Jak sugerują doniesienia amerykańskiego [b]Forbesa[/b], jeden z największych dostawców mikroprocesorów do urządzeń mobilnych może zdecydować się na współpracę z funduszem [b]Harbinger Capital Partners[/b] – właścicielem projekt LightSquared. Projekt ten zakłada budowę ogólnoamerykańskiej, hurtowej sieci mobilnej z wykorzystaniem technologii naziemnych (LTE) i satelitarnych za 7 mld dolarów.

Harbinger przewidują instalację do 2015 r. 40 tys. naziemnych nadajników, które mają zapewnić 92-proc. pokrycie amerykańskiej populacji. Zasięg na białych plamach zapewni satelita, którego grupa Harbingera zamierza umieścić na orbicie w drugiej połowie tego roku.

Usługi będą więc wymagały dwusystemowych urządzeń: telefonów i modemów transmisji danych. Niewykluczone, że [b]Qualcomm[/b] dostarczy procesory do tych terminali. Zapewnienie ich dostępności, jest jedną z kluczowych dla projektu LightSquared kwestii, ponieważ żaden z producentów telefonów nie dostarcza ich dzisiaj na rynek (chociaż są w sprzedaży telefony działające w sieci satelitarnej i GSM). Detaliczne usługi w sieci LightSquared mają wystartować w drugiej połowie przyszłego roku.