Amerykańska sieć T-Mobile rozpoczęła migrację klientów zakupionej niedawno sieci MetroPCS na nowa platformę technologiczną. Ich nowe telefony będą obsługiwane w sieci GSM i HSPA+ T-Mobile. Sieć CDMA, z jakiej na szeroką skalę korzystało MetroPCS, będzie stopniowo wygaszana.

T-Mobile przestanie po prostu dystrybuować telefony CDMA.  Redukcja sieci CDMA jest dla T-mobile na tyle efektywna kosztowo, że operator zdecydował się stymulować migrację klientów MetroPCS do własnej sieci korzystną ofertą na nowe telefony. Około 60 proc. klientów sieci MetroPCS co roku wymienia telefon, więc w ciągu dwóch lat migracja powinna się dokonać w naturalny sposób. Planowo ma się zakończyć w 2015 r.

MetroPCS korzystał z sieci CDMA na zakresie 1700 MHz, 1900 MHz i 2100 MHz. T-Mobile zapowiedziało, że zwalniane stopniowo zasoby będzie komasować z własnymi częstotliwościami dla budowy szerszych bloków radiowych na potrzeby sieci trasnsmisji danych HSPA i LTE.

MetroPCS operowało łącznie siecią 18 tys. nadajników. Po integracji z T-Mobile redukcji miało ulec 10 tys. Oszczędności operacyjne na wydatkach sieciowych w ciągu pięciu lat są planowane na 600-700 mln dolarów.