Groźni Chińczycy? Bruksela mówi, jak zadbać o bezpieczeństwo 5G

Komisja Europejska zarekomendowała dziś trzystopniową procedurę weryfikacji ryzyka związanego z budową sieci komórkowych 5G przez chińskie firmy. Polska i inne kraje Unii Europejskiej mają czas do końca czerwca, aby opracować i wdrożyć własne zasady bezpieczeństwa.

Publikacja: 26.03.2019 21:28

Groźni Chińczycy? Bruksela mówi, jak zadbać o bezpieczeństwo 5G

Foto: SeongJoon Cho/Bloomberg

Kiedy dziś w Paryżu chiński koncern Huawei prezentował najnowszy flagowy smartfon,  Komisja Europejska (KE) publikowała w tym samym czasie dokument zawierający rekomendację dla państw członkowskich, jak postąpić w kontrowersyjnej sprawie wykluczenia z budowy sieci 5G firm chińskich.

Chodź w dokumencie nie ma o tym mowy, wiadomo, że chodzi przede wszystkim o chiński koncern Huawei, do bojkotu którego nawołuje administracja prezydenta USA Donalda Trumpa.

KE rekomenduje wspólne podejście do tematu wszystkim krajom unijnym. „W celu wsparcia rozwoju unijnego podejścia do zapewnienia cyberbezpieczeństwa sieciom 5G, ta rekomendacja wskazuje działania, które powinny zostać podjęte, aby umożliwić:

a) Krajom Członkowskim ocenę zagrożenia cyberbezpieczeństwa sieci 5G na szczeblu krajowym i podjęcie odpowiednich kroków bezpieczeństwa;

b) Krajom członkowskim i odpowiednim instytucjom unijnym, agencjom I innym ciałom wspólną ocenę ryzyka na szczeblu unijnym, które uwzględnia analizy krajowe;

c) Utworzenie Grupy ds. Współpracy na mocy dyrektywy 2016/1148, która ustali zestaw narzędzi, które można wykorzystać, aby ograniczyć ryzyko związane z infrastrukturą wspierającą cyfrowy ekosystem, w tym w szczególności sieci 5G.

CZYTAJ TAKŻE: Unia chce ochrony sieci 5G. To reakcja na tzw. sprawę Huawei

Komisja Europejska dała poszczególnym krajom członkowskim, w tym Polsce czas na przygotowanie swoich analiz i podjęcie odpowiednich działań oraz przekazanie wniosków KE oraz Europejskiej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) do 15 lipca.

Równocześnie kraje członkowskie i KE mają rozpocząć prace w ramach utworzonej Grupy ds. Współpracy, a ENISA dokona przeglądu zagrożeń dla sieci 5G w UE i przedstawi analizę do 1 października – przewiduje opublikowany harmonogram.

Do końca grudnia br. ma zostać wypracowany zestaw narzędzi redukujących zagrożenia cyberbezpieczeństwa dotyczące całej UE.

Niezależnie – zapowiada Komsja – gdy w życie wejdzie tzw. „akt cyberbezpieczeństwa” uchwalony niedawno przez Parlament Europejski, KE i ENISA stworzą system certyfikacji obejmujący kraje członkowskie.

Datą weryfikacji, czy podjęte działania miały sens i były wystarczające ma być 1 października 2020 r..

Co to oznacza dla budowy sieci 5G w Polsce? Czy będziemy czekać z kolejnymi krokami poprzedzającymi uruchomienie 5G aż wypracowane zostanie unijne podejście? Trudno zgadnąć.

CZYTAJ TAKŻE: Debata Rzeczpospolitej: 5G – rewolucja czy rozbuchane oczekiwania

Z jednej strony Komisja rekomenduje, aby każde państwo dopilnowało, aby operatorzy i dostawcy sprzętu zobowiązali się do dbałości o ich bezpieczeństwo, z drugiej ustala terminy dla wspólnego działania i szykuje system certyfikacji.

Zgodnie z unijnym planem, w 2020 roku każdy kraj członkowski powinien uruchomić sieć 5G przynajmniej w jednym mieście. Ministerstwo Cyfryzacji i Urząd Komunikacji Elektronicznej planowały do tej pory, że do końca roku przygotowana zostanie pierwsza aukcja lub przetarg częstotliwości dla sieci 5G z zakresu 3,6-3,8 GHz oraz 26 GHz.

Uwolnienie pasma 700 MHz na potrzeby sieci komórkowych nowej generacji, czyli zmiana rezerwacji częstotliwości wykorzystywanych dziś przez cyfrową telewizję naziemną, planowane jest na 2022 rok. Wymaga porozumienia w sprawie koordynacji wykorzystania pasma z krajami ościennymi, w tym z Rosją. Na tym polu nie ma na razie zbyt wielkich sukcesów.

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić