Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował słynne już 24 (choć zależy jak liczyć) stanowiska, które złożone zostały w urzędzie w toku konsultacji projektu postanowienia prezesa UKE o rynku 5., dotyczącego deregulacji Orange Polska na tym rynku w 76 gminach w kraju.
Można je znaleźć tutaj.
Wraz z publikacją zakończyły się formalnie konsultacje i UKE skierował projekt deregulacji do Komisji Europejskiej, Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) oraz krajowych organów regulacyjnych państw członkowskich. Tym samym batalia między zwolennikami (Orange, partnerzy techniczni Orange, Emitel i część izb) a przeciwnikami deregulacji (Netia, T-Mobile Polska, UOKIK, część izb, Andrzej Piotrowski) przejdą a szczebel wyżej w okolicach Brukseli.
Jak przypomina UKE, procedura konsolidacji z Komisją Europejską co do zasady trwa 30 dni, a po jej zakończeniu konieczne będzie jeszcze uzyskanie stanowiska prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (sierpień 2014 r.). „Tak więc wydanie obu rozstrzygnięć możliwe będzie najprawdopodobniej we wrześniu br. – konstatuje urząd w komunikacie.
Deregulacja polegać ma na zwolnieniu Orange Polska z obowiązku świadczenia usługi BSA na zasadach regulowanych w 76 gminach, w tym w największych miastach, gdzie rynkowy udział operatora jest relatywni niski (UOKIK, Netia, KIGEiT i T-Mobile zgłaszają zastrzeżenia do tych wyliczeń).