Przegląd prasy rpkom.pl – piątek 19 stycznia

Publikacja: 19.01.2018 07:30

Gdzie jest ten cyfrowy Herkules
Resort cyfryzacji. Niepolityczny, nieobciążony trudnymi społecznymi problemami, niewywołujący emocji… A mimo to wciąż są z nim same kłopoty. Poszukiwania nowego ministra cyfryzacji przypominają już kabaret. (analiza) S. A12

Gazeta Wyborcza

Potrzebujemy polskiego Skype’a. Okopane resorty nie mają sensu
Dlaczego nie mamy elektronicznych recept? Gdzie są w państwowej służbie zdrowia elektroniczne karty pacjenta? Powinniśmy mieć superministra cyfryzacji, który będzie niemal we wszystkich ministerstwach. – Jej ludzie (Anny Streżyńskiej – red.) byli skupieni na zrobieniu cyfryzacji 2.0. To oni bardziej niż Ministerstwo Edukacji stymulowali e-podręczniki. Powstał duży projekt Obywatel.gov.pl, w skali światowej unikatowy, z dostępem do bardzo dużej ilości danych i ciężko go porównać do czegoś innego. (rozmowa z prof. Dariuszem Jemielniakiem, z katedry zarządzania w społeczeństwie sieciowym Akademii Leona Koźmińskiego, zasiadającym w radzie powierniczej Wikimedia Foundation). S. 14

W TVP walczą o wpływy i kasę
Za odejściem Klaudiusza Pobudzina z TVP kryje się walka o władzę i pieniądze. Pobudzin odszedł, gdy prezes Kurski kazał mu przedłużyć – na lepszych warunkach – umowy gwiazdom „Wiadomości”. Każdy nowy kontrakt kosztowałby TVP ok. 2 mln zł. S. 4

Przełomowa decyzja UKE. Emitel musi otworzyć infrastrukturę dla innych nadawców
Urząd Komunikacji Elektronicznej nakazał Emitelowi stworzenie oferty dla innych firm, które chciałyby wykorzystać infrastrukturę tej spółki do transmisji sygnału telewizyjnego i radiowego. http://wyborcza.pl/7,156282,22914260,przelomowa-decyzja-uke-monopol-emitela-bedzie-ograniczony.html (tekst ukazał się w czwartek)

Parkiet

PlayWay będzie płacił dywidendę
– Teraz mamy ponad 50 gier w produkcji. Myślę, że w 2018 r. można się spodziewać około 30 premier. Będą one różne – gry mobilne, na PC i konsolowe, a 22 stycznia rusza nawet nasz pierwszy Kickstarter na grę planszową – mówi Krzysztof Kostowski, prezes i wiodący akcjonariusz PlayWaya (wywiad).

http://archiwum.parkiet.com/artykul/795671_PlayWay_bedzie_placil_dywidende.html (dostęp płatny)

Financial Times: Apple wyda w kraju 350 mld USD
Technologiczny gigant w najbliższych pięciu latach otworzy nowy kampus w Stanach Zjednoczonych, zainwestuje 30 mld USD w krajowe operacje i zapłaci 38 mld USD podatku od przychodów pozyskanych za granicą. Spółka zapowiada też zwiększenie zatrudnienia w USA o 20 tys. osób i rozszerzenie grona krajowych dostawców. W sumie Apple ma wydać w Stanach Zjednoczonych 350 mld USD.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795705_Financial_Times:_Apple_wyda_w_kraju_350_mld_USD.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Więcej niedziel na e-handel
Od marca klienci chcący zrobić zakupy w niedzielę będą mogli dokonać tego za pośrednictwem platform e-commerce. Nowe przepisy oferują bowiem dodatkowe dni handlowe dla sprzedaży online — jeśli pod uwagę weźmiemy także czas świąteczny, będzie ich aż 31. W kolejnych latach takich dni będzie jeszcze więcej. W 2019 r. sklepy internetowe będą dostępne dla kupujących przez 36 niedziel (łącznie ze świętami będzie to 48 dni). Natomiast od 2020 r. e-handel otrzyma ogółem dodatkowe 54 doby.
https://www.pb.pl/wiecej-niedziel-na-e-handel-903505 (dostęp płatny)

Grający robot
Wojciech Świtała z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaprezentuje 19 stycznia na obronie pracy inżynierskiej zaprogramowanego przez siebie robota. Staszek, bo tak nazywa się robot Mitsubishi RV- 2F-D, potrafi grać na instrumencie. Student, który ukończył szkołę muzyczną II stopnia, połączył swoje pasje — muzykę i robotykę.
https://www.pb.pl/grajacy-robot-903498 (dostęp płatny)

Szkoda skreślać krypto złotego
Postępu można się bać, ale nie można zatrzymać. Mimo to Polski Akcelerator Technologii Blockchain stracił patronat. Środowisko prawników i naukowców jest skonsternowane — wszystkich zaskoczyła nagła reakcja Ministerstwa Cyfryzacji, które cofnęło patronat nad Polskim Akceleratorem Technologii Blockchain i Centrum Technologii Blockchain Uczelni Łazarskiego, które jest jednym z zaledwie dwóch takich ośrodków w Europie, po tym jak „Puls Biznesu” szeroko opisał na swoich łamach jeden z jego projektów — Digital PLN. Najbardziej zaskoczony był prof. Krzysztof Piech, szef Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain, który o decyzji resortu dowiedział się z mediów. W oświadczeniu, które przesłał w środę wieczorem…
https://www.pb.pl/szkoda-skreslac-kryptozlotego-903479 (dostęp płatny)

Rządowa układanka zbliża się do końca
Pakiet reorganizacyjnych rozporządzeń ukazał się w Dzienniku Ustaw dość szybko, w piątek 12 stycznia.
https://www.pb.pl/rzadowa-ukladanka-zbliza-sie-do-konca-903478 (dostęp płatny)

Innowacyjność ma wiele znaczeń
Ranking „PB” Gazele Biznesu z województwa lubelskiego udowadniają, że firmy z terenów odległych od centrum kraju doskonale orientują się w gospodarczych trendach i dopasowują do nich metody działania. Podczas wystąpienia rozpoczynającego lubelską galę Gazel Biznesu Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), zaprezentował cały zestaw instrumentów, którymi kierowana przez niego instytucja wspiera rozwój, innowacyjność i rynkową ekspansję przedsiębiorstw.
https://www.pb.pl/innowacyjnosc-ma-wiele-znaczen-903504 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Złodzieje przechodzą do internetu
Złodzieje najczęściej kradną w sklepach – wynika z najnowszego raportu Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Ich łupem padają artykuły spożywcze, paliwo, telefony komórkowe, pieniądze, alkohol, kosmetyki, odzież itd. Ponad 90 proc. kar dla nich to grzywny – do 500 zł. Płaci je 60 proc. skazanych. Ponad połowa wraca do złodziejskiego procederu. Drobna kradzież kończy się wyrokiem w niecałe pięć miesięcy. Poważniejsza sprawa trwa średnio osiem miesięcy. Z danych policji wynika, że liczba kradzieży w 2017 r. spadła o 20 tys. Zdaniem kryminologów to naturalne zjawisko, skoro dziś dużo łatwiej oszukiwać w internecie, niż próbować ukraść perfumy w sklepie. W świecie rzeczywistym sprawdza się bowiem monitoring.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1364372-Zlodzieje-przechodza-do-internetu.html (dostęp płatny)

Rodzime firmy celem hakerów
Aż 82 proc. przedsiębiorstw działających w Polsce padło w minionym roku ofiarą cyberataków. Liczba ataków szybko rośnie. Widoczny wzrost skali takich zagrożeń odnotowała jedna trzecia firm – wynika z „Barometru cyberbezpieczeństwa”, pierwszego takiego badania przeprowadzonego przez KPMG w naszym kraju. Co czwarta rodzima firma zadeklarowała, że w 2017 r. zarejestrowała co najmniej dziesięć tzw. incydentów bezpieczeństwa. W sumie ataki przeprowadzono na 82 proc. ankietowanych. Krzysztof Radziwon, partner KPMG, twierdzi jednak, że faktyczna skala problemu może być znacznie większa.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1364395-Rodzime-firmy-celem-hakerow.html (dostęp płatny)

Gdzie jest ten cyfrowy Herkules
Resort cyfryzacji. Niepolityczny, nieobciążony trudnymi społecznymi problemami, niewywołujący emocji… A mimo to wciąż są z nim same kłopoty. Poszukiwania nowego ministra cyfryzacji przypominają już kabaret. (analiza) S. A12

Gazeta Wyborcza

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?