UKE opublikował stanowiska ws. deregulacji rynku 5. Teraz Bruksela [nowe]

Publikacja: 04.07.2014 08:50

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował słynne już 24 (choć zależy jak liczyć) stanowiska, które złożone zostały w urzędzie w toku konsultacji projektu postanowienia prezesa  UKE o rynku 5., dotyczącego deregulacji Orange Polska  na tym rynku w 76 gminach w kraju.

Można je znaleźć tutaj.

Wraz z publikacją zakończyły się formalnie konsultacje i UKE skierował projekt deregulacji do Komisji Europejskiej, Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) oraz krajowych organów regulacyjnych państw członkowskich. Tym samym batalia między zwolennikami (Orange, partnerzy techniczni Orange, Emitel i część izb) a przeciwnikami deregulacji (Netia, T-Mobile Polska, UOKIK, część izb, Andrzej Piotrowski) przejdą a szczebel wyżej w okolicach Brukseli.

Jak przypomina UKE, procedura konsolidacji z Komisją Europejską co do zasady trwa 30 dni, a po jej zakończeniu konieczne będzie jeszcze uzyskanie stanowiska prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (sierpień 2014 r.). „Tak więc wydanie obu rozstrzygnięć możliwe będzie najprawdopodobniej we wrześniu br. – konstatuje urząd w komunikacie.

Deregulacja polegać ma na zwolnieniu Orange Polska z obowiązku świadczenia usługi BSA na zasadach regulowanych w 76 gminach, w tym w największych miastach, gdzie rynkowy udział operatora jest relatywni niski (UOKIK, Netia, KIGEiT i T-Mobile zgłaszają zastrzeżenia do tych wyliczeń).

Z punktu widzenia Orange deregulacja byłaby korzystna ponieważ pozwoliłaby operatorowi na elastyczniejszą politykę cenową. Dziś telekom stosuje we wszystkich lokalizacjach taki sam cennik. To mogłoby się zmienić.

Według Bruno Duthoit, prezesa Orange Polska deregulacja może ośmielić operatora do inwestycji w sieci FTTH (na to liczy prezes UKE). W wywiadzie udzielonym nam kilka tygodni temu zwracał on również uwagę, że opłata za utrzymanie łącza, pobierana przez Orange m.in. od abonentów internetowego single-play, również jest związana z przepisami oraz regulacjami ciążącymi na firmie. Prezes Orange nie wykluczył również utrzymania rozwiązania BSA, ale na zasadach komercyjnych.

Z kolei z punktu widzenia Netii i T-Mobile Polska uwolnienie Orange z obowiązku świadczenia usługi BSA oznacza bądź konieczność przeniesienia użytkowników podpiętych do infrastruktury Orange tym modelu (w ciągu dwóch lat od wejścia w życie deregulacji) na sieć własną, czy LLU, bądź korzystanie z komercyjnej propozycji  dotychczasowego partnera.

Liczba abonentów BSA tych operatorów w gminach objętych deregulacją nie jest bardzo wysoka (dla Netii to około 30-34 tys. klientów), ale zmiana oznaczałaby dla nich nie tylko trudniejszą konkurencję z Orange, ale i nowe inwestycje: w infrastrukturę (nie wszędzie da się zmigrować abonentów BSA do LLU), konieczność wdrożenia nowych procedur, być może zmianę polityki cenowej.

Stanowiska w procesie konsultacji postanowienia prezesa UKE przesłały:

1. Orange Polska,

2. Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji,

3. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,

4. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji,

5. Konfederacja Lewiatan (przekazała w imieniu członków konfederacji stanowisko Orange Polska S.A. i UPC Polska sp. z o.o. do którego było załączone stanowisko Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej),

6. T-Mobile,

7. 3S,

8. Polska Izba Komunikacji Elektronicznej,

9.  ATEM-Polska,

10. Business Centre Club Związek Pracodawców,

11. Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa,

12. Elmo,

13. Eltel Networks,

14. Emitel

15. Eneva Telecom

16. Katowickie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych,

17. Netbud,

18. Netia,

19. Sekcja Krajowa Pracowników Telekomunikacji NSZZ „Solidarność”,

20. Spread Strategies Andrzej J. Piotrowski,

21. Sprint Telekom,

22. TP Teltech,

23. Pracodawcy RP,

24. Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych.

Natomiast stanowiska nt. projektu decyzji UKE dla rynku 5. można znaleźć tutaj. Jest ich nieco mniej.

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował słynne już 24 (choć zależy jak liczyć) stanowiska, które złożone zostały w urzędzie w toku konsultacji projektu postanowienia prezesa  UKE o rynku 5., dotyczącego deregulacji Orange Polska  na tym rynku w 76 gminach w kraju.

Można je znaleźć tutaj.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości