkcję zaangażowało się dwóch producentów – firmy Manta oraz Opticum. – Dystrybutorzy są przygotowani na poziom sprzedaży ok. 100 tys. miesięcznie. Jeśli będzie taka potrzeba mogą dostarczyć więcej, dekoderów na rynku na pewno nie zabraknie – mówi Michał Kanownik, dyrektor Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE), który współpracował z Pocztą Polską przy stworzeniu tej oferty.

Jak podaje Poczta, klienci będą mogli wypełnić na poczcie lub u listonosza specjalny druk zamówienia, w którym określą jaki dekoder chcą zamówić. – Poczta oferuje także współpracującym z nią partnerom biznesowym możliwość pozyskiwania zamówień poprzez pocztową infolinię – informuje biuro prasowe Poczty.

Jak dodaje, z  potencjału Poczty Polskiej chcą skorzystać nie tylko producenci i dystrybutorzy dekoderów, ale i anten do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Wyłącznie naziemną telewizję odbiera w Polsce ok. 3 mln gospodarstw domowych. Ile z nich  już ma odpowiedni sprzęt do odbioru naziemnej telewizji, na razie nie wiadomo. Z danych badającego telewizyjną oglądalność instytutu Nielsen Audience Measurement wynika, że odbiera ją już 15,9 proc. polskich gospodarstw domowych (czyli ponad 2 mln), Emitel szacuje ten odsetek na nieco poniżej 15 proc.

Żeby uniknąć katastrofy m.in. tam, gdzie analogowy sygnał telewizji zniknie najszybciej, czyli już w tym roku (Zielona Góra, Żagań, Gdańsk, Poznań i Iława) , Urząd Komunikacji Elektronicznej od lipca bada na terenie 505 gmin zamieszkałych przez ponad 6 milionów osób, ile z nich odbiera już naziemną telewizje cyfrową. Badania zakończy z końcem września.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uważa, że wzorem innych krajów państwo powinno dofinansowywać dekodery najbiedniejszym mieszkańcom. Rząd na razie jednak takiej decyzji nie podjął.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu