Brytyjska sieć komórkowa Vodafone kupi za 7,7 mld euro 100 proc. udziałów w Kabel Deutschland – największym operatorze na niemieckim rynku. Liberty Global nie zdołało na razie utrudnić transakcji.

Dzisiaj Vodafone oficjalnie opublikował informację o swojej ofercie, która została pozytywnie zarekomendowana akcjonariuszom przez zarząd niemieckiej sieci kablowej. Niedawno rynek obiegła informacja, że jeszcze wyższą ofertę złożyła grupa Liberty Media, ale – jeżeli informacja była dokładna – nie zdobyła uznania zarządu sieci kablowej. Prawdopodobne jest, że Liberty chciało tylko opóźnić transakcję, względnie doprowadzić do podniesienie oferty przez Vodafone, co koniec końców musi się odbić na gotówkowym drenażu Kabel Deutschland – rynkowego rywala grupy Liberty.

Vodafone jest już obecne na niemieckim rynku stacjonarnym dzięki regulowanemu dostępowi do sieci Deutsche Telekom. Teraz obejmie także własną infrastrukturę, na której Kabel Deutschland obsługuje 8.5 mln abonentów usług internetowych i telewizyjnych oraz liczne grono hurtowych partnerów (działających na poziomie budynków, osiedli i miast).

Wartośc transakcji pozwala wycenić jedno gniazdo abonenckie w sieci Kabel Deutschland na 550 euro. 87 euro za jedną akcję sieci kablowej, jakie ma zapłacić Vodafone stanowi bardzo nieznaczną premię w stosunku do dzisiejszych notować Kabel Deutschland (85-86 euro), ale od początku roku br. wycena niemieckiej sieci wzrosła aż o 50 proc.

W zakończonym w marcu roku finansowym 2012/2013 zanotowała ona przeszło 1,8 mld euro przychodu.