Reklama
Rozwiń

Huawei wypierany znad Bałtyku. Jest ważny powód

Na Litwie, w Szwecji i Estonii nie będzie chińskiego Huawei. Tamtejszy operator komórkowy odrzucił chińską technologię z powodów geopolitycznych.

Publikacja: 02.12.2020 09:23

Huawei wypierany znad Bałtyku. Jest ważny powód

Foto: Bloomberg

Dan Stromberg szef litewskiej firmy telekomunikacyjnej Telia Lietuva (88,1 proc. akcji ma szwedzki koncern Telia Company) przyznaje, że sprzęt chińskiego Huawei został odrzucony „z powodów geopolitycznych”. Firma ma już nowego partnera biznesowego. Na początku listopada Telia ogłosiła partnerstwo strategiczne z firmą Ericsson. Celem jest rozwój sieci 5G na Litwie.

Firma wymieni cztery obecne stacje bazowe 4G na stacje Ericssona. Dodatkowo sprzęt ten posłuży do rozbudowy sieci 5G – wymienionych zostanie około 2 tysięcy stacji bazowych. Zdaniem szefa Telia Lietuva sprzęt Huawei nie będzie używany ani w sieciach 4G, ani 5G.

„Przyczyną rezygnacji z Huawei jest sytuacja geopolityczna. Uznaliśmy, że teraz jest na to właściwy czas, ponieważ Ericsson jest dobrym partnerem strategicznym. Współpracujemy z nimi zarówno w Szwecji, jak i w Estonii – powiedział D. Stromberg w wywiadzie dla agencji BNS.

CZYTAJ TAKŻE: Paryż zakazał instalowania sprzętu Huawei, operator odwołuje się do sądu

-Przewagą sprzętu Ericsson polega na tym, że zużywa on znacznie mniej energii elektrycznej, co jest korzystne z punktu widzenia dobrze skoordynowanego rozwoju. Uważamy, że sprzęt Ericsson’a jest w pewnych aspektach wyższej jakości – dodał menadżer.

Zaraz po ogłoszeniu, że na Litwie będzie testowany system 5G, wartość rynkowa Telia Lietuva po raz pierwszy przekroczyła 1 mld euro. Od 10 listopada, kiedy Telia zaczęła testować pierwsze 11 bazowych stacji 5G w Wilnie, Kownie, Kłajpedzie, koncern podrożał na wileńskiej giełdzie Nasdaq Vilnius o 5,3 procent do 1,725 mld euro.

Podobną strategię Telia chciałaby też zastosować na Łotwie przejmując kontrolę nad łotewską spółką telekomunikacyjną Tet, a także nad jej biznesem komórkowym i stacjonarnym. Jednak entuzjazm Telii gasi łotewski rząd, który posiada 51 proc. akcji Tet.

„Będę całkowicie szczery – nie jest tajemnicą, że wkładamy wiele wysiłku w konsolidację, posiadamy większościowy pakiet udziałów w LMT – biznesie mobilnym. Tet jest częścią stacjonarnej linii LMT i na pewno chcemy je konsolidować, mamy nadzieję że będzie to korzystne dla Łotwy. Nie jest też tajemnicą, że łotewski rząd całkowicie to blokuje i nie widzę żadnych pozytywnych sygnałów – przyznał szef Telia Lietuva.

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku