Wydawcy wytaczają ankiety przeciw gigantom
Parlament Europejski 12 września będzie głosował w sprawie dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. O przyjęcie przepisów walczą organizacje autorów i wydawców, które liczą na to, że po ich wprowadzeniu technologiczni giganci z USA, tacy jak Google czy Facebook, będą się hojniej dzielić zyskami za korzystanie z cudzych utworów i sami wyłapywać oraz blokować treści, łamiące prawa autorskie. Organizacje w walce o przyjęcie przepisów postanowiły wspomóc się ankietą internetową
https://www.pb.pl/wydawcy-wytaczaja-ankiety-przeciw-gigantom-939446 (dostęp płatny)
Banki jeszcze bardziej cyfrowe. Zyskają klienci
Polski sektor usług finansowych jest już bardzo zaawansowany technologicznie. Najbardziej innowacyjne rozwiązania powstaną jednak dzięki współpracy banków i fintechów, przed którymi otwierają się teraz szersze możliwości działania.
https://www.pb.pl/banki-jeszcze-bardziej-cyfrowe-zyskaja-klienci-939436 (dostęp płatny)
Gazeta Wyborcza
Co stępiło kły tabloidów? Memy, ploteczki w sieci, foty na Insta
Tabloidy lubią balansować na krawędzi, ale zasady tej gry zmieniają się na naszych oczach. Dziś rywalizują z serwisami plotkarskimi, bezkarnym hejtem w sieci i z Instagramem. Wybór jest trudny: spokornieć albo płacić. Z tym ostatnim tabloidy do tej pory nie miały problemu: kosztowne procesy sądowe i sowite odszkodowania za naruszenie dóbr osobistych były wkalkulowane w biznes, który w czasach świetności przynosił pół miliona złotych dziennie z samej sprzedaży w kioskach. W 2008 r. „Fakt” sprzedawał 495 tys. egzemplarzy, a „Super Express” – 203 tys. Teraz za błąd można zapłacić stanowiskiem.
http://wyborcza.pl/7,156282,23875841,co-stepilo-kly-tabloidow-memy-ploteczki-w-sieci-fotki-na.html (dostęp płatny)