Vodafone Group porozumiał się z właścicielami hiszpańskiej sieci telewizji kablowej Grupo Corporativo ONO i kupi ją wydając łącznie 7,2 mld euro (10 mld dol.) licząc razem z długiem.

Dzięki transakcji baza klientów Vodafone w Hiszpanii powiększy się o 1,9 mln abonentów, uzupełniając komórkowy biznes. Oprócz tego, jak poinformowała wywodząca się z Wielkiej Brytanii grupa, spodziewane są synergie kosztowe rzędu 2 mld euro oraz przychodowe wynoszące 1 mld euro.

– To początek nowej fali przypadków fuzji i przejęć, paneuropejskiej – uważa cytowany przez agencję Bloomberg Robin Bienenstock, analityk w Sanford C. Bernstein.

Vodafone uzgadniając warunki zakupu ONO ubiegł publiczną ofertę akcji spółki na madryckiej giełdzie. Do właścicieli – w tym posiadających 54,4 proc. akcji ONO funduszy private equity: Providence Equity Partners, CCMO Capital Advisors, Thomas H. Lee Partners i Quadrangle Capital Partners – trafi gotówka z kasy Vodafone i uzyskana z kredytów.

Vodafone poinformował również, że jeśli uwzględnić spodziewane synergie kosztowe, zapłaci za ONO równowartość 7,5x EBITDA kablowej sieci. Jej przychody w ub.r. wyniosły 1,6 mld euro.