Największą operacją było ogłoszone w czwartym kwartale planowane dopiero przejęcie przez Della firmy EMC Corporation warte prawie 67, 5 mld dol. EMC oferuje usługi przechowywania i ochrony oraz analizy danych, także w chmurze. – Nawet gdyby odliczyć wpływ tej transakcji na cały rynek, i tak jego wartość wzrosłaby w ubiegłym roku o 18 proc. – zauważają analitycy BN.

Łącznie doliczyli się w minionym roku 2028 wszystkich transakcji M&A w sektorze technologicznym w minionym roku. To o 9 proc. więcej niż rok wcześniej.

Pięć z dziesięciu największych operacji tego typu zrealizowanych zostało z udziałem inwestorów finansowych, natomiast  wszystkich przejęć zrealizowanych za środki inwestorów finansowych było 327, ich wartość sięgała prawie 58 mld dol., czyli stanowiła nieco ponad jedną czwarta całego rynku M&A w tym sektorze.

Dziesięć największych operacji stanowiło wartościowo ponad połowę całego rynku M&A w sektorze w 2015 r. Za przejęciem EMC Corp. znalazły się: zapowiedziany zakup chińskiego producenta mobilnych programów antywirusowych Qihoo 360 Technology przez konsorcjum prywatnych firm Qihoo 360 za 8,3 mld dol., zakup Veritas Technologies Corp. przez Carlyle Group od Symanteca za 8 mld dol., przejęcie Solera Holdings przez Vista Equity Partners za 6,2 mld dol. oraz  zakup King Digital Entertainment przez Activision Blizzard (za 5,9 mld dol.). – Najaktywniejszym przejmującym był w ubiegłym roku IBM, który zrealizował sześć transakcji. Kupił spółki Gravitant, CleverSafe, StrongLoop, Appcore, Blue Box Group i AlchemyAPI – podaje BN.

Z zestawienia, jakie BN prowadzi od trzech lat wynika, że w tym czasie mediana kwoty przejęcia wynosiła 2,5-krotnośc przychodów przejmowanych firm oraz 12,7-krotność ich EBITDA(zyska przed opodatkowaniem i amortyzacją –red.).