Przegląd prasy- czwartek 14 marca

Publikacja: 14.03.2013 06:30

E-afera odbija się czkawką. Na nauce

Robert Zieliński

Może nam przepaść ponad pół miliarda złotych z funduszy unijnych, jakie miały zostać przeznaczone na rozwój polskiej nauki. Bruksela żąda ich zwrotu. Środowiska akademickie zrzucają winę na Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.Sprawa miała swój początek na przełomie 2011 i 2012 roku, gdy urzędnicy MRR doszli do wniosku, że nie uda się im wydać 133 mln euro z funduszu unijnych przeznaczonych pierwotnie na informatyzację administracji. Oryginalne plany pokrzyżował im wybuch e-afery – okazało się, że jeden z dyrektorów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych odpowiedzialnego za e-administrację przyjmował łapówki. Ale MRR nie zamierzało ot tak, bez walki pozbywać się pieniędzy, lecz postanowiło przeznaczyć je na sfinansowanie innych projektów, niezwiązanych z administracją. – 29 czerwca 2012 roku przekazaliśmy Komisji Europejskiej wniosek o przesunięcie tych środków do innej osi priorytetowej programu Innowacyjna Gospodarka – mówi rzecznik MRR Piotr Popa. Miała za nie zostać zbudowana „infrastruktura informatyczna nauki”.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=443188 (dostęp płatny)

Social learning, czyli jak można zarobić na edukacji w internecie

Sylwia Czubkowska

Dobrze zorganizowane e-platformy utrzymują się z tego, co wyciągną z uczniowskich kieszeni. Jeszcze niedawno e-nauka polegała głównie na wymienianiu się notatkami i gotowcami w sieci. Teraz przyszedł czas na profesjonalistów. – Uczniowie zaczynają korzystać z naszej oferty gdzieś w VI klasie podstawówki i zostają do końca edukacji. Nasz portal ma 3,5–4,5 mln użytkowników – chwali się Michał Borkowski z Brainly.com. Na polskim rynku prowadzi serwis Zadane.pl. Podobne portale Brainly.com ma w sześciu krajach i rozwijają się one tak prężnie, że pod koniec ubiegłego roku firma dostała na rozwój 500 tys. dol. od niemieckiego funduszu inwestycyjnego Point Nine Capital.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=443195 (dostęp płatny)

Francja chce zarejestrować Skype jako operatora telekomunikacyjnego

Tomasz Grynkiewicz

Skoro Skype umożliwia nie tylko rozmowy między użytkownikami, ale też połączenia na numery stacjonarne i komórkowe, to powinien się zarejestrować we Francji jako operator telekomunikacyjny – oznajmił francuski regulator rynku telekomunikacyjnego ARCEP.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,13556844,Francja_chce_zarejestrowac_Skype_jako_operatora_telekomunikacyjnego.html

Google przyznał, że Street View nielegalnie zbierał dane

Fila

Google zgodził się nie tylko na stosunkowo niewielką grzywnę 7 mln dol., ale też na kampanię edukacyjną na temat bezpieczeństwa w sieci. – Lis będzie uczył zasad bezpieczeństwa w kurniku – komentują sprawę organizacje pozarządowe.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,13552587,Google_przyznal__ze_Street_View_nielegalnie_zbieral.html

Orange rozmawia z T-Mobile o LTE

Urszula Zielińska

Komórkowe ramię TP jest gotowe do aukcji częstotliwości 800 MHz – zapewnia prezes. Rozmawia z PTC o rozszerzeniu kooperacji o LTE.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/743300_Orange_rozmawia__z_T-Mobile_o_LTE%E2%80%88.html (dostęp płatny)

Asseco wraca do gry o ARiMR

Mariusz Gawrychowski

Przegrana w przetargu na utrzymanie systemu OFSA w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) była dla Asseco bolesnym ciosem. Rzeszowska spółka walczyła o ten kontrakt do samego końca, ale nie udało jej się podważyć wygranej Comarchu przed Krajową Izbą Odwoławczą (KIO).

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=143215# (dostęp płatny)

Pobierz grę na iPada i pomóż chorym dzieciakom

Anna Druś

Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” oferuje grę „Heal them all”, której pobrania wesprą małych pacjentów. Użytkownik gry znajduje się wewnątrz ludzkiego organizmu, który atakują różne wirusy i bakterie. Za pomocą dostępnych sobie „broni” (witamin, przeciwciał) musi zwalczać wszystko, co organizmowi zagraża. Realia gry skonsultowane zostały z kliniką onkologiczną, zaś za stroną techniczną stoi producent gier komputerowych Techland.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=143251# (dostęp płatny)

Apple traci przewagę na rynku smartfonów i tabletów

Aleksandra Stanisławska

Koncern z logo jabłka może mieć słabsze wyniki kwartalne. Oddaje pole Samsungowi. Apple wciąż utrzymuje wysokie marże i najwyższe przychody w branży mobilnej, ale traci rynek. Analitycy zalecają firmie z logo jabłka większą innowacyjność przy tworzeniu kolejnego modelu iPhone’a – tak, by był konkurencyjny względem smartfonów Samsunga czy HTC.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1183028-Apple-traci-przewage-na-rynku-smartfonow-i-tabletow.html

Biznesowa logika jest najważniejsza

Urszula Zielińska

Mimo nakładów na reklamę LTE, nie ma większych sukcesów w sprzedaży tej usługi – mówi w rozmowie z dziennikiem Maciej Witucki, prezes Orange Polska.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1183011-Biznesowa-logika-jest-najwazniejsza.html (dostęp płatny)

Prawdziwe rozdanie LTE dopiero będzie

Urszula Zielińska

Nowa technologia szybkiego mobilnego Internetu dzieli zwolenników i sceptyków. Ostatnie trzy miesiące 2012 roku były kluczowe dla wzrostu popularności usługi ultraszybkiego mobilnego Internetu – LTE – na świecie. Jak wynika z danych zebranych przez firmę badawczą Informa Media&Telecom, w tym czasie przybyło ponad 45 mln użytkowników „czystej” usługi LTE i w sumie w grudniu było ich nieco ponad 68 mln.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1183010-Prawdziwe-rozdanie-LTE-dopiero-bedzie.html (dostęp płatny)

Energetyka walczy o klientów technologią

Justyna Piszczatowska

Sprzedaż internetowa i aplikacje mobilne – firmy wprowadzają nowe standardy obsługi. Zakup energii elektrycznej za pośrednictwem serwisu Allegro to kwestia odległej przyszłości? Już nie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1183039-Energetyka-walczy–o-klientow-technologia.html (dostęp płatny)

Tańszy prąd z Internetu!

Jeremi Jędrzejkowski

Koncerny energetyczne sprzedają energię elektryczną korzystając z dobrodziejstw nowych technologii. Prąd można oto kupić na internetowych portalach aukcyjnych. Ktoś mógłby powiedzieć: świat się kończy – molochy dostrzegły taką niszę.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1183036-Tanszy-prad–z-Internetu!.html (dostęp płatny)

E-afera odbija się czkawką. Na nauce

Robert Zieliński

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu