Agencja Fitch Ratings podniosła w czwartek długoterminowy rating sytuacji finansowej (ang. long-term issuer default rating) operatora sieci komórkowej Play z BB- do BB. Ocenie tej nadano perspektywę stabilną.
Zgodnie z definicją Fitcha, IDR to relatywna ocena możliwości regulowania zobowiązań finansowych, w tym ryzyka utraty płynności finansowej z bankructwem włącznie. Najwyższa ocena to AAA, a najniższa D. Rating BB – według definicji Fitcha – ma charakter spekulacyjny i oznacza podwyższoną wrażliwość emitenta na ryzyko utraty płynności, głównie wynikające z niekorzystnych zmian w otoczeniu biznesowym lub gospodarczym rozłożonych w czasie. Jednocześnie jednak firma z taką oceną zdaniem agencji posiada w dalszym ciągu możliwości regulowania zobowiązań i prowadzenia biznesu.
W notatce poświęconej poprawie oceny dla P4, Fitch napisał, że Polska to rynek, na którym strategia czysto mobilnej sieci może się sprawdzać. Agencja zauważa, że choć konkurencja ogranicza dalsze możliwości dynamicznego rozwoju firmy, to debiut giełdowy zdjął z P4 część ryzyka (dalszego zadłużania i wypłaty dywidendy na rzecz udziałowców o charakterze funduszy private equity), telekom generuje wysokie i stabilne przepływy finansowe z działalności operacyjnej, dzięki którym będzie mógł ograniczać zadłużenie.
Fitch dostosował ocenę dla P4 do ocen porównywalnych firm na rynku włoskim i w Szwajcarcii (Wind Tre ma rating B+ z perspektywą stabilną, a Sunrise BB+, również stabilny).
Podaje też kilka informacji o planach i prognozach telekomu. Informuje, że Play za sprawą strategii rozbudowy sieci na terenach wiejskich planuje zdobyć 1-2 mln dodatkowych użytkowników.