Piotr Marciniak, wiceprezes Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej reprezentującej interesy lokalnych ISP, opowiadał niedawno na jednej z konferencji, jak to został przedstawiony przez Krzysztofa Witonia, prezesa Hawe, jako „pan z Izby od WiFi” . Poczuł się tym lekko dotknięty, bo – podkreślał – oferta lokalnych operatorów w zakresie internetu nie ustępuje temu, co świadczą tacy potentaci jak Netia czy Orange Polska. W dodatku firmy z jego Izby prowadzą szeroko zakrojone inwestycje w nowoczesną technologią światłowodową, czego być może nie odnotował Witoń, .
I rzeczywiście na wielu lokalnych rynkach, mali ISP wygrywają konkurencję z rynkowymi potentatami. – Startowaliśmy w 2001 roku jako typowa firma trzepakowa, kiedy internet był dobrem deficytowym a TP niewiele robiła, aby ten stan zmienić. Dziś mamy kilkanaście tysięcy klientów, którym świadczymy usługi w technologii światłowodowej i radiowej – mówi Grzegorz Goik, prezes firmy Leon, która startowała w Rybniku. Obecnie po połączeniu z kilkoma innymi lokalnymi ISP Leon operuje w kilku innych miastach Śląska: Wodzisławiu, Żorach, Pszowie, Radlinie i Jastrzębiu Zdroju.
Goik, nie ukrywa, że w rozwoju jego firmy ważna rolę odegrały środki unijne, jakie firma pozyskała w ramach działania 8.4 POIG (budowa sieci ostatniej mili).Pierwszy taki unijny projekt w tehcnolgii FTTH firma realizowała w 2011 roku w Połomi koło Rybnika i już go zakończyła. Obecnie jest w trakcie realzacji dwóch kolejnych takich inwestycji.
Podobną drogę rozwoju, jak Leon, przeszło wielu innych lokalnych ISP. Działająca w Małopolsce (m.in. Maków Podhalański, Sucha Beskidzka, Lanckorona) firma HyperNet była jedną z pierwszych operatorów, które zrealizowały inwestycję w ramach 8.4 POIG. W sumie udało się jej uzyskać takie dofinansowanie na sześć projektów. Pierwsze trzy realizowała w technologii radiowej, jednak w kolejnych postawiła już na światłowody. Operatorzy lokalni są bowiem świadomi, że to właśnie ta ostania technologia ma przyszłości i muszą w nią inwestować.
– Kiedy ubiegaliśmy się o dofinansowanie na pierwszy projekt 8.4 POIG w 2009 roku mieliśmy około 500 klientów, a dziś mamy ich około 4 tys., jednak ciągle realizujemy jeszcze projekty światłowodowe, co da nam możliwość zwiększenia bazy abonentów – mówi Łukasz Bobek, współwłaściciel HyperNetu. I dodaje, że w wielu miejscowościach na obszarze swego działania ma ona więcej klientów niż Orange Polska.