Nie spróbowała swoich sił również Grupa Cyfrowy Polsat.
Spośród dużych giełdowych firm wniosek o dotację złożyła natomiast Grupa Play Communications. Jak poinformował w odpowiedzi na nasze pytania w piątek Marcin Gruszka, rzecznik telekomu, formalnym wnioskodawcą jest P4, operator sieci mobilnej Play. Z wyjaśnień Gruszki wynika przy tym, że Play nie zamierza budować sieci światłowodowej. Intencją firmy jest sprawdzenie, czy można zdobyć dotację na budowę sieci dostępu do internetu w technologii radiowej. Autorzy warunków konkursu przekonywali wcześniej, że są one neutralne technologicznie i nie ma ograniczeń dla sieci mobilnych.
Play poinformował nas najwyraźniej jednak tylko o jednym projekcie, w którym uczestniczy samodzielnie. Jak się jednak dowiedzieliśmy, P4 uczestniczy w konkursie także w inny sposób. Wspiera (głównie za sprawą punktowanego w konkursie doświadczenia) Grupę Inea, która chce stać się operatorem ogólnopolskim i zdecydowała się na walkę o wszystko.
– Złożyliśmy wnioski na wszystkie obszary wskazane w konkursie. Zrobiliśmy to w dwóch konfiguracjach: o jedną trzecią obszarów walczymy samodzielnie, o dwie trzecie we współpracy z firmą P4 – mówi nam Janusz Kosiński, prezes i współzałożyciel Inei.
– Łączna wartość projektów, o które wystąpiliśmy, to około 2 mld zł, z czego dofinansowanie stanowi ponad 1,5 mld zł – podaje szef Inei. – Nie zakładam, że wygramy na wszystkich obszarach, bo to by oznaczało, że złożyliśmy ofertę nie najlepszą z naszego punktu widzenia, ale jeśli tak się stanie, będziemy potrzebować dodatkowego finansowania – mówi Kosiński.
– Spodziewam się konkurencji w tym konkursie głównie ze strony Nexery, ponieważ mamy do czynienia z projektami infrastrukturalnymi. Myślę, że efekt może dać także ruch rządu, który podzielił obszary na mniejsze i w związku z tym mniejsi operatorzy mają większe szanse na konkurowanie o dotacje – dodaje.