Pięciu brytyjskich operatorów telekomunikacyjnych formalnie ogłosiło zainteresowanie przetargiem na częstotliwości radiowe 800 MHz i 2600 MHz, składając depozyt zabezpieczający udział w postępowaniu w wysokości 100 tys. funtów – informuje Financial Times.

Wedle informacji dziennika obok czterech operatorów komórkowych znalazł się w tej grupie brytyjski operator narodowy BT. Jego celem mają być przede wszystkim częstotliwości 2600 MHz, co oznacza, że BT prawdopodobnie nie ma ambicji budowy typowej sieci mobilnej, ale wyspowej infrastruktury bezprzewodowej na terenach zurbanizowanych. Technologia LTE, do jakiej przeznaczone są zakresy 2600 MHz traktowana jest dzisiaj nie tylko, jako system mobilne, ale także nomadyczny i stacjonarny.

Na początku ubiegłej dekady do BT należał operator komórkowy, ale decyzją akcjonariuszy został wydzielony i sprzedany. Dzisiaj to sieć O2.

Ofcom, regulator brytyjskiego rynku telekomunikacyjnego, ma ogłosić przed końcem roku, jacy oferenci zostaną dopuszczeni do aukcji. W styczniu 2013 r. rozpocznie się aukcja.