„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 22.12.2024 07:01 Publikacja: 11.09.2009 14:51
Według ostatnich danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej operator sieci Era uzyskał do tej pory 632 pozwolenia na nadajniki radiowe z zakresu 3,6-3,8 GHz. Grupa Netii posiada łącznie ok. 170 pozwoleń na częstotliwości 3,5 GHz oraz 3,6-3,8 GHz. Era pozyskuje w UKE pozwolenia na przyszłość a swoją sieć rozwija stopniowo. Aktualnie działa 130 jej nadajników, czyli liczba porównywalna, lub nawet nieco mniejsza do liczby działających nadajników Netii. 130 nadajników to 20 proc. ze wszystkich uzyskanych pozwoleń. Dzisiaj sieć WiMAX Ery daje 40 proc. pokrycia Polski pod względem populacji mieszkańców. W sieci tej Era świadczy te same usługi, co w stacjonarnej sieci TP S.A. – usługi głosowe oraz dostępu do Internetu. Do tej pory operator zdobył ok. 1 tys. klientów, których obsługuje za pośrednictwem technologii WiMAX. Era korzysta z dostaw izraelskiej firmy Alvarion, który dostarcza jej zarówno stacja bazowe, jak i nadajniki. Operator wdraża urządzenia w standardzie 802.16d. Na razie nie ma konkretnych planów odnośnie implementacji standardu mobilnego, chociaż już jest on dostępny na rynku. Wdrożeń dokonywał już sam Alvarion, ale na częstotliwościach 3,5 GHz, które na świecie są bardziej popularne w sieciach WiMAX, niż 3,6-3,8 GHz. Era nie wyklucza możliwości inwestycji w standard mobilny, ale podkreśla, że dzisiaj sieć WiMAX nie jest dla niej siecią ruchomą. Łącznie do tej pory UKE wydał 869 pozwoleń radiowych na stacje radiowe pracujące na częstotliwościach 3,6-3,8 GHz. Na większą skalę korzystają z niej tylko Era i Netia. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa otrzymała do tej pory 23 pozwolenia (posiada również 5 pozwoleń w zakresie 3,5 GHz), a amerykański Clearwire – 82. Na urządzenia częstotliwości 3,5 GHz wydano do tej pory ok. 600 pozwoleń radiowych (dane UKE mogą nie być w pełni precyzyjne i nie uwzględniać przejęć i fuzji dysponentów pozwoleń radiowych). Najwięcej częstotliwości posiada Telekomunikacja Polska, Exatel oraz Multimedia Polska. Koszt budowy jednej stacji w technologii WiMAX szacowany jest na ok. 300 tys. zł. [b] [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/461114][b] Wykaz zezwoleń radiowych na nadajniki 3,5 GHz oraz 3,6-3,8 GHz na 10 września 2009 (PDF)[/link][/b]
Play, czyli najpopularniejszy operator komórkowy, w ostatnich latach dynamicznie rozwija się w obszarze usług internetu światłowodowego i telewizji. Widać to nie tylko przez pryzmat oferty, ale również infrastruktury. Firma buduje sieć stacjonarną w całej Polsce, w każdym kwartale przyłączając do niej kolejne dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych. Od lat rośnie też liczba nadajników operatora. Wszystko dlatego, że zapotrzebowanie na szybki internet i zużycie danych w domu i poza domem rośnie w niespotykanym tempie.
Eksperci wskazują, że kończy się era głosu i jesteśmy w erze klikania i streamingu. To stawia także przed sektorem budowlanym wyzwania związane z potrzebą zapewnienia zasięgu mobilnego internetu w różnych obiektach.
Federalna Komisja Łączności otrzymała prośbę o zgodę na wystrzelenie kolejnych Starlinków. Jeżeli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, na orbitę okołoziemską może wkrótce trafić nawet do 30 tys. kolejnych satelitów. Swoje zastrzeżenia zgłaszają naukowcy.
Czy operatorzy sieci komórkowych będą mogli wieszać nadajniki na masztach powstających w ramach budowy dwóch systemów łączności kolejowej? Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi rozmowy PKP PLK.
W klasyczne SMS-y sieci komórkowych, ale przede wszystkim w komunikatory, może uderzyć zmiana w systemie operacyjnym iPhone’ów. To czas RCS-ów.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Odformalizowanie realizacji inwestycji telekomunikacyjnych stało się konieczne w świetle realizacji celu cyfrowego Unii Europejskiej - pisze profesor Jan Widacki.
Trwa spór o władzę nad imperium Zygmunta Solorza. Mimo tego Cyfrowy Polsat, główna część imperium miliardera, pobił oczekiwania rynku kapitałowego co do zysków i podtrzymuje strategiczne plany. Jak to zrobił i na co będzie wydawać pieniądze?
Rosja ma prosty i dalece bardziej skuteczny sposób straszenia Zachodu niż broń atomowa. Kreml może przeciąć kable transoceaniczne, paraliżując zachodnie gospodarki.
Czy przeprowadzenie kolejnej aukcji rzeczywiście przybliży Polskę do realizacji unijnego celu cyfrowego?
Od kiedy rynkiem technologii mobilnych zaczęli ręcznie sterować politycy, Polska znalazła się na dalekich miejscach w rankingach szybkości internetu mobilnego – mówi „Rzeczpospolitej” Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający w Fundacji Digital Poland.
Mobilne Centrum Ekspozycji Huawei po raz trzeci wyruszyło w trasę po Polsce. Po Warszawie, Jachrance i Krakowie, już 16 maja pojawi się przy Katowickim Spodku. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Digital & Green, Accelerate Industrial Intelligence”. W swoim mobilnym centrum technologicznym, Huawei prezentuje najnowocześniejsze rozwiązania m.in. dla dużych przedsiębiorstw, administracji publicznej, opieki zdrowotnej, edukacji, dostawców usług internetowych i handlu detalicznego.
Blisko cztery lata branża telekomunikacyjna musiała czekać na implementację Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej. Docelowo nowe prawo komunikacji elektronicznej (PKE) w listopadzie zastąpi ustawę – Prawo telekomunikacyjne.
W klasyczne SMS-y sieci komórkowych, ale przede wszystkim w komunikatory, może uderzyć zmiana w systemie operacyjnym iPhone’ów. To czas RCS-ów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas