Magdalena Gaj: współdzielenie sieci nie zakłóca konkurencji

Publikacja: 07.10.2013 15:16

Wrzenie wokół zbliżającej się aukcji na częstotliwości 800 MHz sprawiło, że o opinie na najbardziej nośne tematy poprosiliśmy Magdalenę Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

* Jak UKE ocenia pomysł utworzenia jednej sieci 800 MHz zgłoszony przez grupę Zygmunta Solorza-Żaka?

* Czy UKE prowadzi analizy sprawdzające, czy współdzielenie częstotliwości przez T-Mobile i Orange może być szkodliwe dla konkurencji i co analizy te wykazały?

–  W mojej opinii współdzielenie sieci przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie zakłóca konkurencji i wręcz jest zjawiskiem pożądanym. Wielokrotnie potwierdzałam (m.in. w wywiadach dla „Rzeczpospolitej”), że budowanie jednej infrastruktury, czy to stacjonarnej, czy to ruchomej, jest ze wszech miar uzasadnione i jednocześnie daje wymierne oszczędności dla operatorów – uważa Magdalena Gaj, UKE.

Zdaniem szefowej urzędu, budowa jednej infrastruktury pozwala na szybszy rozwój usług telekomunikacyjnych, a to z kolei przekłada się na możliwość dostarczenia lepszej jakości usługi dla konsumenta.

– Taka współpraca ma także dodatkowy wymiar w postaci mniejszej ilości dublujących się masztów, a przez to pozytywnie wpływa na otoczenie, w którym żyjemy – dodaje Gaj.

Zapewnia też: – Zawsze będę namawiała operatorów do wspólnego inwestowania. Potrzebujemy bowiem dużych inwestycji w sieci telekomunikacyjne w Polsce, a źródła ich finansowania są ograniczone.

I zaznacza: – Polskie Prawo telekomunikacyjne zezwala na wydzierżawienie uzyskanych częstotliwości lub ich przekazanie do użytkowania przez inny podmiot. Ponadto tendencja do wykorzystywania wspólnych masztów jest również widoczna w krajach Unii Europejskiej.

W kwestii NetWorks! uważa, że: – Nie można wychodzić z założenia, że każda współpraca przedsiębiorców ma negatywne skutki. Orange i T- Mobile są niezależnymi operatorami telekomunikacyjnymi, którzy ze sobą konkurują ofertami usług. Współpraca obu podmiotów w ramach powołanej spółki operatorskiej NetWorks! nie może być traktowana, jak przynależność do tej samej grupy kapitałowej. Współpraca taka nie prowadzi bowiem do przejęcia kontroli nad którymkolwiek z podmiotów, a pozwala na lepsze zarządzanie kosztami rozwoju sieci.

Magdalena Gaj przypomina też, że współpraca przedsiębiorców telekomunikacyjnych jest zjawiskiem pożądanym i już w 2008 r. ówczesna prezes UKE Anna Streżyńska wystosowała apel do przedsiębiorców telekomunikacyjnych posiadających wówczas rezerwacje ogólnopolskie (PTK Centertel, PTC, Polkomtel, P4) o podjęcie współpracy w zakresie budowy infrastruktury.

Wrzenie wokół zbliżającej się aukcji na częstotliwości 800 MHz sprawiło, że o opinie na najbardziej nośne tematy poprosiliśmy Magdalenę Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

* Jak UKE ocenia pomysł utworzenia jednej sieci 800 MHz zgłoszony przez grupę Zygmunta Solorza-Żaka?

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Telekomunikacja
Do których sieci komórkowych przenoszą się Polacy? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Rusza nowa aukcja 5G. Państwo chce od operatorów astronomiczną kwotę
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość