Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 22 marca

Publikacja: 22.03.2018 07:30

Daniną w internetowych gigantów
Facebook, Google, Instagram, Uber, czy Airbnb zapłacą 3 proc. od przychodów brutto osiągniętych w unijnym państwie, w którym działają. Takie rozwiązanie zaproponowała wczoraj Komisja Europejska.
S. A1, B2

Najpóźniej za dwa lata danina cyfrowa powinna być faktem

Nawet jeśli członkowie UE nie porozumieją się w sprawie podatku od transakcji cyfrowych to Polska będzie mogła wdrożyć jego własną wersję – mówi Filip Majdrowski, wicedyrektor departamentu systemu podatkowego w Ministerstwie Finansów w wywiadzie.
S. B3

Jak ukrócić podkradanie i oszukiwanie klientów
Posłowie chcą, by umowy zawierane na odległość można było rozwiązać w każdej chwili, a nie tylko przez 14 dni. Jest szansa na poprawę ochrony konsumentów przed działaniami tzw. alternatywnych operatorów telekomunikacyjnych i energetycznych. Na ich oferty narażeni są zwłaszcza ludzie starsi i samotni. (…) Na drodze do zmian posłom stanąć może prawo unijne. (…) Pewne zmiany w przepisach już następują. W miniony wtorek sejmowa komisja przyjęła sprawozdanie, w którym rekomenduje izbie wyższej przyjęcie projektu nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne.
S. A6

Facebook – ostatnie starcie
Wokół sprawy Cambridge Analytica zrobiło się na tyle głośno, że firma Marka Zuckerberga przeszła w tryb zarządzania kryzysowego. Cel: uniknięcie katastrofy.
S. A13

Gazeta Wyborcza

Oszukani na zasięgu. Pułapki mobilnego internetu
Mieli się cieszyć szybkim internetem, zostali z bezużytecznym sprzętem i bez dostępu do sieci, ale z rachunkami. Małżonkowie z Wielkopolski czują się oszukani przez Play. I ostrzegają. Takich osób może być więcej. Pan Mariusz z żoną Iloną zdecydowali się na zakup domowego internetu w sieci Play. (…) W domu okazało się, że internet w telefonie działa bez zarzutu, ale domowego nie było wcale. – Zostaliśmy oszukani. Specjalnie pokazują zasięg na zewnątrz, a nie w środku budynku, by złapać klientów. Nawet jeden z konsultantów dziwił się, że wzięliśmy internet, skoro najbliższych przekaźnik jest oddalony od naszego domu o kilkanaście kilometrów. Żałuję, że nie nagrałem tej rozmowy – mówi pan Mariusz. (…)
S. 20

Kupowanie polisy przez smartfona: wielka wygoda i problemy
Gdybym miał wskazać najbardziej rozwinięte aplikacje mobilne wśród oferowanych przez banki, to na pewno na podium znalazłyby się aplikacje Banku Millennium i BZ WBK. Zarówno „bordowi”, jak i „zieloni” postawili na zaszywanie w aplikacji mobilnej nie tylko możliwie dużo funkcji służących do płacenia (BLIK, skanuj i płać), ale i niefinansowe funkcje codziennego użytku.
S. 20

Parkiet

Asseco Poland: Prezes: pozostaniemy wierni dywidendzie
Po poniedziałkowej mocnej przecenie, spowodowanej publikacją raportu rocznego, we wtorek i środę kurs Asseco Poland odrabiał straty. Zarząd zapowiedział, że 2018 r. powinien być dla grupy udany, a budżet wygląda lepiej niż rok temu. Nie należy tego jednak odnosić do rekordowego zysku netto, który spółka odnotowała w 2017 r., bo w dużej mierze był on skutkiem transakcji jednorazowych.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/797907_Asseco_Poland:_Prezes:_pozostaniemy_wierni_dywidendzie.html (dostęp płatny)

Comp: Zarząd odkrywa karty
Wolumen obrotu akcjami Compu nie jest wysoki i na razie nie zmieniła tego publikacja strategii na lata 2018–2020. W środę po południu kurs akcji się nie zmieniał – od rana nie zawarto żadnej transakcji (z naszych szacunków wynika, że średnio w ciągu dnia w 2018 r. zawierano ich niewiele ponad osiem, a przeciętny dzienny wolumen obrotu to ok. 1 tys. akcji). W ciągu ostatnich tygodni daje się jednak zauważyć zwyżkę kursu.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/797902_Comp:_Zarzad_odkrywa_karty.html (dostęp płatny)

Cyfrowy Polsat: Inwestycja w MVNO
Najpierw Play Communications zapewnił sobie opcję zakupu udziałów Virgin Mobile Polska, a teraz Grupa Cyfrowy Polsat objęła mniejszościowy pakiet akcji wirtualnego operatora (MVNO) korzystającego z infrastruktury sieci Plus – Premium Mobile.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/797908_Cyfrowy_Polsat:_Inwestycja_w_MVNO.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Asseco marzy o Stanach Zjednoczonych
Droga przez Izrael okazała się zbyt wyboista, dlatego informatyczna grupa myśli o wejściu do USA bezpośrednio. Z optymizmem patrzy na tegoroczny budżet.
https://www.pb.pl/asseco-marzy-o-stanach-zjednoczonych-908561 (dostęp płatny)

RODO mobilizuje do poprawy jakości usług
Przestrzeganie nowych zasad ochrony danych osobowych pozytywnie wpłynie na wizerunek firm — wynika z badania SAS.
https://www.pb.pl/rodo-mobilizuje-do-poprawy-jakosci-uslug-908554 (dostęp płatny)

TestArmy podbije NewConnect
Eksperci od cyberbezpieczeństwa zakończyli ofertę prywatną i w czerwcu chcą się pojawić na małej giełdzie. Podbój rynku idzie zgodnie z planem. TestArmy Group, założona trzy lata temu spółka, która testuje oprogramowanie, w lutym została dokapitalizowana kwotą 1,5 mln zł przez Prime Fund, fundusz Tomasza Szpikowskiego (współtwórcy Work Service’u), Krzysztofa Czuby (byłego menedżera inwestycyjnego w KGHM TFI) i Bartłomieja Sobolewskiego (wieloletniego prezesa Navi Group). Wcześniej założyciele funduszu zainwestowali w spółkę 500 tys. zł. Teraz czas na kolejny strategiczny ruch.
https://www.pb.pl/testarmy-podbije-newconnect-908536 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Cyfrowi giganci zapłacą
Bruksela chce opodatkować m.in. Google’a i Facebooka w krajach, w których naprawdę działają. Firmy żyjące z internetu, w tym tacy giganci, jak Google czy Facebook, płacą w Europie ok. 9,5 proc. efektywnego podatku, dwukrotnie mniej niż te, które działają w pozostałych sektorach gospodarki. Wszystko dlatego, że system opiera się na zasadzie, iż podatek płaci się tam, gdzie firma ma siedzibę, a nie tam, gdzie naprawdę zarabia. Teraz ma się to zmienić.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1369310-Cyfrowi-giganci-zaplaca.html (dostep płatny)

Bezbronni w cyfrowym świecie
Informacje podane przez „Gazetę Wyborczą”, która opisała statystyki dotyczące sposobów spędzania przez Polaków pierwszej niehandlowej niedzieli, wywołały sporo emocji. Skąd wzięły się te dane? Zebrała je jedna z firm badawczych z ponad pół miliona telefonów komórkowych należących do Polaków odwiedzających galerie handlowe. Firma od razu zastrzegła, że wszystko, co robi, jest legalne, ponieważ na przekazywanie informacji – m.in. o swej lokalizacji – zgodzili się sami użytkownicy. To znaczy, nie zapytano ich: „Czy zgadzasz się, by ktoś mógł cię dzień i noc śledzić?”, ale gdy instalowali jakieś aplikacje lub oświadczali, że przeczytali regulamin różnych internetowych usług, wyrazili zgodę na przetwarzanie rozmaitych danych z ich telefonów w celach komercyjnych. A informacje z ich aplikacji trafiają na serwery owej firmy badawczej.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1369297-Bezbronni-w-cyfrowym-swiecie.html (dostęp płatny)

Facebook na politycznym widelcu
Politycy PiS zaprzeczają, aby w trakcie kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy jego sztab korzystał z usług kontrowersyjnej firmy Cambridge Analytica. Polski wątek historii wykorzystywania nielegalnie zdobytych danych użytkowników Facebooka przez firmę Cambridge Analytica pojawił się za sprawą publikacji brytyjskiego „Guardiana”. Dziennikarze stwierdzili, że język i metody stosowane przez Facebook w opisie np. „integralnego” znaczenia serwisu dla sukcesu kampanii Andrzeja Dudy czy szkockiego ruchu narodowego jest identyczny z tym, jaki stosowały firmy takie jak Cambridge Analytica. „Guardian”, poza tą jedną ogólną uwagą, nie podaje jednak żadnych informacji, które wskazywałyby na udział Cambridge Analytica w wyborach prezydenckich w Polsce.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1369338-Facebook-na-politycznym-widelcu.html (dostęp płatny)

Komórkowe telekomy kierują się na wieś
Stacjonarne łącze dla domu także od operatora mobilnego. Sieci komórkowe w Polsce, zacięcie walczące o budżety konsumentów, w tym roku gremialnie skierowały swoje oferty szerokopasmowego internetu nie tylko do mieszkańców aglomeracji, ale także do rodzin mieszkających w mniejszych miejscowościach, a nawet na terenach wiejskich. Ich oferta może być atrakcyjna, szczególnie w połączeniu z innymi usługami komórkowymi – np. dla posiadaczy internetu w starych wolnych technologiach, w tym radiowego WiMaksu, używanego także przez lokalnych małych operatorów.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1369269-Komorkowe-telekomy-kieruja-sie-na-wies.html (dostęp płatny)

Daniną w internetowych gigantów
Facebook, Google, Instagram, Uber, czy Airbnb zapłacą 3 proc. od przychodów brutto osiągniętych w unijnym państwie, w którym działają. Takie rozwiązanie zaproponowała wczoraj Komisja Europejska.
S. A1, B2

Najpóźniej za dwa lata danina cyfrowa powinna być faktem

Pozostało 96% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?