Ericsson i Orange: test 5G w Zakopanem już za nami

Publikacja: 28.02.2019 10:30

W połowie lutego Orange Polska poinformował, że przeprowadzi kolejny test sieci 5G. Tym razem na miejsce próby wybrano stolicę Tatr – Zakopane. Telekom nie podał wówczas szczegółów, w tym daty testów.

Dziś za sprawą informacji wystosowanej wspólnie przez telekom i jego technologicznego partnera – Ericssona – wiadomo już, że test się odbył. Jak dowiaduje się rpkom.pl polegał on na czasowym włączaniu stacji bazowej, udostępnionej operatorowi do końca lutego.

Orange, bazując na urządzeniach dostarczonych przez szwedzką grupę przetestował sieć 5G na częstotliwości 26-28 GHz udostępnionych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Jak podaje Ericsson, stację bazową podłączono do sieci Orange Polska, co pozwoliło np. oglądać filmy poprzez aplikację Orange TV Go.

Technologiczni partnerzy nie podają jednak wyników testu, takich np. jak uzyskana prędkość przesyłu danych. Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange wyjaśnia, że nie ten parametr był kluczowy dla telekomu.

Wykorzystana w Zakopanem stacja bazowa jest zgodna z najnowszą, opublikowaną w drugiej połowie 2018 r. fazą standardu 5G – Release 15, stworzoną przez międzynarodową organizację 3GPP.  Działa w tzw. trybie „Non Stand Alone”, co oznacza, że do przyłączenia się do sieci wykorzystuje sieć 4G LTE, ale transfer danych przebiega po sieci 5G.

„Transmisja danych zgodna ze standardem nowej generacji 5G może zostać uruchomiona poprzez zdalną aktualizację oprogramowania” – podaje dostawca sprzętu.

– Przygotowując się do wdrożenia 5G pracujemy z różnymi dostawcami, dzięki czemu będziemy mogli wybrać rozwiązanie optymalne z punktu widzenia naszej sieci i potrzeb klientów – powiedział cytowany w komunikacie Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

– Sprawne i efektywne wdrożenie sieci mobilnej kolejnej generacji przyniesie wymierne korzyści dla polskiej gospodarki. Dlatego tak ważne są odpowiednie przygotowania: jasne reguły gry, porządkowanie spraw takich jak częstotliwości, normy elektromagnetyczne, czy proces inwestycyjny. Jesteśmy otwarci na dialog, zmierzający do uporządkowania tych kwestii – dodał.

– Wspólne testy Orange Polska i Ericsson torują drogę komercyjnym wdrożeniom technologii 5G. Przeprowadzone wdrożenie było wyjątkową okazją do przetestowania wydajności 5G w wysokim paśmie częstotliwości w warunkach miejskich i jej praktycznych zastosowań. Nowa technologia umożliwi operatorom telekomunikacyjnym świadczenie usług we współpracy z przemysłem, samorządami i uczelniami. Doskonałym przykładem innowacyjnej usługi jest testowany wspólnie FWA (Fixed Wirelss Access) wykorzystujący 5G – uważa Martin Mellor, szef Ericssona w Polsce.

– Zakopane jako miasto turystyczne goszczące licznych turystów z Polski i zagranicy musi wciąż rozwijać infrastrukturę i wprowadzać nowe technologie, by móc sprostać wielu wyzwaniom. Cieszę się więc bardzo, że firma Orange Polska dobrze to rozumie, inwestując w naszym mieście w ultraszybki internet światłowodowy i rozwój sieci komórkowej. Liczymy także, że prowadzone obecnie testy technologii 5G przyniosą nam kolejne korzyści – powiedział Leszek Dorula, Burmistrz Miasta Zakopane.

Orange Polska i Urząd Miasta Zakopane współpracują od maja 2017 r., kiedy to podpisane zostało porozumienie dotyczące rozwoju internetu szerokopasmowego. W końcu 2018 r. w zasięgu sieci światłowodowej Orange Polska w Zakopanem była 1/3 gospodarstw domowych i firm w mieście, a jedna czwarta lokalizacji objętych dostępem korzystała ze światłowodu Orange – czytamy w dzisiejszym komunikacie.

Telekom informuje również, że w ostatnich miesiącach w mieście i okolicach zwiększył pojemność sieci komórkowej, co przełożyło się na jej większą odporność na przeciążenia i wyższe średnie prędkości mobilnego transferu danych. Wzrost ten wyniósł ponad 40 proc. – informuje Orange.

Według operatora, Zakopane jest jednym z kilkunastu miast w Polsce, które objęto tą zmianą w pierwszej fazie.

wsp. ziu

Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów