Asymetria Aero2 zagrożona

Publikacja: 21.11.2011 17:13

Komisja Europejska poinformowała dzisiaj, że wstrzymała planowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej decyzji określające stawki  terminacyjne w sieci Aero2, kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka. Niezależnie od tego UKE analizuje wysokość stawek MTR w sieci Aero 2, po wejściu Polkomtela do tej samej grupy kapitałowej.

Komisja zakwestionowała wysokość asymetrii i brak analiz rynkowych poprzedzających decyzję. Zwróciła uwagę, że stawki, z których korzysta Aero 2, są ponad dwukrotnie wyższe niż te pobierane przez innych operatorów.

Aero2, jako nowy gracz na polskim rynku telekomunikacyjnym, na mocy decyzji UKE pobiera  obecnie 57 groszy netto za zakończenie połączenia, podczas gdy najwięksi gracze: Polkomtel, Centertel, PTC – 15,2 gr. za minutę (Play – 35 groszy).

Według prezes UKE, Anny Streżyńskiej, stanowisko KE nie ma bezpośredniego wpływu na wysokość MTR pobieranych przez Aero2.  –  KE może zablokować nasze działania do czasu, aż nie udzielimy wyjaśnień dlaczego działamy tak, a nie inaczej – mówi szefowa UKE. Informuje jednocześnie, że przyszłe stawki MTR dla Aero 2 mogą się zmienić niezależnie od poniedziałkowego zastrzeżenia KE.

– Prowadzimy analizy dotyczące Aero2 i innych spółek z grupy Zygmunta Solorza-Żaka, aby stwierdzić, czy zmiany właścicielskie w Polkomtelu nie są przesłanką do obniżenia ich stawek MTR do najniższej obowiązującej w grupie [czyli w Polkomtelu – przyp.rpkom.pl] – mówi Anna Streżyńska.

W jednym ze stanowisk UKE z 2010 r. dotyczących Aero2 była mowa o tym, że jeśli po zmianach właścicielskich grupa przekroczy 20 proc. w rynku, będzie to przesłanką do weryfikacji poziomu asymetrii przyznanej temu operatorowi.

– Obecnie prowadzimy analizy, sprawdzając, czy po przejęciu Polkomtela, spółki należące do jednej grupy mają powody, aby nadal korzystać z asymetrii – powiedziała Streżyńska. Przyznała też, że analizy UKE prowadzone są m.in. na wniosek P4, operatora sieci Play (jak informuje spółka, został on złożony 11 listopada).

– Nie wnioskujemy o wyrównanie stawek MTR. Wystąpiliśmy tylko z pytaniem, jak mają się zapisy ze stanowiska UKE z 2010 r. do obecnej sytuacji po przejęciu Polkomtela – twierdzi Marcin Gruszka, rzecznik sieci Play.

Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Telekomunikacja
Do których sieci komórkowych przenoszą się Polacy? Zwycięzca jest jeden
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką