http://bbp.pb.pl/Issue.aspx?id=bf829a31-303f-47c2-b01a-253eddd3c71c&date=2011-09-15 (dostęp płatny)
W NetWorkS! pracuje już kilkuset inżynierów
Magdalena Wierzchowska
Spółka Orange i T-Mobile rozpoczęła działalność operacyjną. W połowie 2012 r. ma działać pierwsza część wspólnej sieci. NetWorkS!, spółka Orange i T-Mobile, powołana do budowy sieci telefonii komórkowej, rozpoczęła działalność operacyjną 1 września. — Tego dnia przeniesionych zostało do niej kilkuset inżynierów z PTC i PTK Centertel, którzy mają zajmować się planowaniem, budową, utrzymywaniem współwykorzystywanych sieci oraz organizacją związanych z tym przetargów — mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP, właściciela operatora sieci Orange.
http://bbp.pb.pl/Issue.aspx?id=b316e489-2d51-4d66-a8e9-c87eafae2ba8&date=2011-09-15 (dostęp płatny)
[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]
Kwiatkowski: billingi nie dla każdego
Cezary Gmyz
Minister sprawiedliwości zapowiada, że po wyborach będzie zabiegał o ograniczenie służbom dostępu do niektórych technik operacyjnych. – Zamierzam zaproponować po wyborach ustawę ograniczającą służbom i policji dostęp do billingów. Korzystać z nich będą mogły, jeśli sprawa będzie dotyczyła przestępstwa zagrożonego karą co najmniej trzech lat więzienia – zapowiedział minister Krzysztof Kwiatkowski na konferencji „Co mogą służby” zorganizowanej przez BCC i Krajową Izbę Gospodarczą.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1078140_Kwiatkowski:_billingi_nie_dla_kazdego.html (dostęp płatny)
Duża emisja Polkomtelu
Katarzyna Ostrowska, Monika Krześniak
Największe polskie firmy planują sprzedaż euroobligacji. Polski operator komórkowy Polkomtel, przejmowany właśnie przez Zygmunta Solorza-Żaka, planuje emisję euroobligacji o wartości 1,65 mld euro. Jak wynika z naszych źródeł, ma dojść do niej w bardziej sprzyjających warunkach rynkowych. Planów tych nie komentuje spółka. Jak podaje EuroWeek.com, banki, które będą budować książkę popytu: Crédit Agricole, Deutsche Bank, Royal Bank of Scotland oraz Société Générale, spodziewają się, że emisja operatora zakończy się sukcesem.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1078105_Duza_emisja_Polkomtelu.html (dostęp płatny)
Na wypłaty e-dotacji dla firm zabrakło pieniędzy
Artur Osiecki
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ponownie wstrzymała wypłaty unijnych grantów na projekty internetowe, bo znów nie dostała pieniędzy na czas. Pod koniec sierpnia „Rz” informowała, że w PARP zabrakło pieniędzy na wypłatę dotacji na projekty internetowe młodych przedsiębiorców z programu „Innowacyjna gospodarka”. Zniecierpliwieni przedsiębiorcy alarmowali, że agencja zalega z wypłatami, a ta broniła się, że to nie jej wina, bo nie dostała na czas pieniędzy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1078180_Na_wyplaty_e-dotacji_dla_firm_zabraklo_pieniedzy.html (dostęp płatny)
Przenieśliśmy fabrykę w 10 dni
Mateusz Pawlak
Zamierzamy wprowadzić tablety z technologią LTE, mówi wiceprezes koncernu Fujitsu Satoru Hayashi. Rz: Fujitsu jest podwykonawcą komponentów dla wielu japońskich firm. Czy po marcowym trzęsieniu ziemi odczuliście znaczący spadek zamówień? Satoru Hayashi: Dziewięć naszych fabryk ucierpiało w wyniku trzęsienia ziemi. Mimo to udało nam się zamknąć rok fiskalny zakończony 31 marca dobrym wynikiem: zysk operacyjny wzrósł o niemal 50 proc. Jesteśmy jednak na tego typu okoliczności odpowiednio przygotowani – mamy specjalne programy działań na wypadek takiego kataklizmu. Jedna z naszych fabryk serwerów była ulokowana w rejonie Fukushimy. Natychmiast po trzęsieniu ziemi rozpoczęliśmy operację przeniesienia całej fabryki (linii produkcyjnych i systemu sterowania) do położonego 500 km na zachód Shimane. Już po dziesięciu dniach wznowiła ona produkcję daleko od pierwotnego miejsca położenia.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1078072_Przenieslismy_fabryke_w_10_dni.html (dostęp płatny)
Rośnie popularność płatności przy użyciu telefonów komórkowych
Dariusz Wolak
mPay, jeden z pionierów na polskim rynku płatności mobilnych (przez telefony komórkowe), pozyskał od inwestorów 2,5 mln zł na dalszy rozwój. Technologiczna spółka pierwotnie liczyła, że zbierze od 4 do 5 mln zł. – Sprzedaż akcji w ofercie prywatnej zbiegła się w czasie z załamaniem koniunktury giełdowej. Część inwestorów, która wcześniej wyrażała zainteresowanie papierami, odstąpiła od złożenia zapisów – wyjaśnia Tadeusz Czichon, wiceprezes ATM odpowiedzialny za finanse.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1078152_Rosnie_popularnosc_platnosci_przy_uzyciu_telefonow_komorkowych.html (dostęp płatny)
E-faktura, podpis elektroniczny na fakturze
Marcin Butkiewicz
Niektóre firmy wystawiają dokumenty sprzedaży z podpisem elektronicznym. Czy dają one prawo do odliczenia, jeśli certyfikat umożliwiający jego złożenie wygasł.Do końca ubiegłego roku przepisy wymagały, aby faktury elektroniczne były przesyłane za pomocą tzw. systemu EDI lub opatrzne kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Obecnie katalog sposobów elektronicznego fakturowania jest szerszy.Pojawia się pytanie, czy to oznacza, że kwalifikowany certyfikat musi być ważny do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego? Certyfikaty nie są bowiem bezterminowe. Może się więc zdarzyć, że w momencie wystawienia faktury np. w 2007 r. był on ważny, ale dziś już nie jest.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1077820_e-fakturapodpis_elektroniczny_na_fakturze.html (dostęp płatny)