Przegląd prasy rpkom.pl – piątek 2 marca

Publikacja: 02.03.2018 07:30

Blogerzy i vlogerzy działają jak media, ale wymykają się wciąż przepisom
Zgodnie z literą prawa twórca lokalnego portalu internetowego podlega tym samym przepisom, co wielki koncern medialny. Tyle że regulacje są na tyle skostniałe, że urzędnicy wcale nie garną się do egzekwowania odpowiedzialności. I choć w internecie prawo w zasadzie nie obowiązuje, nie oznacza to, że blogerzy mogą czuć się bezkarni.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1108270,przepisy-dotyczace-blogerow.html (dostęp płatny)

E-składka to kolejny powód dla PFRON, aby kwestionować dopłaty do wynagrodzeń
Zmiany w procedurze opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, wprowadzone z początkiem 2018 r., paradoksalnie mogą mieć także wpływ na uzyskane dofinansowanie z PFRON. To kolejny spośród wielu problemów z wypłatą dofinansowań, z którymi borykają się firmy. Duża część z nich to efekt zmian w przepisach wprowadzonych jeszcze pod koniec 2012 r.
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1108279,e-skladka-a-doplata-do-wynagrodzen-z-pfron.html (dostęp płatny)

Osoby niepełnosprawne słuchowo dyskryminowane w dostępie do telewizji
Mała liczba programów z udogodnieniami oraz brak dostępności audycji o najwyższej oglądalności to najważniejsze problemy na jakie zwracają uwagę autorzy petycji o całkowity dostęp do telewizji.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/media/artykuly/1108233,osoby-niepelnosprawne-sluchowo-rowny-dostep-do-telewizji.html (dostęp płatny)

Parkiet

Netia przyspiesza inwestycje w sieć
Nie zmieniamy planów – zapewnia zarząd. W tym roku grupa mocniej powalczy o klientów.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/797015_Netia_przyspiesza_inwestycje_w_siec.html (dostęp płatny)

Orange i Plus znowu negocjują
Orange Polska wrócił do rozmów z Polkomtelem, operatorem sieci Plus (Grupa Cyfrowy Polsat) i chciałby odkupić od telekomu należącego do Grupy Cyfrowy Polsat część częstotliwości z zakresu 1800 MHz – wynika z naszych nieoficjalnych informacji. Tym razem – inaczej niż w 2013 roku – Orange stara się nie tylko o 2,4 MHz dzielące jego zasoby od zasobów T-Mobile Polska.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/797016_Telekomunikacja:_Orange_i_Plus_znowu_negocjuja.html (dostęp płatny)

Obroty rekordowe, ale marże pod presją

W czwartek indeksy na warszawskiej giełdzie spadały, ale AB radziło sobie stosunkowo dobrze. Po południu kurs lekko rósł i wynosił 29 zł. Dystrybucyjna grupa podała wyniki za II kwartał roku obrotowego 2017/2018 (kwartał zakończył się 31 grudnia 2017 r.). Nadal widać w nich presję na marże, co jest efektem przede wszystkim trwającej wojny cenowej, wywołanej m.in. przez międzynarodowy koncern Also. 
http://archiwum.parkiet.com/artykul/797012_AB:_Obroty_rekordowe_ale_marze_pod_presja.html (dostęp płatny)

Grupa R22 zapowiada dalszy dynamiczny rozwój biznesu
Technologiczna spółka pochwaliła się wysoką dynamiką przychodów i zysków. Deklaruje, że nie zwolni tempa. Na horyzoncie są kolejne przejęcia – zarówno w Polsce, jak i za granicą.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/797025_Grupa_R22_zapowiada_dalszy_dynamiczny_rozwoj_biznesu.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

ZUS i Comarch podpisują umowę na KSI, ale bez rozgłosu
W piątek zostanie podpisana warta 242 mln zł umowa, dzięki której ZUS ma zaoszczędzić miliony, a Comarch wzbogaci się o rekordowy kontrakt. Gdyby przed rokiem ktoś powiedział, że po ponad 20 latach zmieni się firma obsługująca KSI, a utrzymanie systemu przejmie krakowski Comarch, spotkałby się w najlepszym razie z pobłażliwym uśmiechem. Tymczasem ten scenariusz wchodzi w życie. Comarch po wygraniu przetargu i obronieniu swojej oferty w KIO ma kontrakt w kieszeni.
https://www.pb.pl/zus-i-comarch-podpisuja-umowe-na-ksi-ale-bez-rozglosu-906928 (dostęp płatny)

R22 zerka za granicę
Nie słabnie apetyt R22 na przejęcia. Jeszcze przed końcem roku grupa może sfinalizować zakup poza Polską. Dynamika wyników powinna utrzymać impet. Technologiczno-telekomunikacyjna grupa, która z emisji akcji pozyskała blisko 57 mln zł, głównie na przejęcia, nie zwalnia tempa. W minionym roku na akwizycje wydała 60 mln zł, ale to nie koniec.
https://www.pb.pl/r22-zerka-za-granice-906930 (dostęp płatny)

Netia kurczy się przed przejęciem
Stacjonarny telekom, nad którym kontrolę ma przejąć Cyfrowy Polsat, zanotował spadek przychodów i zysków. Brak złych wiadomości to dobre wiadomości. Telekomunikacyjna Netia, która w czwartek podała wyniki roczne, miała w 2017 r. 1,44 mld zł przychodów, czyli o 5 proc. mniej niż rok wcześniej. Zysk na poziomie EBITDA, po korektach o zdarzenia jednorazowe, spadł o 11 proc. — do niespełna 0,4 mld zł. Wyniki były w dużej mierze zbieżne z oczekiwaniami analityków ankietowanych przez PAP.
https://www.pb.pl/netia-kurczy-sie-przed-przejeciem-906929 (dostęp płatny)

Łatwiej o terminale
W ramach Polski Bezgotówkowej firmy dostaną urządzenia płatnicze z oddziałów PKO BP, Poczty Polskiej i Orange. eService zaprezentował wczoraj ofertę dla firm chcących przystąpić do programu Polska Bezgotówkowa. Nawiązał w tym celu współpracę z bankiem PKO BP, Pocztą Polską oraz polskim oddziałem Orange. Inicjatywa została nazwana Koalicją Liderów na rzecz Polski Bezgotówkowej i ma na celu ułatwienie przedsiębiorcom korzystania z darmowych terminali za pośrednictwem podmiotów, które mają do nich dobry, bezpośredni dostęp. W efekcie umowę na terminale eService w ramach programu Polska Bezgotówkowa można podpisać w 524 oddziałach PKO Banku Polskiego obsługujących klientów z sektora MSP, 742 salonach Orange Polska, 4600 oddziałach Poczty Polskiej, a także u listonoszy.
https://www.pb.pl/latwiej-o-terminale-906903 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Bezgotówkowa rywalizacja
Rozbudowa sieci terminali płatniczych przyciąga kolejnych graczy. PKO BP, eService, Poczta Polska i Orange zawiązują współpracę i zaoferują małym firmom darmowe terminale płatnicze w ramach Programu Polska Bezgotówkowa.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1367707-Bezgotowkowa-rywalizacja.html (dostęp płatny)

Orange i Plus rozmawiają o LTE
Pomarańczowa sieć chce kupić od grupy Zygmunta Solorza więcej pasma LTE niż w 2013 roku. Orange Polska wrócił do rozmów z Polkomtelem, operatorem sieci Plus, i chciałby odkupić od telekomu należącego do Grupy Cyfrowy Polsat część częstotliwości z zakresu 1800 MHz – wynika z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej”. Tym razem – inaczej niż w 2013 roku – Orange stara się nie tylko o 2,4 MHz dzielące jego zasoby od zasobów T-Mobile Polska. W grę wchodzi też dodatkowa pula.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1367709-Orange-i-Plus-rozmawiaja-o-LTE.html (dostęp płatny)

Wyborcza.pl

Miłość do starego smartfona jest problemem dla Apple’a i Samsunga
Część klientów Apple’a czy Samsunga nie zamierza wydawać tysiąca dolarów na smartfon i co więcej nie jest nawet zainteresowana funkcjami, które oferuje nowe urządzenie. Liczebność tej grupy rośnie – donosi „The Wall Street Journal”.  Branża smartfonów znalazła winowajcę, która odpowiada za spadającą sprzedaż.
http://wyborcza.pl/7,155287,23085025,milosc-do-starego-smartfona-jest-problemem-dla-apple-i-samsunga.html (dostęp płatny)

Blogerzy i vlogerzy działają jak media, ale wymykają się wciąż przepisom
Zgodnie z literą prawa twórca lokalnego portalu internetowego podlega tym samym przepisom, co wielki koncern medialny. Tyle że regulacje są na tyle skostniałe, że urzędnicy wcale nie garną się do egzekwowania odpowiedzialności. I choć w internecie prawo w zasadzie nie obowiązuje, nie oznacza to, że blogerzy mogą czuć się bezkarni.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1108270,przepisy-dotyczace-blogerow.html (dostęp płatny)

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?