[b]Telekomunikacja może pójść w ślady Netii[/b]
Magdalena Wierzchowska
Operator myśli o outsourcingu zarządzania siecią. Taki sposób zmniejszenia kosztów to konieczność. Ceny rozmów spadły tak bardzo, że operatorzy telekomunikacyjni muszą szukać nowych sposobów na redukcję kosztów, by zwiększyć efektywność. Szlak przetarła cztery lata temu Netia, która jako jedyny większy operator oddała obsługę sieci Ericssonowi.
http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=c69e5b60-c810-426f-8d3a-615ce91b9897&date=2011-02-02 (dostęp płatny)
[b]Vidis dostrzegł rynek wideokonferencji[/b]
Kamil Kosiński
Dostawca projektorów poszerza ofertę. Został dystrybutorem systemów wideokonferencyjnych. Od 1 lutego 2011 r. spółka Vidis jest wyłącznym dystrybutorem rozwiązań wideokonferencyjnych tajwańskiej firmy AVerMedia. Na rynek zostaną wprowadzone dwa zestawy. Jeden z nich oferuje połączenie punkt-punkt, drugi do czterech punktów na raz. Drugi model może pracować w rozdzielczości HD, ma kamerę PTZ o rozdzielczości pięciu megapiskeli, funkcję współdzielenia materiałów (prezentacje, zdjęcia) oraz unikalną możliwość nagrywania na USB.
http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=a65515d7-dc3d-4383-8b65-8cf75748f155&date=2011-02-02 (dostęp płatny)
[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]
[b]Część gmin dołoży do sieci[/b]
Anna Cieślak-Wróblewska
Wschodnie regiony zrzucą się na niektóre koszty utrzymania Internetu, reszta Polski nie. Zarządzaniem i eksploatacją sieci szerokopasmowego Internetu, jaka powstanie w Polsce wschodniej, mają się zajmować tzw. operatorzy infrastruktury. To firmy wyłonione w ramach formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. Aby ich działalność była rentowna, samorządy będą musiały im dopłacać przez długie lata.
http://new-arch.rp.pl/artykul/1018896_Czesc_gmin__dolozy_do_sieci.html (dostęp płatny)
[b]Ruszył kolejny etap sprzedaży Polkomtelu[/b]
Urszula Zielińska
W nocy z poniedziałku na wtorek zaczęła się dystrybucja memorandum sprzedażowego Polkomtelu. Takie sygnały otrzymaliśmy od firm zainteresowanych przejęciem operatora sieci Plus. Aby dostać memorandum, każdy z nich musi podpisać dokumenty z klauzulą poufności. Teraz więc – przynajmniej teoretycznie – wokół tej największej w regionie transakcji na rynku fuzji i przejęć powinna zapaść cisza. Na jak długo? Teoretycznie na sześć – osiem tygodni. Tyle zająć mają prezentacje i spotkania z zarządem Polkomtelu, na podstawie których inwestorzy wyrobić sobie powinni opinię na temat firmy i zaproponować cenę.
http://new-arch.rp.pl/artykul/1018912_Ruszyl_kolejny_etap_sprzedazy_Polkomtelu.html
[b]Firma może czasem zmusić do zorganizowania przetargu[/b]
Slawomir Wikariak
Jeśli umowa została zawarta z wolnej ręki, mimo że nie było ku temu podstaw prawnych, to Krajowa Izba Odwoławcza ma prawo ją unieważnić. Inicjatywa musi jednak wyjść od przedsiębiorcy. Jeśli uzna, że zamawiający bezpodstawnie skorzystał z trybu zamówienia z wolnej ręki, to może podważyć tę decyzję. Żądania, jakie wysunie w odwołaniu, zależeć będą od tego, na jakim etapie znajduje się postępowanie.
http://new-arch.rp.pl/artykul/1018720_Firma_moze_czasem_zmusic_do_zorganizowania_przetargu.html (dostęp płatny)