Telekomunikacja Polska poinformowała o podpisaniu ze związkami zawodowymi nowej umowy społecznej na lata 2012-2013. Porozumienie zakłada, że w tym okresie w ramach programu dobrowolnych odejść z pracy może maksymalnie 2,3 tys. osób (w tym ponad 1,1 tys. osób w przyszłym rok).
Spółka od kilku lat realizuje takie programy, których celem jest redukcja zatrudnienia w całej grupie do poziomu „określonego uwarunkowaniami rynkowymi”. Część pracowników TP i spółek zależnych przenoszonych jest do nowych podmiotów – Orange Customer Services, czy Networks! – co także jest sposobem realizacji programu redukcji zatrudnienia. TP zrezygnowała jednak z projektu outsourcingu zarządzania siecią telekomunikacyjną, co miało się również wiązać z przeniesieniem znacznej grupy pracowników do struktur nowego partnera. Według nieoficjalnych informacji na projekt nie godziły się związki zawodowe, a na szali negocjacji leżało podpisanie umowy społecznej na lata 2011-2012.
W połowie roku w całej grupie TP pracowało 24,3 tys. osób z czego ok. 15 tys. w samej Telekomunikacji Polskiej, a 2,5 tys. w PTK Centertel. Dla porównania w 2006 r. w całej grupie TP pracowało 36 tys. osób, czego w samej TP 30 tys., a w PTK Centertel 3 tys. osób.
Od tego czasu redukcja zatrudnienia w grupie wyniosła 33 proc.
KOMENTARZ