AD 2016, czyli co czeka branżę telekomunikacyjną w przyszłym roku

Choć aukcja LTE została rozstrzygnięta w mijającym roku, Nowy Rok nie będzie pozbawiony jej reperkusji. Nowy układ polityczny może sprawić, że dojdzie do zmiany na stanowisku prezesa UKE, ale – ze względu na przynależność kraju do UE i zmiany jakie zaszły na rynku w ostatnich latach – trudno spodziewać się w związku z tym rewolucji regulacyjnej. Operatorzy walczyć będą przy powoli rosnącym rynku o utrzymanie marż z jednej strony inwestując w narzędzia cyfrowe, z drugiej tnąc zatrudnienie, z trzeciej walcząc o klienta na szybsze łącza. Nieodłącznym tematem nadchodzącego roku pozostanie konsolidacja rynku.

Publikacja: 28.12.2015 12:30

AD 2016, czyli co czeka branżę telekomunikacyjną w przyszłym roku

Foto: ROL

– W 2016 r. coraz więcej konsumentów będzie mogło wybrać ofertę bazującą na światłowodowych łączach dostępowych (FTTx). Oznacza to skokowy wzrost przepustowości dostępu do Internetu – nawet kilkaset Mb/s symetrycznego dostępu. Jeśli uda się rozwiązać wątpliwości związane z aukcją elektroniczną, to w przyszłym roku możemy być świadkami pierwszych wdrożeń LTE na częstotliwościach 800 MHz. Znacząco zwiększy to zasięg oraz komfort korzystania z Internetu w obszarach słabo zurbanizowanych – ocenia Grzegorz Bernatek, analityk w firmie doradczej Audytel.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić