Roczny globalny ruch danych w chmurze, czyli najszybciej rosnąca składowa ruchu w centrach danych, wzrośnie 4,5-krotnie z 1,2 zettabajtów w roku 2012 do 5,3 zettabajtów w roku 2017, przy średnim rocznym wzroście na poziomie 35 proc. – to prognoza autorów trzeciej edycji tegoroczneog badania Cisco Global Cloud Index (2012-2017).
Cisco przewiduje, że globalny ruch w centrach danych wzrośnie w omawianym okresie 3-krotnie i w roku 2017 wyniesie 7,7 zettabajtów (jeden zettabajt to miliard terabajtów).
Około 17 proc. ruchu w centrach danych generować będą użytkownicy końcowi korzystający z chmury przy przeglądaniu stron internetowych, oglądaniu treści wideo online czy korzystaniu z portali społecznościowych – za pośrednictwem różnego rodzaniu urządzeń podłączonych do sieci.
Pozostała część ruchu w centrach danych nie jest generowana przez użytkowników końcowych, lecz przez obciążenia w samych centrach danych i chmurze obliczeniowej podczas operacji zupełnie niewidocznych dla zwykłego użytkownika. Cisco przewiduje, że w latach 2012 – 2017 około 76 proc. ruchu generowanego przez centra danych pozostanie wewnątrz nich – ruch ten związany jest z operacjami magazynowania, tworzenia i przetwarzania danych w zwirtualizowanych środowiskach. Kolejne 7 proc. ruchu w centrach danych odbywać się będzie pomiędzy poszczególnymi centrami, głównie wskutek operacji replikowania danych oraz aktualizacji systemów i oprogramowania.
Prognoza Cisco uzupełniona została o badanie Cloud Readiness Regional Details, które pokazuje zdolność sieci przewodowych i bezprzewodowych do obsługi biznesowych i konsumenckich aplikacji i usług w chmurze w poszczególnych regionach (na podstawie danych z prawie 150 państw).