Rzecznik Orange Polska zapowiada: eSIM jeszcze w tym roku

Publikacja: 13.09.2018 11:18

„Pytanie, którego przy premierze nowych iPhone’ów nie dało się uniknąć – eSIM. Pracujemy nad tym i planujemy wprowadzić taką możliwość jeszcze w tym roku” – napisał na Twitterze Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

O eSIM (ang. embeded SIM) branża telekomunikacyjna mówi od 2-3 lat. To oprogramowanie zastępujące fizyczną kartę SIM, które można będzie zainstalować zdalnie w dowolnym urządzeniu.

Obecnie – według GSMA – pozwala konsumentom na przechowywanie w urządzeniu profili kilku operatorów jednocześnie i zdalne przechodzenie między nimi. Inną zaletą jest korzystanie z pakietu danych przypisanego numerowi telefonu bez konieczności włączania w smartfonie funkcji dzielenia się dostępem do sieci (tethering).

Inne zalety rozwiązania to: więcej miejsca w wnętrznościach telefonu, odporność na fizyczne zanieczyszczenia karty, a dla operatorów – mniejszy koszt (choć pamiętać trzeba, że na wymianie kart potrafią nieźle zarobić).

Początkowo oprogramowanie działało tylko w jednym rodzaju urządzeń, ale rozwój specyfikacji sprawi, że eSIM będzie można wykorzystać w szerokiej gamie produktów, w tym także o bardzo niewielkich rozmiarach (np. smart watchach, czy opaskach treningowych), co sprawia, że jest nową nadzieją rynku Internetu Rzeczy (IoT).

Apple nie jest pierwszym producentem, który uwzględnił eSIM. W lutym 2017 r. media opisywały telefon, posiadający to rozwiązanie. Chodziło o aparat brytyjskiej firmy Nuu Mobile – X5.

– wsp. ziu

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu