„Opłaty będą naliczane gdy w ciągu 30 dni będą więcej czasu przebywać w UE lub więcej korzystać z usług w UE niż w Polsce” – podaje sieć Plus na stronie internetowej.
Według GSMOnline dopłaty zaczną dotyczyć użytowników telefonii na kartę od 29 czerwca. Operator zaproponuje w tym segmencie pakiety, po wykorzystaniu których pobierze dodatkowe opłaty. Klienci korzystający w Polsce z usług nielimitowanych połączeń głosowych, otrzymają pakiet 100 minut na połączenia odebrane i wykonane w roamingu UE. Osoby, które mają pakiety na transmisję danych z tzw. lejkiem (z okresem ważności 30 dni) otrzymają pakiet 0,5 GB do wykorzystania w roamingu UE, chyba, że krajowy pakiet jest mniejszy. Wówczas pakiet przysługujący w roamingu będzie miał taką samą wielkość.
W styczniu i marcu w dwóch turach część swoich klientów dopłatami zaczął obciążać Play, a 18 czerwca dodatkowe opłaty za usługi w roamingu w UE zacznie pobierać Orange Polska od użytkowników telefonii na kartę.
Poniżej przedstawiamy zestawienie maksymalnych dodatkowych opłat (po przeliczeniu ich z cen netto, wskazywanych w decyzjach dla operatorów), na które zgodę wydał operatorom UKE. Stawki są zróżnicowane: zależą od kosztów danego operatora oraz jego wniosku, który podlegał „negocjacjom” z urzędem. Każdy operator może, ale nie musi doliczyć poniższe kwoty do pobieranych wcześniej stawek.
W przypadku klientów z umowami, doliczenie dodatkowych opłat w trakcie trwania kontraktu oznacza jego zmianę i pozwala rozwiązać umowę bez ponoszenia kosztów. To dlatego telekomy decydują się na wprowadzenie opłat nowym klientom, podpisującym aneks lub właśnie wspomnianym użytkownikom telefonii na kartę.