Przegląd prasy – wtorek 17 sierpnia

Publikacja: 17.08.2010 08:32

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Państwowa poczta nie potrafi się bronić cenami. Do wojny z prywatnymi operatorami zaprzęgła UKE[/b]

Michał Fura

Wraca monopol na listy. Urząd Komunikacji Elektronicznej chce ścigać prywatnych operatorów pocztowych za przesyłki z blaszką i tekturką. Obciążanie listów, żeby obejść przepisy i wysyłać je taniej niż poczta, ma być karalne.Urząd tłumaczy swoje pomysły w zagmatwany sposób: jesteśmy za liberalizacją rynku pocztowego, ale trzeba przestrzegać obowiązujących przepisów. A te dopiero za dwa lata przewidują zniesienie ograniczeń dotyczących listów do 50 g. Na razie nie ma mowy o konkurencji, poczta ma wyłączność na listy i co gorsza – na cenę. Prywatni operatorzy za przesyłki bez dociążeń musieliby liczyć 2,5 razy więcej. Takie są przepisy, a doklejanie ciężarków UKE uznaje za łamanie prawa. – Zarzucano nam, że niewystarczająco reagujemy w takich sytuacjach, więc teraz zaproponowaliśmy zmiany, które pozwolą nam kontrolować operatorów – tłumaczy Piotr Dziubak, rzecznik UKE.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/443355,panstwowa_poczta_nie_potrafi_sie_bronic_cenami_do_wojny_z_prywatnymi_operatorami_zaprzegla_uke.html

[b]BlackBerry da władzom Indii częściowy dostęp do swych wiadomości[/b]

PAP

Producent telefonów BlackBerry, Research in Motion (RIM), zapewnił Indie, że od 1 września udzieli władzom tego kraju częściowego dostępu do swych usług przesyłania wiadomości – poinformowały w poniedziałek indyjskie źródła rządowe. „(Przedstawiciele RIM) zapewnili od 1 września częściowy dostęp do swych usług wysyłania wiadomości i zgodzili się zapewnić pełny dostęp do końca tego roku” – podało wysoko postawione źródło rządowe.

http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/443326,blackberry_da_wladzom_indii_czesciowy_dostep_do_swych_wiadomosci.html

[srodtytul]Financial Times[/srodtytul]

[b]Śpiący gigant budzi się[/b]

Tim Bradshaw

Jako kibic Liverpooolu, Gavin Patterson, szef BT Retail, wie kilka rzeczy o śpiących gigantach. Klub z Merseyside może być jednym z największych, ale nigdy nie zdobył ligowego mistrzostwa. Podobnie BT Vision nie stanęła na serio w szranki z rywalami od swojego startu w 2006 r., i ma ok. 500 tys. abonentów, zamiast planowanych 2-3 mln. Ostatnia umowa z SkySports umożliwia jednak panu Pattersonowi oglądanie ulubionej drużyny we własnej płatnej telewizji.

http://www.ft.com/cms/s/0/9e987b64-a963-11df-a6f2-00144feabdc0.html (dostęp po zalogowaniu)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]Dialog stawia na internet. Zaoferuje dostęp o szybkości 1 Gb/s[/b]

Przemysław Poznański

Internet o niespotykanej w Polsce szybkości 1 Gb/s, światłowód poprowadzony do mieszkań oraz internet mobilny – to tylko niektóre plany Telefonii Dialog. – Na początek w zasięgu usługi będzie kilka tysięcy mieszkań w siedmiu miejscowościach – tłumaczy Arkadiusz Miszak, prezes Dialogu. Operator zaoferuje dostęp do sieci o szybkości 1 Gb/s. To rewolucja, bo dziś średnia szybkość internetu w Polsce to 2 Mb/s. Usługa trafi do mieszkańców m.in. Wrocławia, Łodzi, Bielska-Białej i Aleksandrowa Łódzkiego. Wystartuje 1 września i będzie kosztować 59 zł brutto.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,8259614,Dialog_stawia_na_internet__Zaoferuje_dostep_o_szybkosci.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]Rusza budowa Tetry[/b]

Dariusz Wolak

Centrum Projektów Informatycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło przetarg na zaprojektowanie, budowę i wdrożenie Ogólnokrajowego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej (OCSŁR-1).Zamawiający chce w ramach konkursu wybrać pięć firm, z którymi podpisze trzyletnie umowy ramowe. To coraz częstsza praktyka przy dużych projektach publicznych. Budżet zarezerwowany na przedsięwzięcie to aż 500 mln zł. Termin składania ofert upływa 14 września.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/684490_Rusza_budowa_Tetry.html

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Afera w Erze pod znakiem zapytania[/b]

Dawid Tokarz

Sukces sądowy menedżerów PTC zwolnionych po zarzutach prokuratora. Zdaniem sądu, zebrane dowody wcale nie wskazują na duże prawdopodobieństwo, że Tomasz H. popełnił przestępstwo. Głośna afera w Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), w której zarzuty wyrządzenia szkód na około 4 mln zł usłyszeli dwaj byli już członkowie zarządu operatora, budzi coraz więcej wątpliwości. Przypomnijmy, że już miesiąc temu warszawski sąd okręgowy uchylił wszystkie środki zapobiegawcze stosowane wobec Klausa Tebbego i Tomasza H., zwracając uwagę, że prokuratura oparła zarzuty głównie na raportach z audytów sporządzonych na zlecenie rady nadzorczej PTC, które nie mogą być miarodajnymi dowodami. Tymi wątpliwościami jeszcze raz miał się zająć sąd rejonowy.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=204a2c39-3dc9-420d-8d2e-3943365cf6d1&date=2010-08-17

[b]Apple ma wyłączność na supermetale[/b]

ŁO, AP

Komputery i telefony Apple będą mocniejsze i bardziej błyszczące. Firma uzyskała bowiem dostęp do technologii firmy Liquidmetal. Liquidmetal Technologies, producent nowoczesnych materiałów z metali, złożył zawiadomienie regulacyjne o przyznaniu Apple wyłącznej licencji na korzystanie ze swoich technologii. Licencja obejmuje jedynie produkty elektroniki użytkowej.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=148804c2-221c-4a9f-821d-7d089af3d9eb&date=2010-08-17

[b]Dialog ruszy ze światłowodem do domu[/b]

Katarzyna Latek

Operator idzie na całość. Zaoferuje swoim klientom łącza o przepustowości… 1 Gb/s. Na razie w siedmiu miastach. Jesień tego roku ma być bardzo ważna dla Telefonii Dialog. Spółka jest coraz bliżej wprowadzenia na rynek nowych usług świadczonych przez tzw. pasywną sieć optyczną, czyli światłowód do domu. Projekt jest realizowany z wykorzystaniem dofinansowania ze środków unijnych (spółka dostała na ten cel 22,23 mln zł, czyli około 40 proc.). — Do końca sierpnia w zasięgu tej sieci ma być 32 tys. gospodarstw domowych. Cały projekt obejmie 70 tys. gospodarstw — mówi Robert Banasiak, wiceprezes Telefonii Dialog. Dzięki tej sieci Dialog będzie mógł m.in. wprowadzać kolejne kanały telewizyjne w jakości HD (w ramach usługi IPTV), a w niedalekiej przyszłości planuje m.in. korzystanie z internetu za pośrednictwem odbiornika telewizyjnego, wideomonitoring itp.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=02f3f9b6-3398-4fa0-bee8-494e8d2224cf&date=2010-08-17

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Rekomendacja ruszyła kursem[/b]

Urszula Zielińska

Nawet 4,88 zł, o 4,27 proc. więcej niż w piątek, płacono na wczorajszej sesji za akcję Netii, alternatywnego operatora, który jest głównym konkurentem giganta – Telekomunikacji Polskiej. Ostatecznie na zamknięciu sesji walory Netii kosztowały 4,79 zł (+2,35 proc.)

http://new-arch.rp.pl/artykul/971011_Rekomendacja_ruszyla_kursem.html

[srodtytul]Ruszył przetarg za pół miliarda[/srodtytul]

Tomasz Boguszewicz, Dariusz Wolak

Po latach opóźnień MSWiA ogłosiło wart 500 mln złotych konkurs na system łączności radiowej dla służb ratowniczych. Budowa Ogólnokrajowego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej to jeden z najważniejszych projektów teleinformatycznych zaplanowanych przez MSWiA na najbliższe lata.

http://new-arch.rp.pl/artykul/971043_Ruszyl_przetarg_za_pol_miliarda.html

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Państwowa poczta nie potrafi się bronić cenami. Do wojny z prywatnymi operatorami zaprzęgła UKE[/b]

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?