Polska Izba Komunikacji Elektronicznej opublikowała swoje stanowisko w procesie konsultacji założeń do ustawy „o zmianie niektórych ustaw, w związku z pozyskiwaniem i wykorzystywaniem danych telekomunikacyjnych”. Organizacja zrzeszająca sieci kablowe wysuwa propozycję, aby w budżet organów uprawnionych szła chociażby ? kosztów pozyskania danych o abonentach i przekazie telekomunikacyjnym.

Izba argumentuje, że to choć w części pokryje kolejny koszt, jaki na przedsiębiorców – w związku ze swymi konstytucyjnymi czynnościami – chce przerzucić państwo. Ponadto obciążenie organów uprawnionych jakimikolwiek opłatami będzie sprzyjać racjonalniejszemu występowaniu o dane.

Wedle założeń projektu przygotowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w ubiegłym roku operatorzy odpowiadali  na wezwania organów  1,865 mln razy. MSW powołuje się na dane UKE (taką samą liczbę zdarzeń za rok 2011 – także w powołaniu na dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej – przedstawiła w połowie ubiegłego roku Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji).

PIKE wskazuje także na tendencję do uelastyczniania sytuacji, w których jednostki uprawnione będą mogły żądać danych w nowych założeniach do ustawy. Tym samym, zdaniem izby, nie będzie realizowany postulat pod jakim MSW szykuje nowa regulację, czyli ograniczania wglądu państwa w prywatne dane obywateli.

Podobny efekt będzie miała rezygnacja (w aktualnych założeniach) z nadzoru prokuratury nad procesem pozyskiwania danych telekomunikacyjnych.