Magdalena Gaj: współdzielenie sieci nie zakłóca konkurencji

Publikacja: 07.10.2013 15:16

Wrzenie wokół zbliżającej się aukcji na częstotliwości 800 MHz sprawiło, że o opinie na najbardziej nośne tematy poprosiliśmy Magdalenę Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

* Jak UKE ocenia pomysł utworzenia jednej sieci 800 MHz zgłoszony przez grupę Zygmunta Solorza-Żaka?

* Czy UKE prowadzi analizy sprawdzające, czy współdzielenie częstotliwości przez T-Mobile i Orange może być szkodliwe dla konkurencji i co analizy te wykazały?

–  W mojej opinii współdzielenie sieci przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie zakłóca konkurencji i wręcz jest zjawiskiem pożądanym. Wielokrotnie potwierdzałam (m.in. w wywiadach dla „Rzeczpospolitej”), że budowanie jednej infrastruktury, czy to stacjonarnej, czy to ruchomej, jest ze wszech miar uzasadnione i jednocześnie daje wymierne oszczędności dla operatorów – uważa Magdalena Gaj, UKE.

Zdaniem szefowej urzędu, budowa jednej infrastruktury pozwala na szybszy rozwój usług telekomunikacyjnych, a to z kolei przekłada się na możliwość dostarczenia lepszej jakości usługi dla konsumenta.

– Taka współpraca ma także dodatkowy wymiar w postaci mniejszej ilości dublujących się masztów, a przez to pozytywnie wpływa na otoczenie, w którym żyjemy – dodaje Gaj.

Zapewnia też: – Zawsze będę namawiała operatorów do wspólnego inwestowania. Potrzebujemy bowiem dużych inwestycji w sieci telekomunikacyjne w Polsce, a źródła ich finansowania są ograniczone.

I zaznacza: – Polskie Prawo telekomunikacyjne zezwala na wydzierżawienie uzyskanych częstotliwości lub ich przekazanie do użytkowania przez inny podmiot. Ponadto tendencja do wykorzystywania wspólnych masztów jest również widoczna w krajach Unii Europejskiej.

W kwestii NetWorks! uważa, że: – Nie można wychodzić z założenia, że każda współpraca przedsiębiorców ma negatywne skutki. Orange i T- Mobile są niezależnymi operatorami telekomunikacyjnymi, którzy ze sobą konkurują ofertami usług. Współpraca obu podmiotów w ramach powołanej spółki operatorskiej NetWorks! nie może być traktowana, jak przynależność do tej samej grupy kapitałowej. Współpraca taka nie prowadzi bowiem do przejęcia kontroli nad którymkolwiek z podmiotów, a pozwala na lepsze zarządzanie kosztami rozwoju sieci.

Magdalena Gaj przypomina też, że współpraca przedsiębiorców telekomunikacyjnych jest zjawiskiem pożądanym i już w 2008 r. ówczesna prezes UKE Anna Streżyńska wystosowała apel do przedsiębiorców telekomunikacyjnych posiadających wówczas rezerwacje ogólnopolskie (PTK Centertel, PTC, Polkomtel, P4) o podjęcie współpracy w zakresie budowy infrastruktury.

Wrzenie wokół zbliżającej się aukcji na częstotliwości 800 MHz sprawiło, że o opinie na najbardziej nośne tematy poprosiliśmy Magdalenę Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

* Jak UKE ocenia pomysł utworzenia jednej sieci 800 MHz zgłoszony przez grupę Zygmunta Solorza-Żaka?

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy