Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 29 marca

Publikacja: 29.03.2018 07:30

Cyfryzacja kontra polityczne kalkulacje

Resort bez szefa lub przekształcenie w agencję podległą premierowi – to najbardziej prawdopodobne scenariusze dla ministerstwa, które miało być symbolem nowoczesności. Najprostszą decyzją byłoby mianowanie szefem właśnie Zagórskiego, nawet czasowo jako ministra technicznego. Takie nominacje już niegdyś bywały. Wiceminister budownictwa Mirosław Barszcz został szefem resortu po tym, jak rozpadła się koalicja z Samoobroną i odwołany z tej funkcji został Andrzej Aumiller. A w rządzie Jerzego Buzka wiceminister finansów Halina Wasilewska-Trenkner została szefem resortu, gdy do dymisji podał się Jarosław Bauc. Ale w przypadku Zagórskiego na przeszkodzie stoi polityka. Jest z ugrupowania Jarosława Gowina i jego nominacja popsułaby parytety. Zgodnie z umową koalicyjną Gowinowi przypadają dwa resorty. Jednym kieruje on sam, drugim Jadwiga Emilewicz. Więc zostanie, jak jest: resort będzie istniał, kierowany przez p.o.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1114253,co-dalej-z-ministerstwem-cyfryzacji.html (dostęp płatny)

Strach przed nowością blokuje elektroniczne zwolnienia
Tysiące szkoleń i gratyfikacja dla tych, którzy zwerbują najwięcej lekarzy – ZUS ruszył ze zmasowaną akcją promocji e-zwolnienia. Od lipca mają zniknąć papierowe zwolnienia. Nie ustaje jednak lobbing na rzecz przesunięcia terminu, bo opór lekarzy przed cyfrową rewolucją jest ogromny. Kolejne spotkanie przedstawicieli lekarzy i ZUS w tej sprawie odbędzie się 4 kwietnia. Zakład liczył, że nawet połowa lekarzy dobrowolnie przejdzie na nowy system wypełniania zwolnień elektronicznie. Ruszył on w 2016 r. Po roku średnia scyfryzowanych wynosi ok. 12 proc. I choć są miejsca, gdzie odsetek e-zwolnień dobija nawet do 30 proc., jak w Warszawie, czy Słupsku, to na przykład w Lubuskiem czy Podkarpackiem, spada do 7 proc.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1114248,bilans-wystawiania-e-zwolnien.html (dostęp płatny)

Problem z podsłuchami
Do szerszego składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego trafiło pytanie prawne o wykładnię przepisu o wykorzystywaniu dowodów uzyskanych „przy okazji” podsłuchu do ścigania innych przestępstw niż te, którymi uzasadniono konieczność tego podsłuchu – zdecydował w środę SN.
„Kwestia będąca przedmiotem pytania prawnego ma ogromną wagę i niezwykłą doniosłość społeczną i należy uznać, że jest to materia kwalifikująca się do tego, żeby rozstrzygnął o niej poszerzony skład SN” – powiedział w uzasadnieniu środowego postanowienia sędzia Dariusz Kala. Dodał, że problem dotyczy tego, gdzie „przebiega granica między władczymi uprawnieniami państwa, a gwarancjami praw jednostki”, zaś wykładnia przepisu Kodeksu postępowania karnego przez SN będzie miała „charakter wyjątkowy i precedensowy”.

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1114176,sn-kwestia-przestepstw-ujawnionych-przy-okazji-podsluchu-dla-7-sedziow.html (dostęp płatny)

Parkiet

Branża IT: Hojne wynagrodzenia

W branży IT toczy się zażarta walka o pracowników. Spółki nie chcą się odsłaniać przed konkurencją i m.in. dlatego nie podają średnich wynagrodzeń. Ponadto takie informacje mogą być mylące. Powód? W IT niewielka część załogi pracuje na podstawie umów o pracę. A to oznacza, że część pensji jest ujmowana np. jako „usługi obce”.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/798253_Branza_IT:_Hojne_wynagrodzenia.html (dostęp płatny)

Comarch: Transakcja wiceprezesa pod lupą
Kurs Comarchu w tym roku zniżkuje. W środę tracił niemal 4 proc. i oscylował wokół 138 zł. Jest poniżej cen docelowych wskazywanych przez analityków, ale jednocześnie zwracają oni uwagę na czynniki ryzyka. DM BOŚ zastanawia się, jakie będą marże krakowskiej spółki przy realizacji kontraktu…
http://archiwum.parkiet.com/artykul/798255_Comarch:_Transakcja_wiceprezesa_pod_lupa.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Cezary Smorszczewski zakłada fintechowy fundusz
Na założenie Aliora dostał, wraz z Wojciechem Sobierajem, 400 mln EUR. Teraz chce zebrać 500 mln USD na inwestycje w fintechy. Sofia, Turcja, Londyn, Luksemburg, USA, Moskwa, Praga — to tylko kilka miejsc, w których Cezary Smorszczewski oznaczył się na Facebooku. Można pomyśleć, że jeden z ojców założycieli Aliora przeszedł na emeryturę i oddaje się podróżom. Z kapitałem, który zgromadził, i on, i jego liczna progenitura mogą utrzymywać się przez lata (choć sporą część pieniędzy ma zamrożoną w byłym miejscu pracy).
https://www.pb.pl/cezary-smorszczewski-zaklada-fintechowy-fundusz-909184 (dostęp płatny)

GIODO podpowiada, kto powinien badać ryzyko
Przetwarzanie danych osobowych na dużą skalę może wymagać oceny jego skutków i zgłoszenia organowi nadzorczemu. Przedsiębiorcy mogą już zapoznać się z propozycją wykazu rodzajów przetwarzania danych osobowych, które powinni ocenić pod kątem wpływu wykorzystania takich informacji na ich ochronę. Organ nadzorujący przestrzeganie przepisów w tej dziedzinie właśnie przekazał listę do publicznej wiadomości (jest dostępna na: www.giodo.gov.pl) i zaprasza zainteresowanych do konsultacji tego dokumentu. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) przygotował ten wykaz, zanim jeszcze przyjdzie czas na stosowanie w praktyce unijnego rozporządzenia (RODO)
https://www.pb.pl/giodo-podpowiada-kto-powinien-badac-ryzyko-909202 (dostęp płatny)

Parasol dobrany do chmury
Coraz więcej przedsiębiorców przenosi dane z własnych serwerów do chmury obliczeniowej (ang. cloud computing), czyli na maszyny znajdujące się w zewnętrznych centrach. Tym, co spędza sen z ich powiek, jest bezpieczeństwo IT. Aż 83 proc. respondentów obawia się wdrażania w chmurze tradycyjnych firewalli (zadaniem ścian ogniowych jest filtrowanie danych wychodzących i przychodzących do komputera przez sieć). Ankietowani jako dwa najistotniejsze problemy wskazują „ceny i licencjonowanie nieodpowiednie dla chmury” (39 proc.) i „brak integracji uniemożliwiający automatyzację chmury” (34 proc.) — wynika z międzynarodowego badania Barracuda Networks, przeprowadzonego wśród ponad 600 specjalistów IT odpowiedzialnych za środowiska cloudowe. 74 proc. uczestników sondażu uważa, że..
https://www.pb.pl/parasol-dobrany-do-chmury-909201 (dostęp płatny)

Atende jak zielona wyspa
Na trudnym rynku IT firma mnoży zyski, opływa w gotówkę, wypłaca dywidendę i wybiera się za granicę. Osłabiony m.in. zastojem w segmencie publicznym rodzimy rynek informatyczny, na którym wiele firm walczy o przetrwanie, dawno nie miał się tak źle. Na tym tle wyniki grupy Atende za IV kw. minionego roku wyglądają jak z innej bajki. Zysk wzrósł z 4,67 mln zł do 13,6 mln zł, EBITDA z 8,2 mln zł do 21,5 mln zł, a przychody ponad dwukrotnie — do 143,2 mln zł.
https://www.pb.pl/atende-jak-zielona-wyspa-909189 (dostęp płatny)

Kary sypią się na Hawe
Bezterminowe wykluczenie z obrotu giełdowego i 0,7 mln zł kary — to najnowsze sankcje KNF, nałożone na upadłą spółkę za grzechy z przeszłości. Wielokrotne, rażące i długotrwałe naruszanie obowiązków informacyjnych, w wyniku którego inwestorzy bazowali na niekompletnych i nierzetelnych informacjach i nie mogli prawidłowo ocenić sytuacji spółki. Za takie przewinienia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) postanowiła nałożyć karę pieniężną w wysokości 700 tys. zł na światłowodowe Hawe i „zastosować najdotkliwszą sankcję”, czyli bezterminowo wykluczyć akcje z obrotu na warszawskiej giełdzie.
https://www.pb.pl/kary-sypia-sie-na-hawe-909185 (dostęp płatny)

„Playboy” opuści Facebooka
Amerykański magazyn zawiesi aktywność na Facebooku w rea`kcji na skandal dotyczący wycieku danych 50 mln użytkowników, które firma Cambridge Analytica wykorzystała do wsparcia kampanii wyborczej Donalda Trumpa.

https://www.pb.pl/playboy-opusci-facebooka-909172 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Rewolucja większa niż internet
W świecie technologii nic dziś bardziej nie rozpala umysłów niż blockchain. Kryptowaluty to ledwie skrawek możliwości tego systemu. Bitcoin, ale również inne kryptowaluty wywołały na rynkach finansowych niemałe zamieszanie. Za wszystkimi stoi blockchain – technologia tzw. rejestrów rozproszonych, która stanie się jednym z głównych tematów Digital Economy Forum, konferencji organizowanej przez „Rzeczpospolitą”.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1369911-Rewolucja-wieksza-niz-internet.html (dostęp płatny)

RODO: strach ma wielkie oczy
O wysokości kar za naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych zdecydują krajowe organy ochrony danych. Sankcja może sięgać nawet 20 mln EURO, ale planowany górny limit kar grożących polskim podmiotom publicznym ma wynieść tylko 100 tys. PLN. 25 maja 2018 r. to ostatnio bardzo popularna data, bo od tego dnia zacznie obowiązywać tzw. RODO. Jego pełna nazwa brzmi: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych).
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1369761-RODO:–strach-ma%C2%A0wielkie-oczy.html (dostęp płatny)

Blokują komputer i żądają okupu
Co robić, żeby nie stać się ofiarą ataku hakerskiego. Nie tylko firmowe, ale i domowe komputery stają się przedmiotem ataku cyberprzestępców. Jednym z zagrożeń jest tzw. ransomware – program żądający okupu za uruchomienie zablokowanego urządzenia. Atak ransomware polega na blokowaniu poprzez szyfrowanie dostępu do plików w celu uzyskania okupu.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1369835-Blokuja-komputer-i-zadaja-okupu.html (dostęp płatny)

Koszty IT i księgowe: nie ma limitu
Fiskus zgadza się, by firmy w całości odliczyły wydatki na usługi księgowe i informatyczne. Przedsiębiorcy coraz częściej pytają o zastosowanie obowiązującego od 2018 r. art. 15e ustawy o CIT, dotyczącego usług niematerialnych, m.in. doradczych, nabywanych od podmiotów powiązanych. Zakłada on, że nielimitowane są koszty do 3 mln zł.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1369888-Koszty-IT-i-ksiegowe:-nie-ma-limitu.html (dostęp płatny)

Odliczenie internetu tylko przez dwa lata
W zeznaniu rocznym można pomniejszyć dochód o wydatki na korzystanie z sieci. Internauci mogą skorzystać z podatkowej ulgi. Przysługuje jednak tylko tym, którzy dopiero teraz zaczynają odliczać wydatki albo po raz pierwszy pomniejszyli dochód w zeznaniu za 2016 r. Osoby, które wcześniej korzystały z odliczenia, nie mają już prawa do ulgi.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1369890-Odliczenie-internetu-tylko-przez-dwa-lata.html (dostęp płatny)

Comarch: Inwestorzy stają się sceptyczni
Po ubiegłorocznych zwyżkach kursu Comarchu w tym roku wyraźnie dominują sprzedający. W środę po południu notowania spadały o 4 proc., co mogło być pokłosiem obniżenia ceny docelowej dla akcji przez Dom Maklerski BOŚ.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1369920-Comarch:-Inwestorzy-staja-sie-sceptyczni.html (dostęp płatny)

Cyfryzacja kontra polityczne kalkulacje

Resort bez szefa lub przekształcenie w agencję podległą premierowi – to najbardziej prawdopodobne scenariusze dla ministerstwa, które miało być symbolem nowoczesności. Najprostszą decyzją byłoby mianowanie szefem właśnie Zagórskiego, nawet czasowo jako ministra technicznego. Takie nominacje już niegdyś bywały. Wiceminister budownictwa Mirosław Barszcz został szefem resortu po tym, jak rozpadła się koalicja z Samoobroną i odwołany z tej funkcji został Andrzej Aumiller. A w rządzie Jerzego Buzka wiceminister finansów Halina Wasilewska-Trenkner została szefem resortu, gdy do dymisji podał się Jarosław Bauc. Ale w przypadku Zagórskiego na przeszkodzie stoi polityka. Jest z ugrupowania Jarosława Gowina i jego nominacja popsułaby parytety. Zgodnie z umową koalicyjną Gowinowi przypadają dwa resorty. Jednym kieruje on sam, drugim Jadwiga Emilewicz. Więc zostanie, jak jest: resort będzie istniał, kierowany przez p.o.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1114253,co-dalej-z-ministerstwem-cyfryzacji.html (dostęp płatny)

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy