Analysys Mason: uwaga, nie ma mobilnego tsunami!

Publikacja: 18.09.2012 12:44

– Zamiast martwić się o skutki drastycznego wzrostu wolumenu mobilnej transmisji danych, operatorzy powinni się zacząć martwić, żeby ten wzrost rzeczywiście nastąpił – piszą w streszczeniu raportu Wireless network traffic worldwide: forecasts and analysis 2012–2017 analitycy firmy badawczej Analasys Mason.

Ich zdaniem w niewielkim na razie stopniu ziszcza się wizja kompletnego rozjazdu krzywej rosnących kosztów sieci i wolumenu transmisji danych w porównaniu z krzywą wzrostu przychodów z mobilnej transmisji.

Wskazują, że operatorzy mogą bardzo skutecznie kontrolować wolumen danych w swoich sieciach za pomocą odpowiedniej polityki cenowej, jak również, że popyt ze strony konsumentów nie jest na razie tak wysoki, jak przewidywano. Rosnący w bazie terminal – kosztem modemów -i udział smartfonów powoduje spadek zużycia mobilnej transmisji na jednego abonenta.

Analasys Mason wskazuje jednocześnie, że podstawowym medium transmisyjnym dla smartfonów i tabletów są domowe sieci WiFi. Wynika to po części z niższej efektywności mobilnych sieci transmisyjnych, ale jednocześnia utwierdza konkretne zachowania abonentów, którzy nie spieszą się z konsumpcją mobilnych danych za wszelką cenę.

Tym samym jednak popyt na mobilną transmisję nie generuje popytu na komercyjne usługi w stopniu wystarczającym dla odpowiedniego zrekompensowania spadku przychodów z podstawowych usług głosowych i SMS.

Według Analasys Masona operatorzy komórkowi powinni stymulować popyt na mobilną transmisję poprzez zwiększenie pakietów danych w wyższych taryfach, zmiksowanych z dużymi pakietami minut i SMS, a ponadto pokusić się o zawojowanie mobilnym dostępem segmentu mniej wymagających abonentów usług stacjonarnego dostępu oraz położyć silniejszy nacisk na usługi M2M.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu