Cisco oceniła gotowość sieci operatorskich do obsługi usług w chmurze

Publikacja: 17.10.2013 13:53

Roczny globalny ruch danych w chmurze, czyli najszybciej rosnąca składowa ruchu w centrach danych, wzrośnie 4,5-krotnie z 1,2 zettabajtów w roku 2012 do 5,3 zettabajtów w roku 2017, przy średnim rocznym wzroście na poziomie 35 proc. – to prognoza autorów trzeciej edycji tegoroczneog badania Cisco Global Cloud Index (2012-2017).

Cisco przewiduje, że globalny ruch w centrach danych wzrośnie w omawianym okresie 3-krotnie i w roku 2017 wyniesie 7,7 zettabajtów (jeden zettabajt to miliard terabajtów).

Około 17 proc. ruchu w centrach danych generować będą użytkownicy końcowi korzystający z chmury przy przeglądaniu stron internetowych, oglądaniu treści wideo online czy korzystaniu z portali społecznościowych – za pośrednictwem różnego rodzaniu urządzeń podłączonych do sieci.

Pozostała część ruchu w centrach danych nie jest generowana przez użytkowników końcowych, lecz przez obciążenia w samych centrach danych i chmurze obliczeniowej podczas operacji zupełnie  niewidocznych dla zwykłego użytkownika. Cisco przewiduje, że w latach 2012 – 2017 około 76 proc. ruchu generowanego przez centra danych pozostanie wewnątrz nich – ruch ten związany jest z operacjami magazynowania, tworzenia i przetwarzania danych w zwirtualizowanych środowiskach. Kolejne 7 proc. ruchu w centrach danych odbywać się będzie pomiędzy poszczególnymi centrami, głównie wskutek operacji replikowania danych oraz aktualizacji systemów i oprogramowania.

Prognoza Cisco uzupełniona została o badanie Cloud Readiness Regional Details, które pokazuje zdolność sieci przewodowych i bezprzewodowych do obsługi biznesowych i konsumenckich aplikacji i usług w chmurze w poszczególnych regionach (na podstawie danych z prawie 150 państw).

W ocenie Cisco średnia wydajność sieci przewodowych dla wszystkich regionów globu pozwala obecnie na obsługę usług w chmurze na średniozaawansowanym poziomie, co pozwla użytkownikom na przechowywanie multimediów  w chmurze, zakupy online, multimedialne korzystanie z portali społecznościowych, streaming muzyki czy czaty wideo.  Jednak już do korzystnia z takich usług jak zdalna edukacja czy służba zdrowia obecna wydajnosć tych sieci może być niewystarczająca.

Jeśli chodzi o wydajność sieci mobilnych, to Cisco ocenia, że w regionie Azji i Pacyfiku, na Bliskim Wschodzie i w Afryce oraz w Ameryce Łacińskiej mogą one obecnie wspierać usługi chmurowe co najwyżej na podstawowym poziomie, tj. przeglądanie stron www czy korzystanie z portali społecznościowych (ale tylko tekstowe). Natomiast w  w Ameryce Północnej, Europie Środkowo-Wschodniej i Europie Zachodniej infrastruktra sieci mobilnych może obecnie wspierać usługi chmurowe na średniozaawansowanym poziomie.

Jeśli chodzi o Polskę to według autorów badania wydajność sieci mobilnych może obecnie wspierać usługi chmurowe na średniozaawansowanym poziomie, zaś wydajność sieci przewodowych na poziomie zaawansowanym.

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić