Przegląd prasy – czwartek 23 maja

Publikacja: 23.05.2013 08:30

Postawią na droższe pakiety

Michał Fura

Kierunek był słuszny, wykonanie fatalne – tak niedawną próbę wprowadzenia wyższych cen za usługi płatnej telewizji przez platformę satelitarną NC+ komentuje Andrzej Rogowski, prezes operatora kablowego Multimedia Polska. – Znaleźliśmy się w momencie, w którym rynek już nie rośnie, więc rywalizacja o wyższe wpływy musi odbywać się w inny sposób. Istnieje przestrzeń dla wyższych cen usług telewizyjnych. Obecnie należą one do najniższych w Europie – podkreśla Andrzej Rogowski. – Istnieje grupa klientów, i będzie coraz większa, która oczekuje wyższej jakości usług, nowych rozwiązań. I będzie gotowa zapłacić za to nawet 10–20 zł miesięcznie więcej niż obecnie – przekonuje prezes Rogowski.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=449929 (dostęp płatny)

Na wschodzącej

Ireneusz Piecuch wiceprezes zarządu Poczty Polskiej. Rada nadzorcza Poczty Polskiej 21 maja powołała Ireneusza Piecucha na stanowisko wiceprezesa zarządu spółki. Jest on absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 1991 r. ukończył aplikację sędziowską. Od 2006 do 2009 r. związany z Telekomunikacją Polską.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=449919 (dostęp płatny)

Smartfon, czyli… z biura już nie wyjdziesz

Łukasz Ostruszka

— Dzięki, iPhone: upadek telefonu stacjonarnego oznacza brak końca dnia pracy — to tytuł tekstu Marka Miliana z agencji Bloomberg. Na 285 pracowników Evernote, firmy produkującej software, zaledwie siedmioro posiada linie telefoniczne. Pozostali nie mają przy biurkach telefonów, bo do celów komunikacyjnych w spółce używa się smartfonów. Podobna sytuacja jest w Facebooku, najpopularniejszym portalu społecznościowym świata, który zatrudnia obecnie prawie 5 tys. osób, oraz w Google’u, gigancie branży technologicznej, który wyposażył większość z 53 tys. pracowników w smartfony, oczywiście napędzane systemem Android.

http://www.e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=147072# (dostęp płatny)

Batalia o wolne pasmo

Urszula Zielińska

Jeszcze nie odbyła się w Polsce aukcja częstotliwości radiowych zwanych pierwszą dywidendą cyfrową (pasmo 800 MHz), a już rozkręca się debata na temat drugiej dywidendy cyfrowej – pasma z zakresu 694–790 MHz, tzw. siedemsetki, które będzie dostępne po wyłączeniu sygnału analogowego telewizji.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1189783-Batalia-o-wolne-pasmo.html#.UZ2yXZwzKtY (dostęp płatny)

Będzie rewolucja w dotacjach dla firm

Artur Osiecki

Nowy program operacyjny dla przedsiębiorstw na lata 2014–2020 przyniesie im 8–10 mld euro, głównie na badania naukowe i rozwój technologiczny. Program zwany roboczo „Inteligentnym rozwojem”, który w latach 2014–2020 zastąpi „Innowacyjną gospodarkę”, nie będzie prostym następcą tego ostatniego programu. Jak tłumaczy Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego, jego głównym celem będzie pobudzenie innowacyjności polskiej gospodarki poprzez zwiększenie nakładów prywatnych na badania i rozwój.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1189770-Bedzie-rewolucja–w-dotacjach-dla-firm.html#.UZ2yYJwzKtY (dostęp płatny)

Częstotliwość LTE-TDD 3,7 GHz trafiła do grupy PC Guard

Dariusz Wolak

Poznański PC Guard sfinalizował (z niewielkim poślizgiem), kosztem 21,6 mln zł, zakup 51-proc. pakietu akcji firmy Softnet Group. Giełdowa spółka odkupi te udziały od dotychczasowych właścicieli, zarejestrowanych w Luksemburgu wehikułów: Softnet Holdings s.a.r.l. oraz Softnet S.A. Wcześniej, wspomniane podmioty dokapitalizują spółkę córkę kwotą 5 mln zł.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1189784-Czestotliwosc-LTE-TDD-37-GHz-trafila-do-grupy-PC-Guard.html#.UZ2yZ5wzKtY (dostęp płatny)

Internet dla Polski Wschodniej za unijne pieniądze

Marek Jaślan

Unijny program w ramach działania 8.4 POIG, którego celem jest wspieranie budowy sieci ostatniej mili (do gniazdka abonenckiego) w tzw. białych plamach właśnie się kończy. Do tej pory z dofinansowania skorzystało 800 przedsiębiorców. Dzisiaj trwają oceny wniosków z ostatniego konkursu, który zaczął się na początku roku. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni jednak w ramach nadzwyczajnego i nieplanowanego pierwotnie konkursu będą mieli jeszcze szansę na dofinansowanie budowy sieci dostępowych w pięciu województwach Polski wschodniej. Do wzięcia jest 40 mln euro.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1189788-Internet-dla-Polski-Wschodniej-za%C2%A0unijne-pieniadze.html#.UZ2ycZwzKtY (dostęp płatny)

Najpierw połączymy sieci komórkowe Orange i T-Mobile

Łukasz Dec

Nikt jeszcze w Europie nie realizował tak złożonego projektu modernizacji i łączenia sieci komórkowych – mówią w rozmowie z „Rz” Andrzej Drzewiecki i Leszek Lis, członkowie zarządu NetWorks!, wspólnej spółki Orange i T-Mobile. Rz: Jesteście nowym typem przedsiębiorstwa na polskim rynku telekomunikacyjnym. Kogo postrzegacie jako potencjalnego konkurenta? Andrzej Drzewiecki: Jesteśmy firmą usługową świadczącą usługi T-Mobile i Orange. Bezpośredniej konkurencji dzisiaj w ogóle nie mamy.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1189790-Najpierw-polaczymy-sieci-komorkowe-Orange-i-T-Mobile.html#.UZ2yfZwzKtY (dostęp płatny)

Sprzedaż części działu rozrywki

Piotr Rudzki

Ja­poń­ski gi­gant elek­tro­ni­ki użyt­ko­wej prze­wi­du­je lek­ki spa­dek sprze­da­ży ka­mer, smartfonów i ta­ble­tów, ale do­strze­ga po­pra­wę w sek­to­rze elek­tro­ni­ki, po­twier­dził rocz­ne ob­ro­ty i zyski. Wia­do­mość, że rozważa sprze­da­ż czę­ści dzia­łu na­grań mu­zycz­nych i fil­mów, wy­wo­ła­ła skok je­go ak­cji w To­kio o 11,6 proc. Se­sję zakończyły zwyż­ką o 5,9 proc.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1189799-Sprzedaz-czesci-dzialu-rozrywki.html#.UZ2yiZwzKtY (dostęp płatny)

Telekomy wchodzą mocniej w Internet

Urszula Zielińska

Tegoroczny wysyp ofert bez telefonu (SIM-Only) to swoisty test zachowań konsumenckich. Orange, T-Mobile, Play, a także operatorzy wirtualni sprawdzają, czy i jak długo Internet sprawdzi się jako kanał dystrybucji ich usług.  Startery Nju mobile (nowa marka Orange) czy Heyah non-stop można kupić tylko w sieci.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1189786-Telekomy-wchodza-mocniej-w-Internet.html#.UZ2yjpwzKtY (dostęp płatny)

T-Mobile też chce banku

Łukasz Dec

Operatorzy sieci telekomunikacyjnych nie są zupełnymi nowicjuszami na rynku finansowym. Już od kilku lat oferują swoim klientom – zazwyczaj we współpracy z bankami – różne produkty finansowe. W ubiegłym tygodniu Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci T-Mobile, rozesłała zapytania ofertowe do wybranych banków z propozycją współpracy. Własną bankową markę operator chciałby uruchomić na początku przyszłego roku.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1189785-T-Mobile-tez-chce-banku.html#.UZ2ykJwzKtY (dostęp płatny)

Postawią na droższe pakiety

Michał Fura

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu