Przegląd prasy rpkom.pl – piątek 2 marca

Publikacja: 02.03.2018 07:30

Blogerzy i vlogerzy działają jak media, ale wymykają się wciąż przepisom
Zgodnie z literą prawa twórca lokalnego portalu internetowego podlega tym samym przepisom, co wielki koncern medialny. Tyle że regulacje są na tyle skostniałe, że urzędnicy wcale nie garną się do egzekwowania odpowiedzialności. I choć w internecie prawo w zasadzie nie obowiązuje, nie oznacza to, że blogerzy mogą czuć się bezkarni.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1108270,przepisy-dotyczace-blogerow.html (dostęp płatny)

E-składka to kolejny powód dla PFRON, aby kwestionować dopłaty do wynagrodzeń
Zmiany w procedurze opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, wprowadzone z początkiem 2018 r., paradoksalnie mogą mieć także wpływ na uzyskane dofinansowanie z PFRON. To kolejny spośród wielu problemów z wypłatą dofinansowań, z którymi borykają się firmy. Duża część z nich to efekt zmian w przepisach wprowadzonych jeszcze pod koniec 2012 r.
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1108279,e-skladka-a-doplata-do-wynagrodzen-z-pfron.html (dostęp płatny)

Osoby niepełnosprawne słuchowo dyskryminowane w dostępie do telewizji
Mała liczba programów z udogodnieniami oraz brak dostępności audycji o najwyższej oglądalności to najważniejsze problemy na jakie zwracają uwagę autorzy petycji o całkowity dostęp do telewizji.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/media/artykuly/1108233,osoby-niepelnosprawne-sluchowo-rowny-dostep-do-telewizji.html (dostęp płatny)

Parkiet

Netia przyspiesza inwestycje w sieć
Nie zmieniamy planów – zapewnia zarząd. W tym roku grupa mocniej powalczy o klientów.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/797015_Netia_przyspiesza_inwestycje_w_siec.html (dostęp płatny)

Orange i Plus znowu negocjują
Orange Polska wrócił do rozmów z Polkomtelem, operatorem sieci Plus (Grupa Cyfrowy Polsat) i chciałby odkupić od telekomu należącego do Grupy Cyfrowy Polsat część częstotliwości z zakresu 1800 MHz – wynika z naszych nieoficjalnych informacji. Tym razem – inaczej niż w 2013 roku – Orange stara się nie tylko o 2,4 MHz dzielące jego zasoby od zasobów T-Mobile Polska.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/797016_Telekomunikacja:_Orange_i_Plus_znowu_negocjuja.html (dostęp płatny)

Obroty rekordowe, ale marże pod presją

W czwartek indeksy na warszawskiej giełdzie spadały, ale AB radziło sobie stosunkowo dobrze. Po południu kurs lekko rósł i wynosił 29 zł. Dystrybucyjna grupa podała wyniki za II kwartał roku obrotowego 2017/2018 (kwartał zakończył się 31 grudnia 2017 r.). Nadal widać w nich presję na marże, co jest efektem przede wszystkim trwającej wojny cenowej, wywołanej m.in. przez międzynarodowy koncern Also. 
http://archiwum.parkiet.com/artykul/797012_AB:_Obroty_rekordowe_ale_marze_pod_presja.html (dostęp płatny)

Grupa R22 zapowiada dalszy dynamiczny rozwój biznesu
Technologiczna spółka pochwaliła się wysoką dynamiką przychodów i zysków. Deklaruje, że nie zwolni tempa. Na horyzoncie są kolejne przejęcia – zarówno w Polsce, jak i za granicą.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/797025_Grupa_R22_zapowiada_dalszy_dynamiczny_rozwoj_biznesu.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

ZUS i Comarch podpisują umowę na KSI, ale bez rozgłosu
W piątek zostanie podpisana warta 242 mln zł umowa, dzięki której ZUS ma zaoszczędzić miliony, a Comarch wzbogaci się o rekordowy kontrakt. Gdyby przed rokiem ktoś powiedział, że po ponad 20 latach zmieni się firma obsługująca KSI, a utrzymanie systemu przejmie krakowski Comarch, spotkałby się w najlepszym razie z pobłażliwym uśmiechem. Tymczasem ten scenariusz wchodzi w życie. Comarch po wygraniu przetargu i obronieniu swojej oferty w KIO ma kontrakt w kieszeni.
https://www.pb.pl/zus-i-comarch-podpisuja-umowe-na-ksi-ale-bez-rozglosu-906928 (dostęp płatny)

R22 zerka za granicę
Nie słabnie apetyt R22 na przejęcia. Jeszcze przed końcem roku grupa może sfinalizować zakup poza Polską. Dynamika wyników powinna utrzymać impet. Technologiczno-telekomunikacyjna grupa, która z emisji akcji pozyskała blisko 57 mln zł, głównie na przejęcia, nie zwalnia tempa. W minionym roku na akwizycje wydała 60 mln zł, ale to nie koniec.
https://www.pb.pl/r22-zerka-za-granice-906930 (dostęp płatny)

Netia kurczy się przed przejęciem
Stacjonarny telekom, nad którym kontrolę ma przejąć Cyfrowy Polsat, zanotował spadek przychodów i zysków. Brak złych wiadomości to dobre wiadomości. Telekomunikacyjna Netia, która w czwartek podała wyniki roczne, miała w 2017 r. 1,44 mld zł przychodów, czyli o 5 proc. mniej niż rok wcześniej. Zysk na poziomie EBITDA, po korektach o zdarzenia jednorazowe, spadł o 11 proc. — do niespełna 0,4 mld zł. Wyniki były w dużej mierze zbieżne z oczekiwaniami analityków ankietowanych przez PAP.
https://www.pb.pl/netia-kurczy-sie-przed-przejeciem-906929 (dostęp płatny)

Łatwiej o terminale
W ramach Polski Bezgotówkowej firmy dostaną urządzenia płatnicze z oddziałów PKO BP, Poczty Polskiej i Orange. eService zaprezentował wczoraj ofertę dla firm chcących przystąpić do programu Polska Bezgotówkowa. Nawiązał w tym celu współpracę z bankiem PKO BP, Pocztą Polską oraz polskim oddziałem Orange. Inicjatywa została nazwana Koalicją Liderów na rzecz Polski Bezgotówkowej i ma na celu ułatwienie przedsiębiorcom korzystania z darmowych terminali za pośrednictwem podmiotów, które mają do nich dobry, bezpośredni dostęp. W efekcie umowę na terminale eService w ramach programu Polska Bezgotówkowa można podpisać w 524 oddziałach PKO Banku Polskiego obsługujących klientów z sektora MSP, 742 salonach Orange Polska, 4600 oddziałach Poczty Polskiej, a także u listonoszy.
https://www.pb.pl/latwiej-o-terminale-906903 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Bezgotówkowa rywalizacja
Rozbudowa sieci terminali płatniczych przyciąga kolejnych graczy. PKO BP, eService, Poczta Polska i Orange zawiązują współpracę i zaoferują małym firmom darmowe terminale płatnicze w ramach Programu Polska Bezgotówkowa.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1367707-Bezgotowkowa-rywalizacja.html (dostęp płatny)

Orange i Plus rozmawiają o LTE
Pomarańczowa sieć chce kupić od grupy Zygmunta Solorza więcej pasma LTE niż w 2013 roku. Orange Polska wrócił do rozmów z Polkomtelem, operatorem sieci Plus, i chciałby odkupić od telekomu należącego do Grupy Cyfrowy Polsat część częstotliwości z zakresu 1800 MHz – wynika z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej”. Tym razem – inaczej niż w 2013 roku – Orange stara się nie tylko o 2,4 MHz dzielące jego zasoby od zasobów T-Mobile Polska. W grę wchodzi też dodatkowa pula.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1367709-Orange-i-Plus-rozmawiaja-o-LTE.html (dostęp płatny)

Wyborcza.pl

Miłość do starego smartfona jest problemem dla Apple’a i Samsunga
Część klientów Apple’a czy Samsunga nie zamierza wydawać tysiąca dolarów na smartfon i co więcej nie jest nawet zainteresowana funkcjami, które oferuje nowe urządzenie. Liczebność tej grupy rośnie – donosi „The Wall Street Journal”.  Branża smartfonów znalazła winowajcę, która odpowiada za spadającą sprzedaż.
http://wyborcza.pl/7,155287,23085025,milosc-do-starego-smartfona-jest-problemem-dla-apple-i-samsunga.html (dostęp płatny)

Blogerzy i vlogerzy działają jak media, ale wymykają się wciąż przepisom
Zgodnie z literą prawa twórca lokalnego portalu internetowego podlega tym samym przepisom, co wielki koncern medialny. Tyle że regulacje są na tyle skostniałe, że urzędnicy wcale nie garną się do egzekwowania odpowiedzialności. I choć w internecie prawo w zasadzie nie obowiązuje, nie oznacza to, że blogerzy mogą czuć się bezkarni.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1108270,przepisy-dotyczace-blogerow.html (dostęp płatny)

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał