Regulator brytyjskiego rynku telekomunikacyjnego zmodernizował regulację, której celem jest zapobieżenie „głuchym połączeniom” telefonicznym na numery abonentów Wielkiej Brytanii. Nowa regulacja obowiązuje od dzisiaj. Przedsiębiorcy, któremu dowiedziony zostanie taki proceder grozi kara w wysokości 2 mln funtów.

Według analiz poczynionych przez [b]Ofcom[/b] za głuche i zrywane połączenia odpowiedzialne są systemy informatyczne centrów telemarketingowych wykrywających, czy na połączenia odpowiada abonent, czy automatyczna sekretarka. Oprogramowanie (ang. [i]automated calling systems[/i]) nie zawsze dokonuje właściwego rozpoznania i zrywa niekiedy połączenie podjęte przez abonenta.[link=hhttp://stakeholders.ofcom.org.uk/consultations/silent-calls/statement/] Od 1 lutego obowiązuje zasada[/link], że na numeru telefonu, na którym system ACS rozpoznał podjęcie połączenie przez automatyczną sekretarkę w ciągu kolejnych 24 godzin nie może być wykonany telefon w inny sposób, niż przez konsultanta (a nie automat), co zapobiega ponownemu zerwaniu połączenia.

Ofcom odebrał w ubiegłym roku od konsumentów przeszło 9 tys. skarg w sprawie głuchych i zrywanych połączeń. [link=hhttp://stakeholders.ofcom.org.uk/consultations/silent-calls/]Na podstawie obowiązujących do tej pory regulacji[/link] Ofcom nałożył kary na dziewięciu przedsiębiorców – w większości oferujących usługi finansowe i meble – w wysokości od 5 tys. do 50 tys. funtów. Chociaż Ofcom przypomina o górnym limicie w wysokości 2 mln funtów, ani razu jeszcze nie zdecydował się wymierzyć tak wysokiej kary w sprawach o głuche i zrywane połączenia.