Lokalni ISP – konkurenci czy partnerzy potentatów?

Dzięki funduszom unijnym lokalni operatorzy ISP w Polsce urośli w ciągu ostatnich lat w siłę. Zauważyła to Netia, która chce wyłonić wśród nich grupę 100 firm, z którymi będzie mogła współpracować w zakresie dzierżawy infrastruktury i usług. Najwięcej spotkań na ten temat odbyło się w woj. śląskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Następny etap to Polska centralna i północna. Operator chce do tego wykorzystać swą internetową platformę zakupową X-Trade, którą zamierza udostępnić lokalnym ISP.

Publikacja: 17.01.2014 09:37

Lokalni ISP – konkurenci czy partnerzy potentatów?

Foto: ROL

Piotr Marciniak, wiceprezes Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej reprezentującej interesy lokalnych ISP, opowiadał niedawno na jednej z konferencji, jak to został przedstawiony przez Krzysztofa Witonia, prezesa Hawe, jako „pan z Izby od WiFi” . Poczuł się tym lekko dotknięty, bo – podkreślał – oferta lokalnych operatorów w zakresie internetu nie ustępuje temu, co świadczą tacy  potentaci jak Netia czy Orange Polska. W dodatku firmy z jego Izby  prowadzą szeroko zakrojone inwestycje w nowoczesną technologią światłowodową, czego być może nie odnotował Witoń, .

I rzeczywiście na wielu lokalnych rynkach, mali ISP wygrywają konkurencję z rynkowymi potentatami. – Startowaliśmy w 2001 roku jako typowa firma trzepakowa, kiedy internet był dobrem deficytowym a TP niewiele robiła, aby ten stan zmienić. Dziś mamy kilkanaście tysięcy klientów, którym świadczymy usługi w technologii światłowodowej i radiowej – mówi Grzegorz Goik, prezes firmy Leon, która startowała w Rybniku. Obecnie po połączeniu z kilkoma innymi lokalnymi ISP Leon operuje w kilku innych miastach Śląska: Wodzisławiu, Żorach, Pszowie, Radlinie i Jastrzębiu Zdroju.

Goik, nie ukrywa, że w rozwoju jego firmy ważna rolę odegrały środki unijne, jakie firma pozyskała w ramach działania 8.4 POIG (budowa sieci ostatniej mili).Pierwszy taki unijny projekt w tehcnolgii FTTH firma realizowała w 2011 roku w Połomi koło Rybnika i już go zakończyła. Obecnie jest w trakcie realzacji dwóch kolejnych takich inwestycji.

Podobną drogę rozwoju, jak Leon, przeszło wielu innych lokalnych ISP.  Działająca w Małopolsce  (m.in. Maków Podhalański, Sucha Beskidzka, Lanckorona)  firma HyperNet była jedną z pierwszych operatorów, które zrealizowały inwestycję w ramach 8.4 POIG.  W sumie udało się jej uzyskać takie dofinansowanie na sześć projektów. Pierwsze trzy realizowała w technologii radiowej, jednak w kolejnych postawiła już na światłowody. Operatorzy lokalni są bowiem świadomi, że to właśnie ta ostania technologia ma przyszłości i muszą w nią inwestować.

– Kiedy ubiegaliśmy się o dofinansowanie  na pierwszy projekt 8.4 POIG w 2009 roku mieliśmy około 500 klientów, a dziś mamy ich około 4 tys., jednak ciągle realizujemy jeszcze projekty światłowodowe, co da nam możliwość zwiększenia bazy abonentów – mówi  Łukasz Bobek, współwłaściciel HyperNetu. I dodaje, że w wielu miejscowościach na obszarze swego działania ma ona więcej klientów niż Orange Polska.

W działaniu 8.4 POIG do rozdysponowania było 200 mln euro środków pomocowych. Przy czym w zależności od regionu, gdzie inwestowali,  przedsiębiorcy  mogli otrzymać od 50 do 70 proc. dofinansowania. W dziewięciu ogłoszonych konkurach Władza Wdrażającą Programy Europejskie zatwierdziła do dofinansowania z 579 z 1490 zgłoszonych projektów, co daje skalę inwestycyjną  w wysokości 438 mln euro. Te pieniądze sprawiły, że dziś potencjał polskich lokalnych ISP jest spory.

Wartość zatwierdzonych projektów
(mln zł)

Źródło: UKE

Dostrzega  to np.  Netia, która pod koniec ubiegłego roku zwróciła się do nich z ofertą współpracy, by dzierżawić od nich infrastrukturę. Operator chce do tego wykorzystać swą internetową platformę zakupową X-Trade, którą zamierza udostępnić lokalnym ISP.

– Chcemy by platforma stała się swojego rodzaju portalem aukcyjnym, na którym będziemy ogłaszać zapotrzebowanie na daną infrastrukturę. W niektórych przypadkach wielu operatorów będzie miało możliwość dojścia do tej samej lokalizacji, w niektórych nie. Stąd pomysł zbierania ofert w ten sposób – mówi Magdalena Plichta, dyrektor departamentu aktywacji i realizacji usług w Netii. Podkreśla ona, że wiele z lokalnie działających organizacji korzysta z dofinansowana środkami UE i ma świetnie rozbudowaną, nową infrastrukturę światłowodową.

– Chcemy stworzyć bazę 100 firm, z którymi będziemy mogli współpracować w zakresie dzierżawy infrastruktury i usług. Prace te już trwają, odbyło się wiele spotkań z operatorami, którzy deklarują chęć współpracy z nami. Mamy już pierwsze sukcesy zakończone kontraktami i zamówieniami ze strony Netii. Najwięcej spotkań odbyło się w woj. śląskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Następny etap to Polska centralna i północna – tłumaczy Plichta.

Grzegorz Janikowski z działu pozyskiwania i optymalizacji infrastruktury w Netii nie ukrywa natomiast, że celem tego działania jest obniżenie kosztów dzierżawienia infrastruktury. – Jednak zarówno my, jak  i oni możemy zyskać na takiej współpracy – mówi Janikowski.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu