Siedem stanowisk w sprawie telekomunikacyjnej działalności samorządów

Publikacja: 26.06.2013 15:10

Siedem opinii wpłynęło do Urzędu Komunikacji Elektronicznej w ramach konsultacji projektu zmodyfikowanego stanowiska w sprawie świadczenia bezpłatnej lub za opłatę niższą niż cena rynkowa usługi dostępu do sieci Internet przez jednostki samorządu terytorialnego.

Dokument ten ma określić ramy, w jakich jednostki samorządowe mogą prowadzić działalność telekomunikacyjną (aby nie stanowiły konkurencji dla komercyjnych podmiotów) oraz zarysować  zasady współpracy z operatorami. W konsultacjach projektu UKE  wypowiedziały się KIKE, PIIT, KIGEIT, PIKE, Polkomtel, T-Mobile Polska, oraz Neter (lokalny operator z Wielkopolski).

KIGEIT zawraca m.in. uwagę, aby przy analizie wniosków jst, które chcą zacząć działalność telekomunikacyjną,  UKE brał także pod uwagę, na ile dany samorząd jest przyjazny inwestycjom operatorów na ich terenie. W tym celu powinien więc sprawdzić,   czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ich nie utrudnia oraz jaki jest czas oczekiwana na decyzję w sprawach inwestycji.

KIKE natomiast zwraca uwagę, że nie do końca transparentne zasady przyznające możliwość świadczenia usługi dostępu do Internetu przez jst blokują rozwój konkurencji na lokalnych rynkach telekomunikacyjnych. I proponuje m.in., by w przypadku gdy gmina buduje hotspoty konkretnie wskazać (i uzgodnić z rynkiem) przykładowe „miejsca publiczne”, takie jak: urzędy, biblioteki publiczne, muzea, centralne rynki lub place, ewentualnie szkoły, gdzie takie punkty dostępowy mogłyby być lokalizowane.

PIKE z kolei krytycznie ocenia nowe propozycje parametrów technicznych internetu oferowanego przez jst, i uważa przepływność 512 kb/s w publicznych hostspotach to za dużo. Podobnie uważa PIIT.

Najostrzej propozycje UKE krytykuje Polkotmel, który uważa, że zmiany jakie proponuje teraz UKE w stosunku do poprzedniego stanowiska mają tylko kosmetyczny charakter. Według Polkomtela, UKE pobieżnie i pozornie bada zapotrzebowanie mieszkańców na usług telekomunikacyjne.

Spółka Neter w e-mailu wysłanym od UKE przedstawia natomiast swe negatywne doświadczenia ze współpracy z samorządem w Suchym Lesie w woj. wielkopolskim.

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego