Przegląd prasy – poniedziałek 24 czerwca

Publikacja: 24.06.2013 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Duże stacje telewizyjne dołują. A wszystkiemu jest winna cyfryzacja

Michał Fura

Nadawcy czterech największych telewizji mają twardy orzech do zgryzienia. W tym roku udział w oglądalności TVP 1, TVP 2, TVN i Polsatu był średnio o 13,2 proc. mniejszy niż rok wcześniej. Główną siłą napędową zmian jest obecnie cyfryzacja. Z danych Nielsena wynika, że tam, gdzie wciąż obecna jest telewizja analogowa, TVN, Polsat, TVP 1 i TVP 2 nadal rządzą wśród widzów, gromadząc nawet 88 proc. widowni. Na obszarach scyfryzowanych, gdzie mają większą konkurencję (kilkunastu stacji), ich udział spadł do 60 proc., a w ofertach kablowych – wynosi tylko 45 proc. Widzowie spędzają przed telewizorem tyle samo czasu, ale dzielą go na więcej stacji. Jeszcze w 2009 r. oglądali dziennie średnio sześć kanałów, w tym już 15.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=453008 (dostęp płatny)

Nadchodzi muzyczna rewolucja: jedna opłata za odtwarzanie

Sławomir Wikariak

Sklepikarze, fryzjerzy, restauratorzy i hotelarze będą tylko raz płacić za muzykę, której słuchają ich klienci. Dziś o opłatę taką może się upomnieć nawet osiem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Przedsiębiorca z każdą musi zawierać odrębną umowę. Gdy zapłaci Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS, za chwilę do jego drzwi może zapukać Związek Artystów Wykonawców STOART, a później kolejne. Szansą na uporządkowanie tego chaosu mają być nowe tabele ze stawkami wynagrodzeń za publiczne odtwarzanie utworów. Wszystkie organizacje ustaliły je wspólnie.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=452981 (dostęp płatny)

Wielki Brat w smart-licznikach? To mit. Klienci nie będą inwigilowani

Maciej Szczepaniuk

Generalny inspektor ochrony danych osobowych uważa, że inteligentne liczniki zagrażają odbiorcom prądu. Strach ma wielkie oczy – uspokaja Urząd Regulacji Energetyki i zapewnia, że to bezpieczna technologia. Zamontowanie do 2020 r. 15 mln nowych liczników prądu pochłonie 8 mld zł. Wymiany starych urządzeń na inteligentne oczekuje od nas Komisja Europejska. Jak na razie energetyczna rewolucja rozkręca się w Polsce powoli, ale główni gracze na rynku wprowadzają już pilotażowe projekty na kilkadziesiąt do kilkuset tysięcy liczników umożliwiających m.in. zdalne odczytywanie zużytej energii.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=452960 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Kill switch, czyli elektroniczny zabójca komórek

Artur Włodarski

Kiedy ginie ich najwięcej? W weekendy, święta i wakacje. Plaga kradzieży komórek skłania producentów do radykalnych rozwiązań. Jak kill switch, czyli zabójczy wyłącznik, który w ciągu sekundy będzie mógł zmienić sprawnego smartfona w złom. Po to, by odstraszyć potencjalnych złodziei.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14147269,Kill_switch__czyli_elektroniczny_zabojca_komorek.html#ixzz2X6rX1MrD

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Inea kocha Poznań i światłowody

Magdalena Wierzchowska

Kablówka dostanie 100 mln USD na rozwój. Widzi Wielkopolskę szerokopasmową. Myśli też o akwizycjach

http://archiwum.pb.pl/3192443,20187,inea-kocha-poznani-swiatlowody (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Coraz więcej czasu spędzamy na oglądaniu wideo z internetu

Magdalena Lemańska

Już 10 proc. czasu, jaki spędzamy na oglądaniu wideo w sieci, spędzamy przed ekranem smartfona lub tabletu – wynika z badań. To o jedną piątą więcej niż przed rokiem i najwyższy wynik w historii badań Ooyala. Firma co kwartał prezentuje swoje globalne badania dotyczące oglądania materiałów wideo na urządzeniach mobilnych, komputerach stacjonarnych, konsolach do gier i tzw. connected TV (telewizorach z dostępem do Internetu).

http://archiwum.rp.pl/artykul/1192840-Coraz-wiecej-czasu-spedzamy-na-ogladaniu-wideo-z-Internetu.html#.UcfPpZwzK4E (dostęp płatny)

Boni i biznes. Jaka e-Polska?

Joanna Ćwiek

Niemal co trzeci Polak jest wykluczony cyfrowo. Albo nie ma dostępu do Internetu i komputera w domu, albo nie wie, jak z niego korzystać. Wraz z rozwojem e-administracji taka osoba będzie mieć coraz większy problem z załatwieniem spraw w urzędzie. Jak mówił w jej trakcie minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, w ciągu najbliższych siedmiu lat na cyfryzację Polski zostanie wydanych aż 30 mld zł. Plany resortu zakładają, że za kilka lat każdy będzie miał dostęp do Internetu o prędkości 30 Mb/s. To byłby cywilizacyjny skok.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1192882-Boni-i-biznes–Jaka-e-Polska.html#.UcfPBpwzK4E (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Duże stacje telewizyjne dołują. A wszystkiemu jest winna cyfryzacja

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu