– Deutsche Telekom i France Telecom zamierzają połączyć swoje siły na brytyjskim rynku – poinformowały firmy. Po kilku miesiącach spekulacji z kim porozumie się Deutsche Telekom odnośnie swojej spółki zależnej w Wielkiej Brytanii sytuacja stała się jasna. Nie Vodafone, nie Telefonica, ale France Telecom. Sprawa nie jest jeszcze przesądzona, ale spółki poinformowały, że ich celem jest utworzenia spółki, w której miałyby po 50 proc. udziałów.

Połączone firmy utworzyły razem największego operatora na rynku brytyjskim, obsługującego łącznie ponad 28 mln użytkowników. Orange świadczy swoim klientom również usługi w sieci stacjonarnej, korzystając z infrastruktury BT.

Informacji o możliwości wyjścia DT z niemieckiego rynku pojawiają się od wiosny. Rynek spekulował na temat różnych wariantów porozumienia z konkurentami. Jako najbardziej prawdopodobny oceniano mariaż T-Mobile z Orange lub Vodafonem. Według nieoficjalnych informacji, jakie podaje Associated Press Vodafone i Telefonica oferowały za T-Mobile ok. 3,6 mld euro. Jednak jeszcze w ubiegłym tygodniu anonimowe źródła brytyjskich mediów twierdziły, że DT podejmie decyzję nie wcześniej niż późną jesienią.

W 60-milionowej Wielkiej Brytanii dzwoni 76 mln kart SIM. Należące do hiszpańskiej Telefoniki O2 obsługuje 28 proc. tej bazy (21,3 mln), Vodafone 25 proc. (19 mln), Orange UK 21,5 proc. (16,3 mln). T-Mobile jest jednym najmniejszym z brytyjskich operatorów infrastrukturalnych. Kontroluje 15 proc. rynku, obsługując 11,4 mln użytkowników sieci komórkowych. Mniejsze jest tylko należący do Hutchison Whampoa 3 (4,5 mln), które jednak współkorzysta z sieci UMTS z T-Mobile. Bloomberg