Reklama
Rozwiń

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało analizę o wpływach z cyfrowego podatku

Publikacja: 08.04.2019 08:50

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało analizę o wpływach z cyfrowego podatku

Foto: cyfrowa.rp.pl

Jak pisała w marcu „Rzeczpospolita”, według wyliczeń rządu PiS, wpływy do budżetu kraju z tytułu podatku od usług cyfrowych (ang. DST) mogłyby wynosić około 1 mld zł rocznie. Wpływy te zaś miałyby – według premiera Mateusza Morawieckiego – stanowić jedno ze źródeł finansowania programu ulg socjalnych zwanego „piątką Kaczyńskiego”.

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało właśnie analizę, która pokazuje podobną sumę. Co było pierwsze – na razie nie wiemy. Dokument opublikowany przez resort nie ma daty powstania. W spisie umów zawartych w ub.r. przez MC widać, że termin na przygotowanie analizy mijał w lipcu 2018 r. Biuro prasowe resortu poinformowało nas natomiast, że wykonawca zrealizował przedmiot umowy 17 września ub.r..

Analizę, zatytułowaną „ Podatek od usług cyfrowych. Perspektywa polska, unijna i międzynarodowa”, przygotował zespół pod kierunkiem doktora Grzegorza Kolocha ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Autorzy zastrzegli jednak, że tezy w nim, zawarte to ich opinie, a nie instytucji, dla których pracują.

„Wpływy z podatku DST w Polsce szacowane są na poziomie 325 mln euro w skali roku” – czytamy w analizie. Z jej lektury wynika, że podstawą wyliczenia tej sumy jest kalkulacja Komisji Europejskiej dla UE oraz liczba użytkowników Internetu w Polsce.

Szczegółowego modelu dla tych wyliczeń nie podano.

„W oficjalnym komunikacie Komisji Europejskiej oraz w dwóch wydanych dyrektywach z marca bieżącego roku zostały dokonane oszacowania wielkości wpływów z DST. W dokumentach zagregowana kwota na poziomie Unii Europejskiej wynosi 5 mld euro. Poniżej przedstawiono przybliżone oszacowanie podziału tej kwoty między państwa Unii Europejskiej na podstawie danych dotyczących liczby użytkowników Internetu w poszczególnych państwach. Pod względem ludności, w szczególności pod względem liczby aktywnych użytkowników Internetu, Polska znajduje się na szóstym miejscu w Unii Europejskiej” – czytamy w analizie zespołu Grzegorza Kolocha.

Pod tym fragmentem znaleźć można m.in. taką tabelę.

Polska zaliczona została w analizie do grona państw,  które mogą zyskać na DST najwięcej. „Środki z DST mogłyby być przeznaczone na kampanie edukacyjno-informacyjne, propagujące korzyści płynące z technologii cyfrowych, wypracowanie kompleksowego podejścia do nauczania umiejętności cyfrowych, służące podniesieniu poziomu wiedzy i umiejętności społeczeństwa, bowiem wykształcenie kapitału ludzkiego stoi u podstaw długofalowego rozwoju sektora cyfrowego. Dodatkowo, w zakresie integracji technologii cyfrowych potrzebne jest dofinansowanie procesu digitalizacji przedsiębiorstw, w tym podnoszenie kwalifikacji pracowników, w które firmy niechętnie inwestują” – uważają eksperci.

„Polska posiada duży potencjał w obszarze sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, modelowania predykcyjnego i innych nowoczesnych metod prowadzenia działalności gospodarczej, wynikający z dużego zasobu wykwalifikowanej kadry, w tym zakresie, co odzwierciedla rosnąca liczba absolwentów kierunków STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka), przewyższająca poziom średni dla Unii Europejskiej” – czytamy także w analizie.

„Administracja elektroniczna jest też jednym z priorytetów w rozwoju sektora cyfrowego, który ma na celu poprawę jakości i efektywności usług publicznych dzięki digitalizacji. Potrzebne są środki na stworzenie uporządkowanych cyfrowych zasobów wiedzy oraz umożliwienie kontroli jakości informacji publicznej” – uważają autorzy raportu.

Jak podawał w ub.r. „Dziennik Gazeta Prawna”, zespół ekspertów pod kierunkiem Grzegorza Kolocha zbudował m.in. model przeliczania surowych danych pochodzących z dekoderów Netii na wyniki oglądalności Telewizji Polskiej, którymi TVP posługiwała się w ub.r., dowodząc, że jej oglądalność jest wyższa niż to wynika z badań Nielsena.

DST to podatek, u którego podstaw jest intencja Unii Europejskiej, aby globalne cyfrowe platformy, takie jak Facebook, czy Google płaciły podatki tam, gdzie generują przychody.

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku