Informa prognozuje, że w tym roku średnia liczba wysyłanych dziennie przez komunikatory wiadomości zwiększy się dwukrotnie do 41 mln i będzie dwa razy wyższa niż liczba SMS-ów. Rozwój technologii nie pozostanie w dłuższej perspektywie bez wpływu na biznes operatorów mobilnych, którzy w tym roku, według szacunków Informy, zainkasują globalnie z SMS jeszcze 120 mld dolarów.
Pamela Clark–Dickson, analityk Informy podaje przykład Hiszpanii, gdzie między rokiem 2007 a 2011 przychody operatorów z SMS spadały z 1,1 mld dolarów do 758,5 mln dolarów. Wśród klientów hiszpańskich sieci komórkowych wyraźnie spadło zainteresowanie tą usługą. W 2007 r. wysłali oni 9,5 mld krótkich wiadomości tekstowych, a w 2011 r. było to już tylko 7,4 mld.
Nie bez satysfakcji informacje Financial Timesa i Informy na Twiterze skomentowała Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej. „Dojna krowa umiera. Operatorzy muszą się obudzić i zacząć zwracać uwagę, co się dzieje wokół nich na polu przesyłu danych” – napisała.
Firmy komórkowe mają się na pewno nad czym zastanawiać, ale ciągle jest czas, by zareagować na nadchodzące zmiany. Nie wszyscy użytkownicy usług mobilnych mają już smartfony i wykupione pakiety mobilnej transmisji danych, co otwiera drogę do korzystania z komunikatorów. Według prognoz Informy, w ciągu najbliższych lat w skali globalnej liczba wysyłanych krótkich wiadomości tekstowych będzie ciągle rosła, a przychody operatorów z SMS-ów urosną jeszcze do 126 mld dolarów w 2016 r. Dla porównania w ubiegłym roku sięgnęły one 115 mld dolarów. Do wysyłania SMS-ów nie trzeba bowiem instalować dodatkowych aplikacji i można korzystać z tej usługi przez każdy terminal mobilny z kartą SIM. Szczególnie dobrze ma się SMS w krajach mniej rozwiniętych. Tam w odróżnieniu np. od Hiszpanii liczba wysyłanych przez abonentów SMS-ów rośnie. Jednak znamienne, że np. w Chinach, jednym z najszybciej rozwijających się obecnie rynków komórkowych na świeice, dynamika przyrostu liczby wysyłanych SMS-ów jest dużo niższa niż dynamika wiadomości wysyłanych przez komunikatory.
I tak w I. kw. tego roku liczba SMS-ów wysłanych w Kraju Środka sięgnęła 230 mld, czyli o 0,5 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Dla porównania liczba wiadomości przesłanych przez komunikatory była wprawdzie znacznie mniejsza, bo sięgnęła 22 mld, ale to już oznaczało 37,6 proc. wzrostu. W Chinach szczególnie popularny jest rodzimy komunikator WeChat, który ma 400 mln użytkowników.