– W 2016 r. coraz więcej konsumentów będzie mogło wybrać ofertę bazującą na światłowodowych łączach dostępowych (FTTx). Oznacza to skokowy wzrost przepustowości dostępu do Internetu – nawet kilkaset Mb/s symetrycznego dostępu. Jeśli uda się rozwiązać wątpliwości związane z aukcją elektroniczną, to w przyszłym roku możemy być świadkami pierwszych wdrożeń LTE na częstotliwościach 800 MHz. Znacząco zwiększy to zasięg oraz komfort korzystania z Internetu w obszarach słabo zurbanizowanych – ocenia Grzegorz Bernatek, analityk w firmie doradczej Audytel.
Istotnym elementem stymulującym budowę sieci FTTx będą fundusze unijne, rozdysponowywane w ramach pierwszej osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (pierwszy konkurs trwa, drugi ogłoszony ma być pod koniec 2016 r., choć b. minister Andrzej Halicki zapowiadał go na pierwsze półrocze). Ważny będzie także bilans budowy regionalnych sieci szerokopasmowych ze środków UE poprzedniej perspektywy finansowej: czy i na ile pomogą w rozbudowie sieci FTTx, na ile zastąpią istniejącą już, starszą infrastrukturę dystrybucyjną i szkieletową, a na ile posłużą do rozwoju nowych usług. Wydaje się, że 2016 rok będzie pierwszym rokiem tego sprawdzianu.
Z kolei możliwości mobilnego dostępu będą rosły za sprawą agregacji radiowego pasma w różnych częstotliwościach. Pod koniec 2014 roku przewidywaliśmy, że tzw. LTE Advanced pokaże swoją rynkową twarz już w mijającym roku, ale tak się nie stało. Operatorzy testowali za to gremialnie tę możliwość.
Inwestycje: po aukcji LTE i nie tylko
Na razie wygląda na to, że o aukcji LTE, w której uczestnicy zadeklarowali za pasmo 800 i 2600 MHz w sumie 9,2 mld zł w Nowym Roku nadal będzie głośno.