Resort cyfryzacji planuje konsultacje na temat zarządzania internetem

Publikacja: 13.02.2014 08:18

Ministerstwo Administracji i Cyfyzacji zamierza uruchomić proces szerokich konsultacji społecznych na temat zarządzania internetem.

Ma to związek z opublikowanym wczoraj przez  Komisję Europejską komunikatem, który podkreśla potrzebę reformy sposobu w jaki zarządzany jest internet. Jak wyjaśnia resort cyfryzacji „zarządzania internetem” można rozumieć jako rozwój i stosowanie przez rządy, przedsiębiorców oraz społeczeństwo obywatelskie wspólnych wartości, norm, procesów decyzyjnych i programów, które kształtują ewolucję i sposób, w jaki korzystamy z internetu. Chodzu tu m.in. o takie kwestie, jak  znalezienie rozwiązań dla problemu jurysdykcji i prawa właściwego wobec ponadnarodowego charakteru internetu. Isotne będzie też przyjęcie harmonogramu dla globalizacji funkcji realizowanych obecnie przez ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) oraz IANA (Internet Assigned Numbers Authority), a więc mających siedzibę w USA organizacji zajmujących się np. systemem domen internetowych czy przydzielaniem adresów IP.

Jak podkreśliła Neelie Kroes, komisarz do spraw agendy cyfrowej, Europa powinna aktywnie włączyć się w światową debatę na temat przyszłości zarządzania internetem.

– Następne dwa lata będą kluczowe dla przyszłości internetu, Europa ma tu do odegrania kluczową rolę – uważa minister administracji i cyfryzacji  Rafał Trzaskowski. Dlatego MAiC zamierza aktywnie włączać się w debatę o wolnym i otwartym internecie – podkreślił.

Komunikat Komisji Europejskiej nie jest projektem aktu prawnego, stanowi natomiast swoistą deklarację działań, które będą podejmowane przez Komisję Europejską.

Jak tylko zostanie przekazana polska wersja komunikatu (oficjalne tłumaczenie może wykonać tylko Komisja Europejska), resort cyfryzacji  udostępni go na swej stronie internetowej i uruchomi proces szerokich konsultacji społecznych.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu