Operatorzy telekomunikacyjni wywalczyli w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej więcej czasu na wprowadzenie kolejnej zmiany bijącej w ich przychody. Po krytyce, z jaką spotkała się próba wprowadzenia nowej, dużo niższej hurtowej stawki za kończenie połączeń telefonii stacjonarnej (tzw. FTR), UKE planuje przynajmniej jeszcze jedne konsultacje. To oznacza, że obniżka nastąpi później niż od stycznia, co przewidywał pierwotny plan.
– Jeszcze w tym roku planujemy przedłożenie nowej wersji rozstrzygnięć do krajowych konsultacji – poinformowało nas UKE. – Jednocześnie oczekujemy na rozwiązania legislacyjne ograniczające ryzyka fraudów podnoszone przez operatorów sieci stacjonarnych i mobilnych – dodano.
Według nieoficjalnych komentarzy administracji obniżka mogłaby wejść w życie w II półroczu 2019 r. albo nawet opóźnić się do 2020 r.
Zgodnie z pierwotnym planem UKE nowy FTR miała zostać ujednolicona dla największych sieci stacjonarnych i wynieść 0,32 grosza za minutę, o około 85 proc. mniej niż dotychczasowa średnia (2 gr). Cięcie to z jednej strony ograniczyłoby przychody Orange (powstał z połączenia TPSA i Centertela) czy Netii, z tytułu opłat pobieranych od innych operatorów, gdy ich abonenci dzwonią na numery tych firm. Według danych UKE abonenci rozmawiają rocznie z numerami stacjonarnymi około 11 mld minut, co daje wpływy hurtowe rzędu 200 mln zł. Po cięciu byłyby to zaledwie 32 mln.