KRRiT: nowy multipleks naziemnej telewizji tylko dla Telewizji Polskiej

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała dzisiaj warunki uczestniczenia w konkursie na zagospodarowanie nowego pakietu stacji naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z nimi pojawią się na nim wyłącznie stacje TVP i to w wysokiej rozdzielczości dostępn dla widzów bezpłatnie. Dokumenty przesłane dziś z KRRiT do Urzędu Komunikacji Elektronicznej umożliwią rozpisanie już opóźnionego konkursu na zagospodarowanie częstotliwości z zakresu 174-230 MHz

Publikacja: 25.06.2014 16:08

KRRiT: nowy multipleks naziemnej telewizji tylko dla Telewizji Polskiej

Foto: ROL

To dość zaskakująca decyzja, bo TVP ma już jeden multipleks cyfrowy na wyłączność. Dotychczas rozważano zarówno zagospodarowanie nowego multipleksu kanałami już nadawanymi na obecnych multipleksach (ale różnych nadawców) w wysokiej rozdzielczości (HD) albo zupełnie nowymi stacjami. Jacek Rakowiecki, rzecznik TVP, podkreśla, że to na razie tylko stanowisko KRRiT, a konsultacje dopiero ruszą. – Obecnie możemy tylko powiedzieć, że ze stanowiska KRRiT jesteśmy bardzo zadowoleni – mówi.

KRRiT zastanawiała się wcześniej nad tym czy nie zrobić z nowego pakietu oferty płatnej, długo nie mogła się zdecydować, co zaopiniować. – Jeśli chodzi o tzw. multipleks ósmy, to jesteśmy pod presją tego, co wywołał Emitel, ale uważam, że nie powinniśmy poddawać się presji czasu – mówił niedawno Jan Dworak, przewodniczący KRRiT na konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej. Jego zdaniem najlepiej byłoby poczekać nawet kilka miesięcy, by móc właściwie ocenić skutki cyfryzacji naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, której obecny etap zakończył się tak naprawdę zaledwie miesiąc temu (wtedy ruszył kanał Fokus TV). – Należy odczekać kilka miesięcy, by dokonać czegoś, co zakończy się poważnymi konsekwencjami dla rynku – mówił.

Izby ponaglają, KRRiT decyduje

KRRiT musiała się jednak tematem zająć teraz, bo trafiła do niej z Urzędu Komunikacji Elektronicznej dokumentacja dotycząca uruchomienia nowego multipleksu po tym, jak zainteresowanie tymi częstotliwościami zgłosił Emitel. W tej sytuacji UKE musiało spytać o zainteresowanie tymi zasobami cały rynek. Zgłosiło się kilkanaście firm, więc urzędy, zgodnie z przepisami, powinny zorganizować konkurs zagospodarowujący częstotliwości 174-230 MHz. Kiedy czas płynął i nic się nie działo, ponaglały je pismami m.in. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej. Podkreślały w nich, że „z z zaniepokojeniem przyjmują brak aktywności UKE w procesie przeprowadzania konkursu” i wytykały, że zgodnie z przepisami prawa telekomunikacyjnego urząd ma na to osiem miesięcy od daty zoczenia wniosku o przydział częstotliwości. – Wniosek taki został złożony przez Emitel 28 października 2013 roku. Zatem ustawowy termin przeprowadzenia postępowania konkursowego upływa 28 czerwca 2014 roku – podawały.

Niepokoiło to także Emitela, który jako operator dosyłający sygnał cyfrowych stacji jest żywotnie zainteresowany całą sprawą i jeszcze dzisiaj rano rozważał złożenie skargi na bezczynność UKE. – Cyfrowa telewizja naziemna dobrze się w Polsce przyjęła, na nowe częstotliwości jest popyt, decyzja w sprawie ich zagospodarowania nie będzie dla nikogo szkodliwa. Zależy nam na tym, by nie blokować jej dalszego rozwoju – mówi Jarosław Niechcielski, dyrektor biura współpracy z regulatorem i wynajmu infrastruktury w Emitelu.

Po dzisiejszym ruchu KRRiT UKE zapewne już konkurs rozpisze. – Po otrzymaniu od KRRiT warunków uczestnictwa konkursie, prezes UKE ogłosi konsultacje dokumentacji konkursowej, w których będą mogły wziąć udział zainteresowane podmioty i przedstawić swoje uwagi do dokumentacji. Wszystkie zgłoszone propozycje zmian w dokumentacji zostaną przez prezesa UKE wnikliwie rozpatrzone przed ostateczną publikacją konkursu – mówi Dawid Piekarz, rzecznik urzędu.

Decyzja nie po myśli prywatnych nadawców

Z decyzji KRRiT mogą nie być zadowoleni prywatni nadawcy, bo oznacza ona, że nadal nie będą mogli nadawać na cyfrowych multipleksach w HD, tak, jak by chcieli. – Przedstawiliśmy stanowisko Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, w którym wyrażamy opinię, że kolejne dwa możliwe do uruchomienia multipleksy powinny zostać przekazane tym nadawcom, którzy już znajdują się na multipleksach, aby mogli uruchomić kanały w rozdzielczości HD – mówił nam w niedawnej rozmowie Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu, do którego należy Telewizja Polsat. Jego zdaniem taka oferta powinna być dla widza darmowa. – To byłby ruch mający na celu dostarczenie widzom oferty w lepszej jakości, która na naszym rynku telewizyjnym jest już standardem. Z tego co wiem, chce tego większość nadawców nadających w ramach naziemnej telewizji cyfrowej – mówił Libicki.

W dokumentacji KRRiT podała, że:

Na audiowizualne składniki multipleksu ósmego telewizji naziemnej składać się będą wyłącznie programy rozpowszechniane przez Telewizję Polską S.A., na których rozpowszechnianie uzyskano koncesję Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zgodnie z art. 21 ust. 1a pkt 2 ustawy o radiofonii i telewizji, spośród:

a) – programów dostępnych na dzień ogłoszenia konkursu w sygnale multipleksu trzeciego telewizji naziemnej (MUX 3) pod warunkiem zaprzestania ich udostępniania w sygnale tego multipleksu w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia rozpoczęcia rozprowadzania tych programów w sygnale multipleksu ósmego lub

b) – programów, na których rozpowszechnianie Telewizja Polska S.A. uzyska koncesję Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji;

Programy obecne na ósmym multipleksie będą rozprowadzane w wysokiej rozdzielczości i będą oferowane odbiorcom bezpłatnie.

To dość zaskakująca decyzja, bo TVP ma już jeden multipleks cyfrowy na wyłączność. Dotychczas rozważano zarówno zagospodarowanie nowego multipleksu kanałami już nadawanymi na obecnych multipleksach (ale różnych nadawców) w wysokiej rozdzielczości (HD) albo zupełnie nowymi stacjami. Jacek Rakowiecki, rzecznik TVP, podkreśla, że to na razie tylko stanowisko KRRiT, a konsultacje dopiero ruszą. – Obecnie możemy tylko powiedzieć, że ze stanowiska KRRiT jesteśmy bardzo zadowoleni – mówi.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży