19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 15:56 Publikacja: 02.10.2012 15:18
Foto: ROL
– Czujemy obawy, jeśli chodzi o naziemną telewizję cyfrową, ale na razie nie wiemy, jak ta usługa przełoży się na nasz biznes. Robimy wszystko, by na tych zmianach zyskać – mówił Jerzy Straszewski, prezes PIKE na trwającej od wczoraj w Jachrance XXXIX Międzynarodowej Konferencji i Wystawie PIKE.
O ile konkurencja ze strony wdrażanej w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej jest na razie stosunkowo niewielkim zagrożeniem (uderza w najskromniejsze pakiety socjalne operatorów), szybko rosnące w siłę serwisy OTT mogą stać się poważnym zagrożeniem dla branży kablowej. – Jeśli nie będziemy umieli znaleźć właściwego modelu współpracy z tymi serwisami, mogą stać się zagrożeniem – potwierdzał Ferenc Kery, z Węgierskiego Stowarzyszenia Komunikacji Kablowej. Zdaniem Simona Boyda z Liberty Global Europe, serwisy OTT nie zabiją kablówek. –Byłoby to trudne, bo spora część przychodów nadawców pochodzi od operatorów płatnej telewizji. Gdyby więc nadawcy decydowali się na ruchy, które uderzałyby na dużą skalę w operatorów płatnej telewizji, dla nich też oznaczałoby to problemy – zauważał. Carsten Engelke z niemieckiego stowarzyszenia ANGA Cable dodawał, że istotą jest stworzenie rozwinięcie współpracy z serwisami OTT i uzupełnienie oferty kablówek o te usługi tak, jak już są one uzupełniane od dawna ofertą dostępu do Internetu. Pytany o to, czy interesującą operatorów sieci kablowych usługą dodatkową mógłby być mobilny Internet, tłumaczył, że generalnie tak, ale wiele zależałoby od ceny takiej usługi dla użytkownika końcowego, dla którego bywa ona zawrotnie wysoka podczas np. podróży zagranicznej.
W ubiegłym roku między sieciami mobilnymi Polacy przenieśli 1,51 mln numerów. To prawie o 50 tys. więcej niż w 2023 roku. Tylko jeden duży telekom miał dodatni wynik.
Play, czyli najpopularniejszy operator komórkowy, w ostatnich latach dynamicznie rozwija się w obszarze usług internetu światłowodowego i telewizji. Widać to nie tylko przez pryzmat oferty, ale również infrastruktury. Firma buduje sieć stacjonarną w całej Polsce, w każdym kwartale przyłączając do niej kolejne dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych. Od lat rośnie też liczba nadajników operatora. Wszystko dlatego, że zapotrzebowanie na szybki internet i zużycie danych w domu i poza domem rośnie w niespotykanym tempie.
Eksperci wskazują, że kończy się era głosu i jesteśmy w erze klikania i streamingu. To stawia także przed sektorem budowlanym wyzwania związane z potrzebą zapewnienia zasięgu mobilnego internetu w różnych obiektach.
Federalna Komisja Łączności otrzymała prośbę o zgodę na wystrzelenie kolejnych Starlinków. Jeżeli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, na orbitę okołoziemską może wkrótce trafić nawet do 30 tys. kolejnych satelitów. Swoje zastrzeżenia zgłaszają naukowcy.
Czy operatorzy sieci komórkowych będą mogli wieszać nadajniki na masztach powstających w ramach budowy dwóch systemów łączności kolejowej? Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi rozmowy PKP PLK.
Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa to tarcza przed cyberatakami czy niebezpieczne narzędzie wykluczenia? Gdzie leży granica między mitem a faktem?
Szef BBN minister Jacek Siewiera odwiedził państwa nordyckie oraz bałtyckie, aby namawiać do wzmocnienia bezpieczeństwa NATO oraz UE nad Bałtykiem.
W ubiegłym roku między sieciami mobilnymi Polacy przenieśli 1,51 mln numerów. To prawie o 50 tys. więcej niż w 2023 roku. Tylko jeden duży telekom miał dodatni wynik.
Incydenty takie jak uszkodzenia światłowodów są analizowane w kontekście potencjalnych działań hybrydowych – mówi Zbigniew Muszyński, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
W listopadzie weszły w życie przepisy nowego Prawa Komunikacji Elektronicznej, których zadaniem jest ochrona konsumentów na rynku usług telekomunikacyjnych. Czy nowe przepisy ograniczą telefony od agentów nieruchomości?
Odformalizowanie realizacji inwestycji telekomunikacyjnych stało się konieczne w świetle realizacji celu cyfrowego Unii Europejskiej - pisze profesor Jan Widacki.
Trwa spór o władzę nad imperium Zygmunta Solorza. Mimo tego Cyfrowy Polsat, główna część imperium miliardera, pobił oczekiwania rynku kapitałowego co do zysków i podtrzymuje strategiczne plany. Jak to zrobił i na co będzie wydawać pieniądze?
Rosja ma prosty i dalece bardziej skuteczny sposób straszenia Zachodu niż broń atomowa. Kreml może przeciąć kable transoceaniczne, paraliżując zachodnie gospodarki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas