Finansowana z programu operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej” budowa sieci szerokopasmowego Internetu na terenie pięciu wschodnich województw (Lubelskie, Podkarpackie, Podlaskie, Świętokrzyskie i Warmińsko-Mazurskie) wymaga instalacji ponad 10 tys. km światłowodów i wybudowania ponad tysiąca węzłów szkieletowo-dystrybucyjnych. Choć formalnie projekt (de facto pięć składających się nań inwestycji, po jednej w każdym z wschodnich województw) trwa od 2008 r. to rzeczowa realizacja inwestycji zaczęła się całkiem niedawno. Przykładowo w Lubelskim rozpoczęto ją 19 marca br. w Soli koło Biłgoraja. Dotychczas inwestycja jako całość była mocno opóźniona. W pewnym momencie opóźnienie sięgało nawet 1,5 roku. Co prawda ostatnio województwa nadganiają zapóźnienia, ale i tak nie mają już zbyt wiele czasu, bo to wielkie przedsięwzięcie współfinansowane z pieniędzy europejskich (jego koszt to prawie 1,5 mld zł, z czego Unia Europejska wykłada 1 mld zł) musi się zakończyć w przyszłym roku.
W środę odbyło się XVI już posiedzenie tzw. komitetu sterującego ds. tej sieci. Przedstawiciele regionów zaprezentowali aktualny stan zaawansowania jej budowy. Wynika z niego, że dotychczas zgłoszono do odbioru odcinki sieci o łącznej długości 1922 km (891 km – w warmińsko-mazurskim, 700 km – w lubelskim, 168 km – w podlaskim, 110 km – w świętokrzyskim i 53 km – w podkarpackim). Oznacza to, że na razie położono mniej niż 20 proc. światłowodów. Na tym samym spotkaniu województwa zadeklarowały jednak, że do końca bieżącego roku wybudują łącznie 5660 km (1410 km – warmińsko-mazurskie, 2200 km – lubelskie, 650 km – podlaskie, 700 km – świętokrzyskie, 700 km – podkarpackie).
– Realizacja projektu przebiega zgodnie z harmonogramem, a nawet nieznacznie go wyprzedza. Do 10 września wykonawca zrealizował 31,78 proc. z planowanych 30 proc. prac. Wybudowano już ponad 800 km światłowodów, a do końca roku wydamy około 100 mln zł. Przewidujemy, że projekt zostanie zrealizowany do września 2015 r., czyli zgodnie z terminem – mówi Jarosław Słoma, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego odpowiedzialny za projekt.
– Do zaprojektowania i wybudowania mamy ok. 2908 km sieci oraz łącznie 312 węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych. Na dziś zaprojektowaliśmy 1801 km sieci oraz łącznie 200 węzłów. Wybudowaliśmy 1551 km sieci oraz łącznie 169 węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych – wylicza z kolei Beata Górka, rzecznik prasowa marszałka województwa lubelskiego. Dodaje że zakończenie etapu budowy sieci przewidziano na 31 sierpnia 2015 r.
– Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej to największe teleinformatyczne przedsięwzięcie współfinansowane z funduszy europejskich. Za nami skomplikowany proces przygotowań, który pozwolił na rozpoczęcie prac budowlanych w poszczególnych regionach – mówi Iwona Wendel, wiceminister. I podkreśla, że Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju na bieżąco monitoruje postępy w projektach realizowanych przez samorządy województw Polski wschodniej. – Zaawansowanie jest coraz większe, jednak powinny one zintensyfikować prace i dołożyć wszelkich starań, aby prawidłowo i w terminie, tj. do końca października 2015 r., zrealizować inwestycje – zaznacza Wendel.