Przegląd prasy- czwartek 14 marca

Publikacja: 14.03.2013 06:30

E-afera odbija się czkawką. Na nauce

Robert Zieliński

Może nam przepaść ponad pół miliarda złotych z funduszy unijnych, jakie miały zostać przeznaczone na rozwój polskiej nauki. Bruksela żąda ich zwrotu. Środowiska akademickie zrzucają winę na Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.Sprawa miała swój początek na przełomie 2011 i 2012 roku, gdy urzędnicy MRR doszli do wniosku, że nie uda się im wydać 133 mln euro z funduszu unijnych przeznaczonych pierwotnie na informatyzację administracji. Oryginalne plany pokrzyżował im wybuch e-afery – okazało się, że jeden z dyrektorów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych odpowiedzialnego za e-administrację przyjmował łapówki. Ale MRR nie zamierzało ot tak, bez walki pozbywać się pieniędzy, lecz postanowiło przeznaczyć je na sfinansowanie innych projektów, niezwiązanych z administracją. – 29 czerwca 2012 roku przekazaliśmy Komisji Europejskiej wniosek o przesunięcie tych środków do innej osi priorytetowej programu Innowacyjna Gospodarka – mówi rzecznik MRR Piotr Popa. Miała za nie zostać zbudowana „infrastruktura informatyczna nauki”.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=443188 (dostęp płatny)

Social learning, czyli jak można zarobić na edukacji w internecie

Sylwia Czubkowska

Dobrze zorganizowane e-platformy utrzymują się z tego, co wyciągną z uczniowskich kieszeni. Jeszcze niedawno e-nauka polegała głównie na wymienianiu się notatkami i gotowcami w sieci. Teraz przyszedł czas na profesjonalistów. – Uczniowie zaczynają korzystać z naszej oferty gdzieś w VI klasie podstawówki i zostają do końca edukacji. Nasz portal ma 3,5–4,5 mln użytkowników – chwali się Michał Borkowski z Brainly.com. Na polskim rynku prowadzi serwis Zadane.pl. Podobne portale Brainly.com ma w sześciu krajach i rozwijają się one tak prężnie, że pod koniec ubiegłego roku firma dostała na rozwój 500 tys. dol. od niemieckiego funduszu inwestycyjnego Point Nine Capital.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=443195 (dostęp płatny)

Francja chce zarejestrować Skype jako operatora telekomunikacyjnego

Tomasz Grynkiewicz

Skoro Skype umożliwia nie tylko rozmowy między użytkownikami, ale też połączenia na numery stacjonarne i komórkowe, to powinien się zarejestrować we Francji jako operator telekomunikacyjny – oznajmił francuski regulator rynku telekomunikacyjnego ARCEP.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,13556844,Francja_chce_zarejestrowac_Skype_jako_operatora_telekomunikacyjnego.html

Google przyznał, że Street View nielegalnie zbierał dane

Fila

Google zgodził się nie tylko na stosunkowo niewielką grzywnę 7 mln dol., ale też na kampanię edukacyjną na temat bezpieczeństwa w sieci. – Lis będzie uczył zasad bezpieczeństwa w kurniku – komentują sprawę organizacje pozarządowe.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,13552587,Google_przyznal__ze_Street_View_nielegalnie_zbieral.html

Orange rozmawia z T-Mobile o LTE

Urszula Zielińska

Komórkowe ramię TP jest gotowe do aukcji częstotliwości 800 MHz – zapewnia prezes. Rozmawia z PTC o rozszerzeniu kooperacji o LTE.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/743300_Orange_rozmawia__z_T-Mobile_o_LTE%E2%80%88.html (dostęp płatny)

Asseco wraca do gry o ARiMR

Mariusz Gawrychowski

Przegrana w przetargu na utrzymanie systemu OFSA w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) była dla Asseco bolesnym ciosem. Rzeszowska spółka walczyła o ten kontrakt do samego końca, ale nie udało jej się podważyć wygranej Comarchu przed Krajową Izbą Odwoławczą (KIO).

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=143215# (dostęp płatny)

Pobierz grę na iPada i pomóż chorym dzieciakom

Anna Druś

Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” oferuje grę „Heal them all”, której pobrania wesprą małych pacjentów. Użytkownik gry znajduje się wewnątrz ludzkiego organizmu, który atakują różne wirusy i bakterie. Za pomocą dostępnych sobie „broni” (witamin, przeciwciał) musi zwalczać wszystko, co organizmowi zagraża. Realia gry skonsultowane zostały z kliniką onkologiczną, zaś za stroną techniczną stoi producent gier komputerowych Techland.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=143251# (dostęp płatny)

Apple traci przewagę na rynku smartfonów i tabletów

Aleksandra Stanisławska

Koncern z logo jabłka może mieć słabsze wyniki kwartalne. Oddaje pole Samsungowi. Apple wciąż utrzymuje wysokie marże i najwyższe przychody w branży mobilnej, ale traci rynek. Analitycy zalecają firmie z logo jabłka większą innowacyjność przy tworzeniu kolejnego modelu iPhone’a – tak, by był konkurencyjny względem smartfonów Samsunga czy HTC.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1183028-Apple-traci-przewage-na-rynku-smartfonow-i-tabletow.html

Biznesowa logika jest najważniejsza

Urszula Zielińska

Mimo nakładów na reklamę LTE, nie ma większych sukcesów w sprzedaży tej usługi – mówi w rozmowie z dziennikiem Maciej Witucki, prezes Orange Polska.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1183011-Biznesowa-logika-jest-najwazniejsza.html (dostęp płatny)

Prawdziwe rozdanie LTE dopiero będzie

Urszula Zielińska

Nowa technologia szybkiego mobilnego Internetu dzieli zwolenników i sceptyków. Ostatnie trzy miesiące 2012 roku były kluczowe dla wzrostu popularności usługi ultraszybkiego mobilnego Internetu – LTE – na świecie. Jak wynika z danych zebranych przez firmę badawczą Informa Media&Telecom, w tym czasie przybyło ponad 45 mln użytkowników „czystej” usługi LTE i w sumie w grudniu było ich nieco ponad 68 mln.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1183010-Prawdziwe-rozdanie-LTE-dopiero-bedzie.html (dostęp płatny)

Energetyka walczy o klientów technologią

Justyna Piszczatowska

Sprzedaż internetowa i aplikacje mobilne – firmy wprowadzają nowe standardy obsługi. Zakup energii elektrycznej za pośrednictwem serwisu Allegro to kwestia odległej przyszłości? Już nie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1183039-Energetyka-walczy–o-klientow-technologia.html (dostęp płatny)

Tańszy prąd z Internetu!

Jeremi Jędrzejkowski

Koncerny energetyczne sprzedają energię elektryczną korzystając z dobrodziejstw nowych technologii. Prąd można oto kupić na internetowych portalach aukcyjnych. Ktoś mógłby powiedzieć: świat się kończy – molochy dostrzegły taką niszę.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1183036-Tanszy-prad–z-Internetu!.html (dostęp płatny)

E-afera odbija się czkawką. Na nauce

Robert Zieliński

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?