Wind Mobile mniej zarabia, ale negocjuje z jedną z sieci komórkowych

Publikacja: 05.11.2013 17:14

Nawet 8,9 proc. (do 7,12 zł) taniały dziś przejściowo akcje notowanej na małej giełdzie NewConnect firmy Wind Mobile w reakcji na raport finansowy za III kwartał. Nerwowe zachowanie inwestorów wynikało z faktu, że w tym okresie sprzedaż spółki oferującej oprogramowanie i usługi na urządzenia mobilne zmalała aż o 55 proc. (w porównaniu z poprzednim rokiem) i wyniosła 1,86 mln zł.

Spadek to – księgowo – efekt mniejszych przychodów z dystrybucji towarów i materiałów. Rok temu wpływy tego źródła przekraczały 2 mln zł. W wakacyjnym kwartale tego roku było to tylko 9 tys. zł. Wind Mobile przyjął bowiem strategię (wdraża ją od początku roku), że koncentruje działalność na powtarzalnych przychodach. Narastająco, po dziewięciu miesiącach, obroty technologicznej spółki wynosiły6,86 mln zł wobec 9,4 mln zł przed rokiem (z tej kwoty 6,37 mln zł stanowiły przychody z własnych produktów).

W III kwartale Wind Mobile, na poziomie operacyjnym, zarobił 0,54 mln zł wobec 0,86 mln zł przed rokiem. Po dziewięciu miesiącach było to odpowiednio: 1,41 mln zł i 2,43 mln zł. Zysk netto w poprzednim kwartale spadł do 0,57 mln zł z 0,7 mln zł. Po trzech kwartałach wynosił 1,48 mln zł wobec 2,02 mln zł.

Mimo to zarząd Wind Mobile jest przekonany, że zrealizuje prognozę na 2013 r. Zakłada, ona że zysk netto sięgnie 3,8 mln zł czyli będzie o 23,4 proc. większy niż rok temu (3,08 mln zł). To oznacza, że w ostatni kwartał musi być bardzo dobry i przynieść aż 2,32 mln zł zysku.

Optymizm bierze się z tego, że spółka finalizuje duży kontrakt na dostawę licencji i usług z jednym z polskich operatorów mobilnych. Poprawi on przychody firmy o 1 mln zł a zysk netto o 0,7 mln zł.

„Uwzględnienie kontraktu w wynikach III kwartału oznaczałoby osiągnięcie za trzy kwartały zysku netto na poziomie ok 2,2 mln zł” – pisze Wind Mobile w komentarzu do raportu. Firma zapewnia,  że negocjacje zostały zakończone na satysfakcjonujących warunkach „i obecnie trwają formalności po stronie klienta związane z finalizacją zamówienia”.

Wind Mobile ujawnił też garść informacji na temat postępów w realizacji strategii globalnej ekspansji firmy. Zarząd deklaruje, że poza uczestnictwem w licznych przetargach za granicą, spółka rozmawia o przejęciu trzech podmiotów. „Prowadzenie równoległych negocjacji z trzema podmiotami daje Wind Mobile silną pozycję i pozwala w efekcie na wybranie jednego lub dwóch najbardziej perspektywicznych projektów” – można przeczytać w raporcie kwartalnym. Transakcje będą współfinansowane środkami zewnętrznymi. Władze firmy deklarują, że prowadzą już wstępne rozmowy na temat ewentualnego finansowania projektów. Szczegóły nie zostały ujawnione.

Na koniec września Wind Mobile miał na kontach 2,12 mln zł. Wartość rynkowa spółki wynosiła (uwzględniając wtorkową przecenę) ok. 52 mln zł.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu