Exatel za 700 milionów

Tyle może wydać inwestor branżowy na operatora należącego do Polskiej Grupy Energetycznej. Obok Polkomtela i P4 będzie to największa transakcja na rynku w najbliższych latach Exatel ma własną sieć szkieletową, atrakcyjną bazę abonencką i spore zyski. Już ustawia się po niego kolejka.

Publikacja: 22.07.2010 07:35

Exatel za 700 milionów

Foto: ROL

Zarząd [b]Polskiej Grupy Energetycznej[/b] poinformował wczoraj o wyborze firmy [b]PricewaterhouseCoopers[/b] na doradcę transakcyjnego przy sprzedaży 95,07 proc. [b]Exatela[/b]. PGE podała, że zadaniem doradcy będzie „przygotowanie struktury transakcji, identyfikacja, selekcja i pozyskiwanie potencjalnych inwestorów oraz przygotowanie i realizacja transakcji”.

[srodtytul]Kilku chętnych[/srodtytul]

Chęć przejęcia Exatela deklaruje giełdowa [b]Netia[/b]. – Jesteśmy zainteresowani. Jak już informowaliśmy jakiś czas temu, wysłaliśmy do PGE list intencyjny w tej sprawie. Wydaje się, że to podmiot dobrze dopasowany do Netii, a my jesteśmy zainteresowani konsolidacją sektora – powiedział [b]Mirosław Godlewski[/b], prezes zarządu operatora.

Przejąć Exatela chciałaby również grupa [b]GTS Central Europe[/b], do której w Polsce należy [b]GTS Energis[/b]. – Przeprowadziliśmy w tym roku dwie transakcje w regionie i mamy zapewnione finansowanie. Mamy też doświadczenie w podobnych transakcjach: w 2005 r. grupa kupiła w Czechach [b]Aliatela[/b], spółka zbliżoną rynkowym profilem do Exatela. Czujemy sie więc komfortowo w kwestii [i]know-how[/i] i integracji tego typu operatorów w ramach naszej grupy – mówi [b]Adam Sawicki[/b], prezes GTS CE, którego spółka należy obecnie do funduszy private equity. W tym do znanej z inwestycji na polskim rynku ICT [b]Innovy Capital[/b]. Według naszych rozmówców Exatelem interesuje się także [b]Polkomtel[/b], ale jego przedstawiciele odmawiają komentarza w tej sprawie.

[srodtytul]Cenne aktywa[/srodtytul]

Grupa Exatela miała w 2009 r. miał 153 mln zł wyniku EBITDA oraz 54 mln zł netto. Na wyniki dodatni wpływ miało rozwiązanie rezerw, co na pewno będzie brane pod uwagę przy jego wycenie. PGE ma zatem szanse dobrze zarobić na sprzedaży Exatela. W swoich księgach wyceniało go na koniec grudnia 2009 r. na 402 mln zł.

– Moim zdaniem będziemy mieć do czynienia z transakcją o wartości około 700 mln zł. Takie firmy jak Exatel, [b]Dialog[/b], Polkomtel, czy [b]P4[/b], to niemal ostatnie duże podmioty do kupienia na polskim rynku. Ich sprzedaż sprawi, że ostatecznie się on ukształtuje. Stąd można się spodziewać, że zainteresowani inwestorzy branżowi będą skłonni zapłacić premię – uważa [b]Pawel Puchalski[/b], analityk DM BZ WBK. – Jeśli to Netii udałoby się przejąć tego operatora, powstałby podmiot o EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja – red.) powyżej 0,5 mld zł – wskazuje analityk. Plan zarządu Netii na ten rok to ponad 360 mln zł EBITDA, a przy tym założeniu firma jest wyceniana na giełdzie na 1,88 mld zł.

I Netia, i GTS zapewniają, że są w stanie zgromadzić na rynku finansowym, lub od swoich właściciel środki niezbędne do przejęcia Exatela. Polkomtel niedawno uruchomił programy papierów dłużnych, które dają mu możliwość pozyskania ponad 5 mld zł. Pieniędzy zainteresowanym nie brakuje.

[srodtytul]Sieć, hurt i korporacje[/srodtytul]

Exatel, to znaczący udział w polskim rynku hurtowym oraz mocna pozycja w sektorze korporacyjnego klienta. Łakomy kąsek i dla Netii, i dla GTS. Dla tej ostatniej spółki przejęcie Exatela oznaczałoby jednocześnie rozwiązanie problemu własnej sieci szkieletowej. W 2014 r. kończy się umowa GTS na dzierżawę łączy od [b]Telekomunikacji Kolejowej[/b]. Przejęcie sieci Exatela oznaczałoby znaczne redukcje OPEX. Podobny czynnik może odgrywać rolę w kalkulacjach Polkomtela, których również dzierżawi linie od Exatela. Trzeba jednak przyznać, że zakup przez operatora komórkowego firmy o profilu Exatela byłoby zdarzeniem bez precedensu i stanowiło nowy rodział w historii Polkomtela. O ile byłoby podyktowane względami strategicznymi…

Dla GTS przejęcie Exatela oznaczałoby możliwość przekroczenia magicznej bariery 1 mld złotych przychodów – symbolicznej bariery, za którą zdaniem wielu menedżerów ozbacza nowy poziom efektywności operacyjnej. Netia natomiast kupując Exatela zbliżyłaby się do 2 mld zł rocznych przychodów i pod względem wielkości nie miała sobie równych pośród polskich operatorów alternatywnych. Rywalizacja będzie zatem ostra.

[i]współpraca Łukasz Dec[/i]

Zarząd [b]Polskiej Grupy Energetycznej[/b] poinformował wczoraj o wyborze firmy [b]PricewaterhouseCoopers[/b] na doradcę transakcyjnego przy sprzedaży 95,07 proc. [b]Exatela[/b]. PGE podała, że zadaniem doradcy będzie „przygotowanie struktury transakcji, identyfikacja, selekcja i pozyskiwanie potencjalnych inwestorów oraz przygotowanie i realizacja transakcji”.

[srodtytul]Kilku chętnych[/srodtytul]

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?